Deniz Akgün
Kuduz hastalığının kontrolünde ʺtek tıp, tek sağlıkʺ yaklaşımı
Kuduz gibi zoonotik bir hastalığın 21.yüzyılda görülüyor olması tek sağlık yaklaşımını içerecek şekilde koruyucu sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesi gereğine işaret ediyor.
Özlem Azap
Maymun Çiçeği Hastalığı da nereden çıktı?
Birleşik Krallık’ta 7 Mayıs 2022’de bildirilen ilk olgunun ardından ABD’den, Avrupa’dan bildirilen Maymun Çiçeği olguları “Yeni bir salgın mı başlıyor?” endişesi uyandırdı.
Dilek Aslan
ʺPandemiyi Yaşarkenʺ Dünya Sağlık Günü....
Sevgili okurlar ve yazarlar, Dünya toplumları pandemiyle yaşamayı sürdürürken 7 Nisan Dünya Sağlık Günü temasının odağında insanların ve gezegenin sağlığı olduğunu ve sağlıklı toplumlar için bir eylemlilik sürecine işaret edildiğini görüyoruz.
Dilek Aslan
7 Nisan Dünya Sağlık Günü...
Değerli forum okurları ve yazarları, 7 Nisan Dünya Sağlık Günü yaklaşıyor.
Dilek Aslan
Sağlık okuryazarlığı ve "tek sağlık"…
Sayın Ahu Güney’in, 16.2.2022 tarihli paylaşımında sağlık okuryazarlığı konusunda farklı bir perspektifin öne çıktığını görüyoruz.
Ahu Güney
Saglik okuryazarliginin artirilmasi icin nasil bir politika olusturulmalidir?
Gundemimizde Covid´19, saglik butcesi gibi cok ciddi ve akut konular olmakla birlikte Turkiye'nin temel sorunu olan saglik okur yazarligini cozemez isek ulkemizin bir cok kaynagi yok olmaya devam edecektir.
Dilek Aslan
31 Mayıs "Tütünsüz Bir Dünya Günü" yaklaşırken...
31 Mayıs "Tütünsüz Bir Dünya Günü (World No Tobacco Day)", Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilmiş özel bir gündür. Bu özel günde, ülkemizde de çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.
Dilek Aslan
Tek sağlık yaklaşımı tıp eğitiminde olmalı mı? Nasıl olmalı?
Yazının başlığında görülen iki sorunun ilkine yanıtımı hemen 'evet' olarak verebilirim. Yanıt vermemi kolaylaştıran ayrıntılar; şimdiye kadar okuduklarım, yazdıklarım, pandemide dünyanın yaşadığı deneyimlerle ilgili gözlemlerim, vb. Ancak ikinci sorunun yanıtını bireysel olarak yanıtlayabilmem zor. İçeriğin özenle, geniş bir ekiple hazırlanması gerekir.
Dilek Aslan
Tek sağlık yaklaşımının kimi öncelikleri ve gıda güvencesi
Değerli forum üyeleri, Birkaç gündür paylaşımlarımı sürdürdüğüm tek sağlık yaklaşımının aşağıda yazılı olan bazı öncelikleri bulunmaktadır.
Dilek Aslan
Pandemi günlerinde "tek sağlık" ve eşitsizlikler…
Pandemi herkesi etkiledi. Etkiledi, ama bazılarımızı daha fazla, daha derinden etkiledi. Pandeminin dünyayı etkileme biçimi üzerine çok sayıda değerlendirme var.
Özlem Azap
Tek sağlık!
Yeni pandemilerin ortaya çıkmasını önlemek için insan, hayvan ve çevre sağlığını birlikte ele alan TEK SAĞLIK yaklaşımı çok önemli. Hep gündemde olmalı!
Bayazıt İlhan
Her işin başı nasıl Sağlık olacak? Tek Sağlık?
Dilek hocam paylaşımıyla Forum Sağlık 2023'ün konuşmaya, tartışmaya çalıştığı konuları bir çırpıda özetlemiş. Çok önemli kavramlara değinmiş.
Dilek Aslan
"Her şeyin başı SAĞLIK" ise "Her şeyin başı SİSTEM"
Sağlık denildiğinde, yıllar önce Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan "bireyin bedenen, ruhen ve sosyal açıdan tam bir iyilik hali" tanımı akıllara gelir.