Haftaya maskeleri çıkaralım mı?

Pandemiye ilişkin kuralların gevşetildiği ancak halen olgu sayılarının ve virüse ilişkin durumun izlendiği yerlerde örneğin ABD'de, Philadelphia'da yeni kararlar alındı. Olgu sayılarının artmaya başlamasıyla birlikte kapalı alanlarda maske kullanım zorunluluğu tekrar getirildi. Aşılanma oranları oldukça yüksek olan Philadelphia şehrinde durum yakından izlenerek toplum ile paylaşılıyor; uyarılarda bulunuluyor. (Bağlantı adresi: https://www.phila.gov/programs/coronavirus-disease-2019-covid-19/)

Bizim ülkemizde ise 5-11 yaş çocuklar halen AŞILANMIYOR. "Tam aşılı" kişi sayısını ve kimlerin tam aşılı olduğunu bilmiyoruz. Riskli grupta olup sadece inaktif aşı olan çok sayıda kişi olduğunu gözlemliyoruz ki bu durum hastalığa açık olmak anlamına geliyor. 

Virüse ilişkin durum izleniyorsa da bizlerle paylaşılmıyor. 

Ayrıca tedavide etkinliği düşük olan molnupiravir var ancak etkinliği yüksek Paxlovid gibi ilaçlar yok.

Kimseyi korkutmak, endişelendirmek istemem ama "hafif" seyrettiği ifade edilen Omikron ile enfekte olan AŞILANMAMIŞ, BAŞKA SAĞLIK SORUNU OLMAYAN ÇOCUKLARIN DA ARALARINDA YER ALDIĞI, 5-11 YAŞ ARASINDAKİ ÇOCUKLARDA, hastalığın ağır seyrettiğine ilişkin bir makale yayımlandı.

 (Bağlantı adresi: https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/71/wr/pdfs/mm7116e1-H.pdf?ACSTrackingID=USCDC_921-DM79775&ACSTrackingLabel=MMWR%20Early%20Release%20-%20Vol.%2071%2C%20April%2019%2C%202022&deliveryName=USCDC_921-DM79775)

Özetle; 

- Aşılanma oranlarımız yeterli düzeyde değil, 

- Çocuklarımızı aşılamıyoruz, 

- Yakınması olanların kolay tanı almasını sağlayabilecek hızlı antjen testlerini kullanıma sokmuyoruz,

- Riskli grup için etkinliği yüksek ilaçlara ulaşamıyoruz,

-Virüse ilişkin durumu izlemiyoruz.

SİZCE MASKELERİ ÇIKARALIM MI?


Yorumları görüntülemek için giriş yapmalısınız.