ForumSağlık2023

COVID güncellemesi: Hatırlatma dozları, kraken, maske -1

Salgınlar Çağı

COVID hastalığının gündemdeki yeri gerilere düşse de hastalık halen görülmeye ve risk grubundakileri olumsuz etkilemeye devam ediyor. Güncel veriler konusunda maalesef bilgimiz yok çünkü Sağlık Bakanlığı’nın paylaştığı son veriler 14-27 Kasım 2022 tarihli (https://covid19.saglik.gov.tr/TR-66935/genel-koronavirus-tablosu.html). Dünya Sağlık Örgütü haftalık durum raporlarını yayımlamaya devam ediyor ve maalesef ki Türkiye’ye ilişkin verilere buradan da ulaşılamıyor çünkü Sağlık Bakanlığı yaklaşık 6 aydır DSÖ’ne veri göndermiyor (https://www.who.int/publications/m/item/weekly-epidemiological-update-on-covid-19---11-january-2023)

Omikron’un alt varyantı olan XBB.1.5 DSÖ’nün de açıkladığı gibi şimdiye kadar saptanmış en bulaşıcı varyant.  Bu varyantın bulaşıcılığına dikkat çekmek için “Kraken” ifadesi kullanılıyor. Kraken, resmi bir isimlendirme değil; virüs yapısını değiştirmekle birlikte halen bilimsel olarak omikron varyantı olarak isimlendiriliyor. Söz konusu alt varyant, Omikron BA.2’nin iki alt tipinin rekombinantı olan XBB’nin bir alt tipi (https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/11jan2023_xbb15_rapid_risk_assessment.pdf). Kraken, İskandinav kökenli, çok büyük, kafadan bacaklı efsanevi bir deniz canavarı. Bir yıldan uzun süredir baskın varyant olan omikronun alt tiplerine dikkat çekmek için kullanılıyor (https://fortune.com/well/2023/01/05/kraken-variant-omicron-covid-name-ryan-gregory-biology-professor/).

İster XBB.1.5 olarak isimlendirelim ister Kraken olarak analım, fark etmez, ilk olarak ABD’de Ekim 2022’de ortaya çıkan bu virüs hızla yayılıyor; ne iyi ki hastalık daha ağır seyretmiyor. Türkiye’de Kraken görüldü mü bilmiyoruz çünkü Sağlık Bakanlığı verileri, bilgileri paylaşmıyor.

Aslında birçok kişi artık maskenin m’sini duymak istemiyor ama DSÖ, iki gün önce virüsün bulaşıcılığına ve özellikle risk grubundakiler için önemine dikkat çekerek maske kullanımının gerekli olduğunu vurguladı. Bu arada aynı açıklamada COVID için etkinliği kanıtlanmış 6 tedavi seçeneğinin olduğu belirtildi(https://www.who.int/news/item/13-01-2023-who-updates-covid-19-guidelines-on-masks--treatments-and-patient-care). Ülkemizde halen bu altı tedavi seçeneğinden hafif-orta hastalıkta kullanılması önerilen molnupiravir bulunuyor. 

DSÖ’nün açıklamasında -artık bizim ülkemizde neredeyse hiç gündemde olmayan- izolasyon süresi de yakınmaların başlangıcından itibaren 10 gün olarak güncellenmiş durumda. Yani COVID hastalarının 10 gün boyunca toplumdaki diğer kişilerle temas etmemesi gerekiyor. Türkiye’de bu konuda hiçbir düzenlemenin olmadığını söylemek sanırım yanlış olmaz.

Devamı 2. pay'da...

Yorum Ekle

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.