Özel Hastanede Can Pazarı-paran kadar sağlık-

Kamu ödemesi üstüne iki kat cepten ödeme alan özel hastaneler bununla yetinmiyor. Beş hatta on kat fazla ücret talebi sıradanlanmış durumda. Hani o kadar ki; özel hastanenin görünümünün lüks olmasına göre artarak yüzbinlerce lira alınıyor hastalardan...

Bu ağır sağlık hakkı ihlaline karşı, sorumluluk sahibi olan kamu otoritesi sessiz ve seyirci. Her yasağın birde yaptırımı olması gerekir oysa. Bu ağır suçun tek yaptırımı para cezası. Diğer sözde cezalara, yüreği el vermemiş herhalde, bin lira gibi komik üst sınırlar getirmiş olan kamu otoritesi artık burada bu sınırı koymaya utanmış sanırım. 

Binlerce lira fazla fazla ek ödeme almanın cezası, izin verilen üst sınır ek ödemenin beş katı para cezası. O da on gün içinde hastanın talebine karşın fazladan alınan para iade edilmezse... İade edene ceza tam beşte bire düşüyor. 

Hangi ülkenin hukuk sisteminde, haksız kazanç, hak sahibini zor durumundan yararlanarak kandırmak, sağlık hakkının kullanımı engellemek, fazla para istemek ve tahsil etmek, kamu ile yaptığı sözleşmeyi çiğnemek sadece para cezası ile cezalandırılır. Hiç bir ülkenin! 

Sağlık bir ticaret artık ve ticari suça ticari ceza diye bir yeni liberal uyduruk bahane var! Yeni özelden hizmet alımı sözleşmesinin ilginçliklerinden sadece biri bu... 

İşte sağlıkta özelleştirme!

İşte tüccar siyaset!


Yorumları görüntülemek için giriş yapmalısınız.