Davet

“Cumhuriyet’in yeni yüzyılında nasıl bir sağlık sistemi istiyoruz?” sorusuna yanıt aradığımız bu platformda, sağlığın cüzdanı dosyası kapsamında, bireysel hastalık riskini...

Cumhuriyet’in yeni yüzyılında nasıl bir sağlık sistemi istiyoruz?” sorusuna yanıt aradığımız bu platformda, sağlığın cüzdanı dosyası kapsamında, bireysel hastalık riskini kolektif bir riske dönüştürecek maddi olanakları ve alternatif finansman modellerini tartışacağımız bir ortam yaratabilmeyi umuyoruz. 

Bu çerçevede sağlık hizmetlerinin adil bir biçimde nasıl finanse edileceğinin, hastalık riskine karşı nüfus ve hizmet kapsamının en üst düzeyde nasıl güvence altına alınacağının tartışılması kaçınılmaz gibi görünüyor. Dünya deneyimleri ışığında Türkiye toplumunun tarihsel, siyasal, sosyal, düşünsel ve ekonomik birikimi ve koşullarının bu tartışmayı şekillendireceğini düşünüyoruz. Sağlık harcamalarına ilişkin verilerin ayrıntılı analizinin yol gösterici olacağını öngörüyoruz. 

Fikir, deneyim, soru ve sorunlarımızın paylaşılması ile gerçekleşecek ve zenginleşecek olan bu öngörüler, kolektif üretimin keyfini yaşatacak olması nedeni ile de ayrıca ilgi çekici olacaktır. Ne dersiniz? 


Yorumları görüntülemek için giriş yapmalısınız.