ForumSağlık2023

Tütünsüz yaşam üzerine…

Hastalanmamak İçin

Değerli okurlar ve yazarlar,

Tütün kullanımı küresel bir halk sağlığı olarak kabul edilmektedir.

Dünyada 1,13 milyar kişi halen tütün kullanmaktadır. Her yıl 8 milyon kişi tütün kullanıldığı için ölmektedir. Tütün her iki kullanıcısından birisini öldürmektedir. 

Her bir yaşamın ‘biricik’ olduğu dikkate alındığında, küresel düzeydeki kullanım ve ölüm sayılarını bilmek bile tütünden uzaklaşmak için yeterli olmalıdır. Ancak, ne yazık ki bu bilgiler bırakma davranışına çoğunlukla  dönüşememektedir. Çünkü, tütün kullanımı kişinin tercihi dahilinde  olan bir davranış değildir, bir bağımlılıktır ve bağımlılığın en önemli nedeni nikotindir. Dolayısıyla nikotin bağımlılığından kurtulmak için hekimlerin profesyonel yönlendirmesine ihtiyaç vardır. Hekimler davranış ve/veya ilaçla tedavi yaklaşımlarını uygulayarak bırakmak isteyenlere rehber olurlar, bırakanları yakından izlerler. Yakın izleme bırakma başarısını artırır.

Bırakma denemesi başarısız olduğunda kullanıcılar yeniden bırakmayı denemelidirler. Çünkü bırakma denemesi başarısız olsa bile bu “başarısızlık” bir sonraki bırakmanın başarılı olma olasılığını artırmaktadır.

Tütün mücadelesi için bireysel çaba çok değerlidir ancak, tütün endüstrisinin de müdahalelerinin farkında olarak büyük resmi görmek aynı zamanda önemli toplumsal bir sorumluluktur. 

Sözün özü; tütün kullananların bırakmak için hekimlere başvurmaları önemlidir. Bununla birlikte; hepimiz bireysel sorumluluklarımızın yanı sıra büyük resmi görerek tütün endüstrisi ile mücadeleye öncelik vermeliyiz.

Daha da önemli öncelikler ise; tütün kullanımına ‘hiç başlamamak’, tütünsüz ülke hedeflerine ulaşmak için sistemler kurmak, var olanları güçlendirmek ve yaşadığımız gezegeni tütünsüz bir yaşam alanına çevirmek olmalıdır.

Not; ek olarak paylaştığım görseller tarafımca hazırlanmıştır,  dilerseniz sizler de sosyal medya ortamlarınızda paylaşabilirsiniz. 

Kaynaklar

1. https://tobaccoatlas.org/

2. https://www.who.int/health-topics/tobacco#tab=tab_1

 

Yorum Ekle

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.