"Zamanların en iyisi" için, hep beraber

"Dünya-Türkiye nereye" tartışması forumumuzda Ergin Yıldızoğlu ve Galip Yalman'ın konuşmacı oldukları etkinlik ile başladı. 

Yavuz Üçkuyu yazısını bitirdiği "sizlerden beklentim "Zamanların en iyisi" adına yapılabilecekleri birlikte tartışabilmek, öneriler, beklentiler ortaya koyabilmektir." ifadeleri ile büyük yazar Charles Dickens'in İki Şehrin Hikayesi romanına atıf yapıyor.

Romanın muhteşem girişi şöyle: 

"Zamanların en iyisiydi, zamanların en kötüsüydü, hem akıl çağıydı, hem aptallık, hem inanç devriydi, hem de kuşku, aydınlık mevsimiydi, karanlık mevsimiydi, hem umut baharı, hem de umutsuzluk kışıydı, hepimiz ya doğruca cennete gidecektik ya da tam öteki yana -sözün kısası, şimdikine öylesine yakın bir dönemdi ki, kimi yaygaracı otoriteler bu dönemin, iyi ya da kötü fark etmez, sadece ‘daha’ sözcüğü kullanılarak diğerleriyle karşılaştırılabileceğini iddia ederdi.”

Nasıl da güncel değil mi? Yazar Fransız Devrimi günlerini anlatıyor, ama ne zaman, 1859'da, "şimdikine öylesine yakın bir dönemdi" diyerek, o zaman da güncelmiş anlaşılan. 2021 Aralığında Ergin Yıldızoğlu aynı satırlara atıf yapıyor, yine güncele uyarlıyor.

Evet hep güncel, zamanların en iyisi de olabilir en kötüsü de. Bizler burada "en iyisi" olması için en azından sağlık alanının açtığı pencereden tuğla taşıyabilirsek, akıl, fikir üretebilirsek ne mutlu bize. Kim bilir belki Forum Sağlık 2023'ün yapmaya çalıştığı başka alanlara da örnek olur, o zaman "zamanların en iyisini" birlikte kurarız.

Dün kaybettiğimiz tıp öğrencisi Enes Kara, hepimizi öyle sarstı ki! Çocuklarımızın geleceği, ülkenin yarınları için ele ele vermekte, kafa yorup üretmekte, hayata geçirmekte kaybedecek zaman olmadığı da ortada.


Yorumları görüntülemek için giriş yapmalısınız.