Nükleer silahlara karşı mücadelede yerel yönetimlere de görev düşüyor.

Ukrayna’daki savaş büyük acıları tekrar yaşatıyor. Binlerce insan ölüyor, kentler yerle bir oluyor, milyonlarca insan yaşadığı yerleri terk edip göçmen durumuna düşüyor, kayboluyor, aileler dağılıyor. Tüm bu toz duman içinde büyük kâbus, nükleer silah kullanımı, en yetkililerce hasımlarını tehdit etmek için dillendiriliyor. En azından bu tehdidi tarihe gömmek için samimi davranıp daha cesur adımlar atılamaz mı?

Nükleer silahlar Birleşmiş Milletler’in (BM) kabul ettiği ve 22 Ocak 2021’de yürürlüğe giren Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması (TPNW) ile artık yasa dışıdır. Nükleer silah üreten dokuz ülke ve Türkiye gibi bunları bulundurarak destekçisi olan 32 ülke ısrarla bu anlaşmayı imzalamamakta ve yaşamın önündeki en büyük tehdidin devamını sağlamaktadır.

Merkezi iktidarların değişik hesapları olduğunu anlıyoruz, ancak onları doğruya zorlamak için hepimize ve öncelikle de yerel yönetimlere görev düşüyor. Bu amaçla kurulmuş bir yapı var. Değindiğim BM anlaşmasının çıkmasını sağlayan ve bu sayede 2017 Nobel Barış Ödülü’nü alan Nükleer Silahlara Karşı Uluslararası Kampanya (ICAN) bünyesinde, Şehirlerin Talebi (ICAN Cities Appeal) hareketi. Bu hareket anlaşmayı imzalamayan ülkelerin yerel yönetimlerini harekete geçirerek duyarlılık yaratmaya çalışıyor. İçinde Paris, Berlin, Vaşington D.C., Oslo, Sidney, Hiroşima ve Nagazaki’nin yer aldığı yüzlerce belediye bu harekete katılmış durumda. Ne yazık ki Türkiye’den bir tek belediye yok.

Türkiye’deki tüm il ve ilçe belediyeleri meclislerinde ve başkanlıklarında konuyu değerlendirmeli, nükleer silahları ortadan kaldırmak için bu harekete katılmalıdır. Şu ana kadar ülkemizden hiçbir belediyenin katılmamış olması büyük eksiklik. İstanbul, Ankara ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri başta olmak üzere İncirlik’in içinde yer aldığı Adana Büyükşehir Belediyesi, nükleer santral yapılması planlanan Mersin Büyükşehir ve Sinop Belediyesi akla ilk gelenler oluyor. Ama bu görev büyük küçük, il ilçe demeden tüm belediyelere düşüyor.

Bakalım hangi belediyemiz bu konuda öncü olacak ve Türkiye’deki nükleer silahlara karşı mücadeleye adını yazdıracak?

ICAN Şehirlerin Talebi Hareketine şu linkten ulaşılabilir:

https://cities.icanw.org/


Yorumları görüntülemek için giriş yapmalısınız.