ForumSağlık2023

Gezi davası kararı "Forum Sağlık 2023'e ne söylüyor?"

Pandemi Sonrası

Gezi davası duruşmasında karar çıktı ve deyim yerindeyse ceza yağdı. 2022 Nisan ayında verilen bu kararın "hukuki" bir dayanağı olduğuna "inanmak" mümkün değil. 

2014 yılında Ankara Tabip Odası (ATO) yöneticilerinin Gezi sürecinde “Hukuka aykırı olarak yetkisiz ve kontrolsüz revir adı altında sağlık hizmet birimleri oluşturarak amaçları dışında faaliyet” gösterdikleri gerekçesiyle görevden alınmaları için Sağlık Bakanlığı mahkemeye “gittiğinde” yazmışım:

Özünde ve nihayetinde halka ait olan bütün bilgi, birikim, ilaç, cihaz, alet, edevat hiçbir ikincil "kazanç" düşünülmeksizin, olağanüstü zor koşullarda sadece iyilik-sağlık amaçlı ve dolayımsız olarak halk adına, halk yararına, halk için kullanılmıştır.

Hiçbir ikincil kazanç düşünülmeksizin... sadece iyilik-sağlık amaçlı sağlık hizmeti... yani tek tek hekimlerin, bütün sağlıkçıların kendi iradeleri ile yer aldıkları, bir diğeriyle birlikte sınırlara ve sıfatlara takılmadan çaba harcadığı bir eyleme, var olma hali. 

Dolayısıyla bugün verilen bu kararın 2013'te yaşananlara yönelik olduğunu kabul etmek de mümkün değil. Karar bugünü ve yarını hedefliyor: 

özlem duyulan özgür, eşit, laik, demokratik bir yaşam için bireylerin kendi iradeleri ile bir araya gelmelerine, ortaklaşa eylemelerine, heyecan duymalarına yönelik. Bu haliyle bu ülkedeki herkes gibi ama özellikle herhangi bir kurumsal kimlik taşımadan el-akıl-gönül birliğiyle sağlık alanında bir düşünce eyleme pratiği olarak... "hiçbir ikincil kazanç düşünmeksizin... sadece iyilik-sağlık amaçlı sağlık hizmeti"ni var etme çabası olarak Forum Sağlık 2023'e de "bir şey" söylemiş oluyor.

Gezi sözünü ve eylemini forumlarda şekillendirdi. Gezi konuşulanları, yazılanlarıyla ... yaşanmış ve sonlanmış bir forumdu(r), nihai çıktısı ise farklı zamanlarda yeniden ve yeniden kendine vücut bulmakta... tıpkı bugünkü kararda egemene verdiği korkuda cisimleştiği gibi.

Ceza alanlar şahsında Gezi'yi selamlıyorum ... her "alanda", sınırlara ve sıfatlara takılmadan Cumhuriyetin yeni yüzyılında daha iyiyi aramaya, eylemeye artan bir enerjiyle devam diyorum. 

https://m.bianet.org/bianet/siyaset/153618-gezi-de-hekimler-basbakan-a-uzak-insana-yakin-dustuler

Yorum Ekle

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.