Erzincan İliç´teki katliam: Bunları yaşamak zorunda mıyız?

Depremlerde, madenlerde, iş cinayetlerinde, kadın cinayetlerinde, silahlı saldırılarda, çatışmalarda ölmek kader midir? Kader planı mıdır?

Değil, biliyoruz. Ama ne çare, ölmeye devam ediyoruz. Sermayenin, onun siyasi iktidarının örgütlü bir saldırısı var, buna örgütlü bir şekilde karşı çıkamıyoruz. Doğamızı, işçileri, kadınları, çocukları, ağacı, kurdu, kuşu, balığı koruyamıyor, ölümlerine ağlamakla yetiniyoruz.

Erzincan İliç’te, Çöpler Kompleks Maden İşletmesi’nde gerçekleşen işçi ve doğa katliamı işte böyle bir şey. Alanın tüm uzmanları, kuruluşları yıllardır burada yaşananlara, daha büyük tehlikelere dikkat çekiyor, daha kötüleri olmaması için hukuk mücadelesi veriyor, yine de korkulan oluyor. İşçiler can veriyor, günlerdir ulaşılamıyor, doğanın gördüğü zarar çok büyük. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) buradaki madenciliği “sömürge madenciliği” olarak tarif ediyor. Başka ne denebilir? O Kanadalı, Amerikalı şirketler ve yerli ortakları dünyanın gelişmiş ülkelerinde yapamayacakları çevre katliamını ancak burası gibi insan hayatının ucuz olduğu ülkelerde yapabilirler. Üzerine teşvik, vergi indirimi alırlar.

Şimdi ağır metallerle kirlenmiş milyonlarca metreküp toprak/çamur çevreye yayılmış durumda ve altında dokuz işçinin kaldığı söyleniyor. Yağmurlarla yer altı suları kirleniyor, Fırat nehri ve onun beslediği tüm alanlar tehdit altında. Enerji Bakanı bir yandan geçen yıl yapılan denetimde işletmede sorun tespit edilmediğini söylerken şimdi ortaya çıkan kimyasal atık yığının kaldırılması için 400 bin kamyona ihtiyaç olduğunu söylüyor. Tablo korkunç.

Bunun hesabını kim verecek? Ya da verirler mi? Ülkemizde aynı yöntemle madencilik yapan Kaz Dağları’ndan Bergama’ya, Fatsa’ya, Eşme’ye, 20 tesis daha olduğu söyleniyor ve benzer tehlikeler oralarda da var. Yaşama, doğaya saygı duyup üretimi durdururlar mı? Kamuoyu gerekli duyarlılığı göstermezse, bu ülkenin yüz akı kurumlarına, uzmanlarına, akademisyenlerine destek olmazsa durdurmazlar. Neden? Çünkü milyarlarca dolar kazanıyorlar.

İnsanca yaşayacak bir düzeni kuramazsak “elim hadiseler” ülkesi olmaya devam edeceğiz.


Yorumları görüntülemek için giriş yapmalısınız.