ForumSağlık2023

Ankara'nın ikinci "çılgın projesi" Etlik Şehir Hastanesi açılırken

Hastalanırsak

Etlik Şehir Hastanesi yarın Cumhurbaşkanı tarafından törenle açılıyor. 

Yıllardır açılışı ertelenen, Yaklaşık 3800 yataklı dev bir yapıdan söz ediyoruz. Böylelikle 2011 seçimlerine giderken Ankara için tanımlanan ikinci "çılgın proje" de tamamlanıyor (Diğeri Bilkent Şehir Hastanesi idi). 

Bu hastanenin açılışı ile Ankara'da kapanan hastaneler sorunu sağlık gündeminde öne çıkıyor. Sağlık Bakanlığı "kapanacak hastanemiz yok" dese de ne yazık ki köklü hastanelerimiz kapanıyor ya da içleri boşaltılıyor.

Etlik Şehir Hastanesi kamu özel işbirliği modeli ile yapılıp açılışı yapılan 14. hastanemiz olacak. Açılan 13 hastane nedeniyle ortaya çıkan maliyetler ve kamu zararı Sağlık Bakanlığı'nı 10 şehir hastanesinin yapımını kamu özel işbirliğinden çıkarıp genel bütçeden finansmana yöneltmişti. Ancak Etlik Şehir Hastanesi ile birlikte beş hastane daha (diğerleri İzmir Bayraklı, Kocaeli, Kütahya ve Gaziantep Şehir Hastaneleri) sözleşmeleri imzalanıp inşaatları başladığından kamu özel işbirliği ile yapılmaya devam etti. Peki geri dönülemeyen bu yapımlar ve yeni açılışlar şehir hastaneleri nedeniyle oluşan kamu borç yükünü ne kadar artıracak? Önemli sorulardan biri de budur.

Bu yıla kadar Sağlık Bakanlığı’nın mali tablolarında kamu özel işbirliği ile yapılan şehir hastanelerinin hizmet ve kira ödemeleri toplam halinde her ay veriliyordu. Artık açık yazılmıyor. Sözleşmeler gizli tutuluyor, hastaneler için döviz ve enflasyon üzerinden 25 yıl garantili kira ödemeleri var. Kiralar “gayrimenkul sermaye üretim giderleri”, hizmet ödemeleri ise “hizmet alımları” içerisinden takip edilmeye çalışılıyor. Sağlık Bakanlığı’nın sermaye giderleri içinde büyük oranda şehir hastaneleri harcamaları var. Tutarının bu yıl için planlanan 27 milyar 840 milyon TL’den önümüzdeki yıl 60 milyar 405 milyon TL’ye çıkması bekleniyor. Öte yandan bir yıl önce 2023 için yapılan tahmin 31,3 milyar TL idi. Bir yılda tahminler neredeyse iki katına çıkacak kadar sapma gösteriyor. Sapmanın içinde kim bilir neler var!

Ödemeler çok yüklü. Temmuz sonu itibarıyla bu yıl gayrimenkul sermaye üretim gideri olarak 17 milyar 520 milyon TL, hizmet alımı için de 14 milyar 749 milyon TL ödeme yapılmış. Büyük oranda şehir hastaneleri için yapılan ödemeler bunlar, ama tam rakamları bilemiyoruz. Şu ana kadar açılan 13 hastane için yapılan ödemeleri hesaplamaya çalışıyoruz. Yarın açılacak dev hastane ve yapımı devam eden dört hastane de eklenince, yüksek enflasyon ve döviz fiyatları ile birlikte ödemelerin daha da artacağı çok açık.

Yapılan yüksek ödemelerin her yıl daha fazla Sağlık Bakanlığı bütçesini işgal ettiğini, başta koruyucu hekimlik hizmetleri olmak üzere pek çok yaşamsal hizmetten kaynak çalan bir hale dönüştüğünü görüyoruz.

Torunlarımızı bile borçlandırarak yapılan şehir hastaneleri modelinden, daha fazla zarar görmeden, kamunun yararına olacak bir formülle çıkılması gerekiyor.

https://www.birgun.net/haber/paralar-sehir-hastanelerine-402818

Yorum Ekle

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.