ForumSağlık2023

Şehir hastanelerine veda sloganı: Bir baba hindi hey yallah!

Sağlığın Cüzdanı

Şehir hastanelerinin oluşturduğu kara deliğe ne büyüklükte bir kamu kaynağının düşüp kaybolduğunu bulma çabası bir tür ata sporuna döndü malum. Kimi belgelerden iz sürüp bir tutara ulaşabilenler "buldum!" diyerek koşmaya başlıyor. Ben de bunların arasına katılmak istediğimden dönüp 2023 Yılı Bütçe Kanununa yeniden baktım. Şehir hastaneleri için 27 milyar 716 milyon kira, 18 milyar 946 milyon hizmet bedeli öngörülmüş. 

Kira ödemeleri 06.05 kodundan izleniyor. İl sağlık müdürlüklerinin bu kodda bütçesi 27 milyar 684 milyon, yönetim hizmetlerinde de bu kodda 32 milyon TL var, toplamı kira bedeli ediyor. Bir de Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğünün aynı kodda 20 milyar 720 milyon 887 bin TL bütçesi var. Yani 13 adet hastaneye bir yılda ödenen kira neredeyse 28 milyar TL iken memleketin aklınıza gelen diğer tüm sağlık bina yatırımları yaklaşık 21 milyar TL miymiş? Buradan bunu anlayabiliyoruz değil mi?  

Sağlık Bakanlığının mali tablolarına göre 2021 yılında bu koddan yapılan yani şehir hastaneleri kiraları ve diğer tüm taşınmaz ödemelerine yapılan toplam harcama 14.5 milyar TL, 2022 Kasım ayı itibariyle de yaklaşık 28.5 milyar TL (ek bütçe de yapıldı).        

2023 Yatırım Programına baktığımızda 13 adet hastane için 2017'den 2022 sonuna kadar yaklaşık 40 milyar TL ödendiği, projenin toplam tutarının yaklaşık 68 milyar olduğu yazıyor.  

Hasılı,  ödemeleri tespit etmek için bunca çabalamamız bile bütçe hakkımızın ihlal edildiğinin kanıtı. Sözleşmelerden ve borçtan nasıl kurtulacağımızı, geriye dönük fazladan ödemeleri sebep olanlardan nasıl tahsil edeceğimizi ciddi ciddi düşünmekte yarar var. Bunu düşünürken ve eylerken finansmancı "büyücülerin" gözlerinin içine özgüvenle bakmak gerek. Başlıktaki slogan da buna eşlik edebilir belki...   

Yorum Ekle

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.