Birlikte Tartışıp Birlikte Üretelim

Değerli Forum Sağlık 2023 Platformu katılımcıları, izleyicileri, arkadaşlarımız, dostlarımız, Bu mektubu, sizleri “Pandemi Sonrası” dosyasına katkıda bulunmaya, birlikte tartışıp üre...

Değerli Forum Sağlık 2023 Platformu katılımcıları, izleyicileri, arkadaşlarımız, dostlarımız,

Bu mektubu, sizleri “Pandemi Sonrası” dosyasına katkıda bulunmaya, birlikte tartışıp üretmeye davet etmek amacıyla yazıyoruz. Bu dosyada sağlık çalışanları ile sosyal bilimciler bir aradayız. Birlikte ürettiklerimizle geniş toplumsal kesimlerle buluşmak, üretimlerimizi ortaklaştırmayı sürdürmek istiyoruz. 

Türkiye toplumu siyasal, ekonomik ve sosyal krizin iç içe geçtiği bir ortamda hızla çöküşe sürükleniyor. Pandemi bu çöküşü hızlandırdı, toplumların yaşam pratiklerinde ve düşünce dünyalarında önemli değişimlere yol açtı. Bu çöküş ortamında cumhuriyetin değerleri, hukuku ve kurumlarını yeniden diriltmeyi görev edinen geniş bir muhalefet cephesine de tanıklık ediyoruz. Endişe ve korku ile umutlu bir heyecan bir arada bulunuyor. Cumhuriyet’in 100. yılı için başka hesaplara soyunanlar da var elbette. Bu ortamda toplumsal süreçlerin nereye evrileceği, nelere yol açabileceği soruları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanıt bekliyor. 

Bu çerçevede bizi bir araya getiren “Cumhuriyet’in yeni yüzyılında nasıl bir sağlık sistemi istiyoruz?” sorusuna yanıt üretebilmek. Bu yanıtın bağımsız, özgür, akılcı, bilime inanan, yetenekleri ölçüsünde yaratıcı insan ile mümkün olduğunu düşünüyor, hayallerimizdeki sağlık sisteminin içinde yer bulabileceği bir cumhuriyet istiyoruz.

 “Pandemi Sonrası” dosyasında, ortada duran sorulara yanıt üretmeyi hedefliyoruz. Yanıtı tarihsel bağlamından koparmamak için pandeminin öncesini ve bugününü de çözümlemeye dahil etmeyi planlıyoruz. Birlikteliğimiz ortada duran sorulara yanıt üretebilecek bir bileşim zenginliği içeriyor. Konunun bütüncül bir bakış açısıyla ele alınması gerektiğini biliyoruz. “Pandemi Sonrası” dosyasını bu çerçevede ekonomi politik, sınıflar/sınıf mücadeleleri, sosyal politika, siyasal politika/yönetim, hukuk/haklar, eğitim, bilim ve teknoloji, doğa, psikoloji/politik psikoloji, sanat çalışma alanları üzerinden ele almayı planlıyoruz. Çalışma alanlarında ürettiklerimizle daha gelişmiş, zengin ve anlaşılır bir bütün oluşmasını bekliyoruz.

Çalışma yöntemimiz ürettiklerimizi geniş toplumsal kesimlerle paylaşmayı içeriyor olsa da, esas olarak geniş toplumsal kesimleri dahil ederek birlikte üretmeyi önceliyoruz. Fikirlerimizi, deneyimlerimizi, önerilerimizi, yaşantılarımızı paylaşarak ve tartışarak “Cumhuriyet’in yeni yüzyılında nasıl bir sağlık sistemi istiyoruz” sorusuna yanıtlar üreten ve yanıtların pratik sonuçlarının peşine düşen bir birliktelik istiyoruz.


Yorumları görüntülemek için giriş yapmalısınız.