Hakkımızda

Forumun Öyküsü

Öyküler sıklıkla iki kişiyle başlar, bu da öyle. ‘ne olacak bu pandeminin hali?’ sorusuyla sohbet tadında dertlenirken bir anda zoom başında altı kişi olunur. ‘Pandemi var pandemi vaaar’dan her ülkenin pandemisi kendine aşamasına gelinir. İşin içine ülke dahil olunca da ülke hallerine uzanan sohbet koyulaşır. ‘Boş boş konuşacağımıza ne diyoruz yazalım’a , ardından da ‘birilerine de fikir soralım’ tehlikeli aşamasına ulaşılır. İyi de kime soralım?

 

‘Herkes birbirinden habersiz on kişi yazsın, sonra bunları bir araya getirelim, birden fazla kez ismi yazılanlara taslak metni iletelim’de karar kılınır. Nihayetinde altmışa yakın isim içinde 21 isim en az iki en fazla beş kez yazılmıştır. ‘İşte bunlar’ denilir ve bir kişi hepsini arayıp metni iletir. ‘Olur’ diyenlerle pandemi zamanlarına yayılmış dört toplantı yaparak Çağrı Metni son haline getirilir. Tahmin edileceği gibi çağrı metni kadar böyle bir forumun hangi zeminde nasıl yürütüleceği, çıkacak sorunlar vb çoook mesele dile getirilir. Öyle ki ‘vaz geçip tatlı tatlı sohbetlere devam etsek, hiç başlamasak mı?’nın sınırlarına gidilip gidilip geri dönülür.

 

Bir heyecanla ‘haydi Çağrı Metnini yine her birimiz on civarında isme göndersin’ denir ve Temmuz başında 160 kişi ‘ben de varım’ diye geri döner. Ağustos ikinci yarısında bir ‘haydi’ ile de sayı 350’ye ulaşır. 

 

Forum Çağrı Metni kamuoyuna açılmadan tek tek, elden ele (kartopu yöntemi) iletilip geri bildirimlerle bu ‘işin’ anlamı, karşılığı, katılım yöntemi, bireylerle sınırlı bir oluşum tercihinin uygun bir seçim ve mümkün olup olmadığı, başlanırsa sınırlı da olsa bir ilgiye mazhar olup olamayacağı, mütevazı iddiası, dijital ortamda tartışmanın sürdürülüp sürdürülemeyeceği, uygun bulmayanların (ki tüm süreç boyunca yüzde ona yaklaşmadı bile) gerekçeleri yaz boyu değerlendirilir. Aynı zamanda “aman çok kolay, kurar açarız bir web sitesi, yazar tartışırız” düşüncesinin hamlığının farkında olarak tartışmaya elverişli bir dijital ortam oluşturmak için mesai harcanır. Bir forum çağrıcısının önerdiği seçenek üzerinde yoğunlaşılır. 

 

Anlaşılacağı gibi uygun bir dijital ortam oluşturmak da, tartışmayı amaca uygun başlatıp sürdürmek de hiç kolay değil ve bunu önümüzdeki günlerde ‘en ağır biçimiyle’ :) hep birlikte yaşayacağız. Eninde sonunda bir haber sitesi değil, ‘ben de varım’ iddiasıyla yan yana gelen ve eklenmek isteyenlere açık bir çokluğun birlikte yapmayı deneyecekleri bir tartışma ortamından bahsediyoruz.

 

Değer mi?

Biz “kesinlikle” diyenleriz. Pandeminin ortasında nasıl bir sağlık sistemini Türkiye’nin 2022 vasatında tartışmak ve bu tartışmayı yüz yıllık bir Cumhuriyet deneyimi üzerinden daha iyisini isteyerek sağlık üzerinden katkı koymak heyecanıyla herkese açık sürdürmek. Yapabilirsek ne mutlu hepimize!