ForumSağlık2023

Hastane kapatma son bulmalı, kapatılan hastaneler yeniden açılmalı

Hastalanırsak

Bugün Ankara'da her alanda örgütlü 122 kurumun oluşturduğu Hastanemi Açın Platformu, Etlik Şehir Hastanesi'nin açılması gerekçesiyle kapatılacağı söylenen Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi önündeydi. 

Aynı sorun nedeniyle İzmir'de de "İzmir Kentinin Sağlik Hakkına Sahip Çıkıyoruz Platformu" kuruldu.

Türkiye'nin dört bir yanında şehir hastaneleri gerekçe gösterilerek hastaneler kapatıldı. Ankara bu konuda en büyük zararı gördü, Ankara Şehir Hastanesi nedeniyle her biri eğitim ve araştırma hastanesi olup üst düzey sağlık hizmeti veren Türkiye'nin en önemli hastanelerinden altısı kapatıldı: Ankara Numune Hastanesi, Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi, Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi, Ankara Atatürk Hastanesi, Ankara Fizik Tedavi Hastanesi, Dışkapı Çocuk Hastanesi.

Şimdi Etlik Şehir Hastanesi gerekçe gösterilerek aynı derecede önemli 5 hastane daha kapatılacak: Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Hastanesi, Etlik Zübeyde Hanım Doğumevi, Ulucanlar Göz Hastanesi, Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi. Etlik İhtisas Hastanesi adlı çok önemli bir hastanenin 2012 yılında şehi hastanesinin yapımının başlamasıyla yıkıldığını da unutmamak gerekir.

Şehir hastaneleri ile ilgili ortaya çıkan, bir kısmı Sayıştay raporlarına da yansımış sayısız sorun var. Ancak kapanan hastaneler nedeniyle yaşananlar başlı başına önem taşıyor. Bugün Dr. Sami Ulus Hastanesi'nin önünde "hastanemi kapatmayın, cebimde beş lira param yok, buraya kolay getiriyorum hasta çocuğumu, şehir hastanesine nasıl gideceğim?" diye feryat eden anneyi görünce meselenin nasıl yaşamsal olduğunu bir daha gördüm. 

Kapanan hastaneler nedeniyle Ankara'da, özellikle pandeminin de gelmesiyle neler yaşandığına bakmak, bu hastanelerimiz kapanırsa yaşanacakların da habercisi.

Böylesi bir ortamda, hele bitmeyen salgının yaşattığı derslere rağmen Ankara’nın en önemli beş hastanesini daha kapatmak aklın, bilimin, sağlık hizmetlerinin, vicdanın gereği değildir. Sağlığımızın, kentimizin, hastalarımızın, çevre esnafımızın, tüm yurttaşlarımızın iyiliğinin ranta, kar hırsına, beton merakına feda edilmesidir.

Hastane kapatmaktan derhal vazgeçilmeli, kapanan hastaneler açılmalı, sağlık hizmetlerine tekrar kazandırılmalıdır.

Sözcüsü olduğum Hastanemi Açın Platformu'nun bugünkü etkinliğinin haberi ve açıklamanın tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. 

https://www.ato.org.tr/announcement/show/519

Yorum Ekle

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.