ForumSağlık2023

Dünya Bankası'nın Sağlık Bakanlığı'na Verdiği 'Salgın Kredileri'

Pandemi Sonrası

Herkese merhaba,

Bildiğiniz üzere AKP ve Sağlık Bakanlığı Covid-19 salgını ile mücadeleyi operasyonel bir şekilde “yönetmedi”. Kesinlikle “yönetemedi” değil çünkü salgın politikaları aracılığıyla toplumsal yaşamı, çalışma disiplinini, meta/hizmet üretimini ve tedarik zincirlerini yeniden düzenlemeye çalıştı. Ne var ki, küresel ölçekte salgınla mücadele için salınan kredi ve fonlara talip olmayı da ihmal etmedi. Bu bağlamda gözden kaçtığını düşündüğüm bir konudan, Dünya Bankası tarafından salınan iki büyük krediden bahsetmek istiyorum.

Dünya Bankası (DB), Nisan 2020 tarihinde açıkladığı 14 milyar dolar tutarındaki Küresel Hızlandırılmış Fon kapsamında Acil COVID-19 Sağlık Projesi yürürlüğe konmuştu. Bu kapsamda hazırlanan proje için Türkiye’ye 100 milyon dolarlık (98+2) ilk kredi Nisan 2020 yılında onaylanmıştı.

DB Türkiye Ülke Direktörü bu finansman ile Türkiye'nin COVID-19 pandemisi sonucunda oluşacak yüksek sağlık ve insan maliyetlerinden kaçınma kapasitesini güçlendireceğini belirtmişti.

DB internet sitesinde projenin iki bölümden oluştuğu yazıyordu: Pandeminin yayılma hızını kesmek ve sağlık sistemini güçlendirmek

Mayıs 2022 tarihinde ise Acil Durum COVID-19 Sağlık Projesi için ilk krediyi tamamlayıcı nitelikte 500 milyon dolarlık ek finansman serbest bırakıldı!

Ek finansmanın Türkiye’deki COVID-19 aşılarına erişime yardımcı olması planlanıyor. Ana proje kapsamında COVID-19 aşılarının finansmanını ve edinimini destekleyecek bir alt bileşen ile farkındalık yaratmaya ve aşıya karşıtlığını azaltmaya yönelik iletişim faaliyetlerinden oluşacağı belirtiliyor.

Bu bağlamda sorulması ve yanıtlamaları gereken bazı sorular var:

Sağlık Bakanlığı ilk krediyi nasıl ve nerede kullandı, ikinci krediyi nasıl kullanıyor? Kredilerin akıbetlerine dair bilgilendirme görünmüyor.

Sağlık Bakanlığı internet sitesini tarayınca sadece ilk kredi kapsamında cihaz alımıyla ilgili sadece birkaç adet cihaz alımıyla ilgili (onlar da milyon TL tutarında) ihale duyurularına rastlayabiliyorsunuz. 

Uzun zamandır bilgi ve enformasyon konusunda kapalı kutu haline gelen Bakanlığı'nın yaklaşık 600 milyon dolarlık krediyi kamu yararına mı özel amaçlar doğrultusunda mı kullandığı önem arz ediyor. Sağlık alanında özel sektörün hacminin genişlemesi dışında bir durum daha bulunuyor, uzun zamandır yeni rant alanlarının oluşum alanı haline gelmiş durumda. 

 

https://www.worldbank.org/en/news/press-release/2020/04/24/world-bank-support-will-help-turkeys-health-system-better-respond-to-covid-19-pandemic

https://www.worldbank.org/en/news/press-release/2022/05/26/world-bank-approves-500-million-in-additional-financing-for-turkey-s-covid-19-pandemic-response

Yorum Ekle

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.