Mustafa Güler
Uzmanlık eğitimine hemen başlanabilecek
Kanun Teklifi 30.03.2023´de Sağlık Komisyonunda kabul edildi. Görüşmeler sırasında varılan ulaşma ile uzmanlık eğitimine başlamak için mecburi hizmetin tamamlanmasına gerek olmadığı madde metnine açıkça yazıldı. Teklifin Komisyondan geçen hali şöyle oldu:
Mustafa Güler
Uzmanlık eğitimine ne zaman başlanabilir?
Geldiğimiz toplumsal kültür uyarınca, tıp fakültesini bitirmek neredeyse kimseye yetmemektedir. Tıpta uzmanlık eğitimiyle bir dalda uzman olmak sanki bir zorunluluk gibi algılanmakta, yaşam da biraz öyle akmaktadır.
Mustafa Güler
Kadroların akıbeti belli oldu
Vergi ve Ekonomi Paketi olarak adlandırılan bir torba yasaya dün gece (7.4.2022), bütün partilerin mutabakatıyla, son anda eklenen bir kanunla Sağlık Bakanlığı adına uzmanlık eğitimi yapanların ilave mecburi hizmeti kaldırıldı.
Bayazıt İlhan
"Varsın gidiyorlarsa gitsinler" sözünün arka planında bu mu var?
"Açık konuşuyorum; varsın gidiyorlarsa gitsinler, bizler de üniversiteleri yeni bitiren doktorlarımızı istihdam ederiz. Gerekirse yurtdışından ülkemize dönmek isteyenleri davet eder, istihdam ederiz. Buralar boş kalmaz. Asistan doktorlarımızla devam ederiz. Buralar boş kalmayacak."
Cavit Işık Yavuz
Yeni mezunlara etkisi
Bu gelişme birçok açıdan önemli ama özellikle yeni mezun olacak hekimlere etkisi anlamında kritik değişimler getirebilir. Bu nedenle de yeni mezun olacak ve mecburi hizmete gitmeyerek üniversite kadrolarında ihtisas yapmayı tercih edecek hekimleri yakından ilgilendiriyor.
Mustafa Güler
Mecburi hizmet 5 yıla çıkıyor
Üniversitedeki uzmanlık kadrolarının Sağlık Bakanlığı adına kadroya dönüştürülmesi mecburi hizmet süresini uzatır. Hekim, Sağlık Bakanlığı adına üniversitede uzmanlık eğitimi aldığında, maaşı Sağlık Bakanlığı tarafından ödeniyor ve uzman olduğunda, eğitim süresi kadar Sağlık Bakanlığında çalışma zorunluluğu var.
Merve Kayaduvar
Tüm kadroların Sağlık Bakanlığı’nda açılması ne ifade ediyor?
Mustafa Hocam bütün kadroların Sağlık Bakanlığında veya üniversitede Bakanlık adına açılabilme ihtimalinden bahsetmişsiniz. Bu durum tam olarak ne ifade ediyor? Ne gibi sonuçları olabilir?
Mustafa Güler
Sağlık Bakanlığı 17.266 asistan kadrosu aldı
Sağlık Bakanlığı elindeki çoğu hemşire, ebe, sağlık memuru kadrosu olmak üzere, boş kadroları büyük ölçüde asistan kadrosu olarak değiştirdi.