Cem Kılınç
HPV ve SAĞLIK HAKKINA TOPLUMCU BAKIŞ-1
HPV, 200’ün üzerinde tipi olup, bunlardan 40 kadarı genital bölge hedefli olan bir virüs. Kanserle bağı en çok bilinen unsur. Dünyadaki tüm kanserlerin %5’ine, dünyadaki tüm kadın kanserlerinin %10’una kaynaklık ediyor HPV. Cinsel yolla bulaşan bir virüs ve aşısız toplumlarda maalesef çok yaygın.
Özlem Azap
Riskli gruptakiler ve varyantlar
Salgının geldiği bu kontrolsüz aşamada olgu sayılarının artması ile birlikte riskli grupta olan çok sayıda kişi de hastalanacak ve hastalığı -maalesef beklendiği gibi- ağır geçirecektir.
Erdoğan Çolak
Pandemide Nereye Gidiyoruz?
Sağlık Bakanlığı temaslı aşılıların karantinaya alınmaması ve semptom göstermeyenlere PCR testi yapılmaması kararları almış. Evet, PCR testleri ve filyasyon ekipleri Omicron’un hızına yetişemiyor.
Özlem Azap
Taramalar için PCR testlerini kaldırmak yerine; AKSİNE hızlı antijen testleri de temin edilerek tarama süreci kolaylaştırılmalı/hızlandırılmalıdır!
Aşısız olan kişilerden kalabalık ortamlara girmeden önce istenen "negatif PCR" test sonucunun ARTIK istenmeyeceği açıklanmıştır.
Özlem Azap
Hızlı antijen testleri
Olgu sayılarının hızla arttığı; izolasyon ve karantina sürelerinin sonlandırılmasından önce test istendiği bugünlerde güvenilir ve kolay uygulanabilir hızlı antjen testlerinin -tüm dünyada olduğu gibi- ülkemizde de yaygın kullanılması gerekmektedir.
Özlem Azap
Antibiyotik kullanımı
Özellikle ateş ile birlikte bir hastalık bulgusu olduğunda ilk yapılan şeylerden birisi evde bulunan -muhtemelen daha önceden kalan- bir antibiyotiği kullanmaktır.