ForumSağlık2023

Bilimin söyledikleri...

Hastalanmamak İçin

"Pandemi mücadelesinde gereksinim duyulan düzenlemelerin adının ne olacağına 'bilim' karar vermelidir..." başlıklı bir önceki yazımda pandemi mücadelesinde bilimin önemini vurgulamaya çalıştım. Aşağıdaki yazıda ise bilimin güncel vurgularını öne çıkararak görüşlerimi biraz daha somutlaştırmak istiyorum:

 1. 4 Şubat 2022 tarihi itibarıyla dünyada vaka sayısı 386.548.962 ve ölüm sayısı da 5 705 744 (1). Yarın sayı muhtemelen farklı olacak. Kaygı ile takip ediyorum.
 2. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa ve Amerika bölgeleri vakaların en yoğun olduğu ilk iki bölge (1).
 3. COVID-19'dan önce de dünyada var olan eşitsizliklerin bugün daha da derinleştiği ifade edilmekte. Sosyal ve ekonomik açıdan dezavantajlı grupların, kötü koşullarda yaşayanların hastalığa yakalanma riski yüksek ve hastalıkla mücadeleleri daha zor (2).
 4. Hastalığın tıbbi tartışmalarının yanı sıra insani boyutu da her birimiz için çok önemli. Vaka ve ölümler her birimizin kendisi, en yakını, arkadaşı, ailesi... Tanımasak bile, hastalanan ve ölen insanların ve yakınlarının yaşadıklarını hissedebilmeye özen gösteriyoruz. Tabii, pandemi uzadıkça istenmeyen bu durumların daha fazla görülme riski de yanı başımızda.
 5. Hastalığın önlenmesi ile ilgili yol haritaları her geçen gün daha da netleşiyor. Uzunca bir zamandan beri, doğru davranışların neler olduğunu biliyoruz, ama toplumsal düzeyde kitlesel uygulamalarda sorun yaşıyoruz. Aşının bulunması ve uygulanması hepimizin yüzünü güldürdü, ama aşıya sahip çıkarak aşı olma konusunda maalesef istenilen düzeyde değiliz. Aşağıda yazılı olan önlemlere  önceki yıl ve aylarda olduğu gibi şimdi de ihtiyaç duyuyoruz. Bu önlemlere uymak kendi sağlığımız kadar başkalarının sağlığı için de çok önemli:
  1. Maske takmak 
  2. Fiziksel mesafeyi korumak 
  3. Hijyen kurallarına dikkat etmek
  4. Kapalı ortamları sık sık havalandırmak 
  5. Önerilen dozda COVID-19 aşısı olmak 
  6. COVID-19'un tanısı için test yaptırmak
  7. Doğru bilgiye erişim ve doğru bilgileri yayma konusunda yetkinleşmek, bilgi açığı, eksiği, tereddüdü varsa gidermek

Yazılanlar güzel, ama, eğer birine ya da birkaçına erişim sorunu var ise ne olacak?

Bireysel uygulamaların toplumsal düzeyde başarıya ulaşmasının en temel gerekliliklerinden birisi kamusal düzenlemeler. Kamusal düzenlemeler olmadan bireysel önlemlerin başarıya erişme olasılığı zayıf. Kamu, her birimiz için öncelikli bir hak olan sağlık hakkımızın da en önemli savunucusu. Dolayısıyla, kamu, bireysel davranışların en doğru şekilde yapılabilmesinde kilit bir role sahiptir. Eşitlik ve ve hakça (gereksinim temelli) yaklaşımlarla kamunun bu konuda aktif rolü değerli. 

Özetle, bilimsel verilerin doğruladığı yukarıda yazdığım maddeleri eksiksiz olarak uygulamanın önemi büyük. Pandemi mücadelesinde bireysel olarak alacağımız yerin güçlü olması için kamusal düzenlemelerin varlığı belirleyici. 

Sağlıklı günler dilerim.

Kaynaklar

1. https://covid19.who.int/

2. Burdett T, Knight A. COVID-19: the need to address health inequalities. Perspect Public Health 2022;142(1):18-19. 

 


 

 


 

Yorum Ekle

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.