Bayazıt İlhan
Tıpta uzmanlık eğitiminde durum
Hekimlerin kendilerinin de sağlık hizmeti alırken kaygılandığı, arkadaşlarından referans aradığı bir döneme girdik. Neden mi? Tıp eğitiminin seviyesindeki düşmeye en çok kendileri tanık oluyorlar da ondan!
Bayazıt İlhan
Mezuniyet öncesi tıp eğitiminde durum
Hekimlik tüm dünyada en saygın mesleklerden. Gençlerimizin bu mesleği benimsemeleri, tercih etmeleri, gönül vermeleri Türkiye için olumlu, teşvik edilmeli. Tıp eğitimine, mesleğe, sağlığa yönelik kötülüğün devam ettiğini görmek ise üzüntü verici.
Merve Kayaduvar
Tüm kadroların Sağlık Bakanlığı’nda açılması ne ifade ediyor?
Mustafa Hocam bütün kadroların Sağlık Bakanlığında veya üniversitede Bakanlık adına açılabilme ihtimalinden bahsetmişsiniz. Bu durum tam olarak ne ifade ediyor? Ne gibi sonuçları olabilir?
Bayazıt İlhan
Yıllardır sağlığı yönetenler de gelinen noktayı eleştiriyor, ama sorumluluğunu almıyorlar.
Prof. Dr. Erdöl 20 yıldır sağlık politikalarının mutfağından uygulamasına kadar her aşamasında etkili oldu. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bu alanda önde gelen isimlerindendir. Yirmi yılın sonunda geleceğimiz için acil müdahalelere ihtiyaç olduğunu, sağlığın sedyeye düştüğünü yazıyorsa önemlidir.
Dilek Aslan
Tek sağlık yaklaşımı tıp eğitiminde olmalı mı? Nasıl olmalı?
Yazının başlığında görülen iki sorunun ilkine yanıtımı hemen 'evet' olarak verebilirim. Yanıt vermemi kolaylaştıran ayrıntılar; şimdiye kadar okuduklarım, yazdıklarım, pandemide dünyanın yaşadığı deneyimlerle ilgili gözlemlerim, vb. Ancak ikinci sorunun yanıtını bireysel olarak yanıtlayabilmem zor. İçeriğin özenle, geniş bir ekiple hazırlanması gerekir.
Murat Erkan
Enes Kara'nın ardından...
Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi ikinci sınıf öğrencisi, gencecik bir insan Enes Kara yaşadığı çıkmazı ifade ettiği paylaşımının ardından hayatına son verdi.
Eriş Bilaloğlu
TBMM Tıp eğitimi araştırma raporu (yıl: 1991)
30 yıl önce tıp fakültelerinden mezun olan öğrencilerin gerekli bilgi ve beceriye sahip olmadıkları, yetersizliklerinin gerekçelerini araştırmak üzere TBMM'de bir Araştırma Komisyonu kurulmuştu.