Özgür Erbaş
Orta Vadeli Program´da sağlık ve sosyal güvenliğe dair ne var?
Orta Vadeli Program Resmi Gazetede yayımlandı. Bizim gibi iktisat okuryazarı olamamışlar için mealine ulaşması güç metinlerden biridir malum. Merak bu ya yine de metni okudum, ama çoğunu anlamadım.
Osman Öztürk
İlave ücrete yüzde elli zam
Geçen hafta SGK hastanelere yaptığı ödemeleri yüzde elli ile yüz elli arasında arttırdı. Ayrıntılı değerlendirmeyi Cuma günü Dr. Ergün Demir ve Dr. Güray Kılıç BirGün’de yazdı.
Candan Coşkun
5 Günde 5 Milyon Hasta Yarattık!
Çözüm hekimlerin ve halkın hekimlerle birlik olmasında. 45 bin uzman, 25 bin aile hekimi: Toplam 70 bin hekim, üzerinden 5 günde 5 milyon hasta geçirildi.
Cem Kılınç
Eczacılar Kimlerle ʺEmpatiʺ Kurmalı: İlaç Tekelleriyle mi, Yoğun Bakımdaki Çukurovalı Çocukla Mı?
Ülkemizde uzunca bir süredir ʺilaç yokluğuʺ konuşuluyor, birçok mecrada değişik veçhelerden ele alındı. Şu günlerde bu konuyu dile getirirken halk sağlığının çıkarıyla kaderini ortaklaştırması gereken eczacılar, meseleyi kamuoyuna aktarırken kavram setini doğru yerden kurmakla da mükellef.
Cem Kılınç
Dünya Eczacılık Günü´nde eczacılardan ʺayaklanmaʺ çağrısı
Türk Eczacıları Birliği (TEB) ve 54 Eczacı Odası´ndan beklenen açıklama geldi. Son aylarda eczacılık camiasında bir ses yükseltmeye tanıklık ediyoruz. Eczacılığın tüm alanlarında yaşanan sorunlar arşa dayandı.
Ergün Demir
SUT’ta Yapılan Değişiklik İle Sağlık Hizmetleri Bedellerine %40 Zam Yapıldı
Birçok özel hastane ve sağlık kuruluşu, her türlü tıbbi işlem için SUT bedellerinin %200’ü ve çok daha ötesi olan bedeli ilave ücret adı altında vatandaştan almaktadır.
Ergün Demir
Kanser Tedavisi İçin İlave Ücret Alınabilir Mi?
Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlükleri şahıs ödemeleri bölümüne iletilen dilekçelerin büyük bir çoğunluğunu özel sağlık kurum ve kuruluşlarında özellikle kanser hastalarının başvurularında alınan ilave ücretler ve tedavi için ek olarak önerilen endikasyon dışı ilaç kullanım durumunda ilaç bedellerinin ödenmemesi oluşturmaktadır.
Candan Coşkun
Sağlıkta Şiddetin Nedeni Kışkırtılmış Taleptir
Bu abartılmış sağlık tüketim talebin kaynağı sistemli olarak talebi kışkırtılan hastalık reklamlarıdır. Kartal göz, alkali pH, ille de barsak canlıları ve bir de arının poleni, hiç geçmeyen ödem, hiç onsuz olur mu D vit, selenyum, potasyum ve daha neler neler... Tüm bunları akşama kadar her kanalda pazarlayan diplomalı, diplomasız şarlatanlar!
Candan Coşkun
SAĞLIKTA TİCARİLEŞTİRMENİN GİZLİ HALKASI: KAMU HASTANELERİNİN NİTELİKSİZLEŞTİRİLMESİ
Sağlıkta dijitalleştirme o kadar ileri gitti ki siyaset, örgütlenme, sendika bile artık sanal. Hani o kadar sanal ki; anlamı çözülemeyen 12 madde olarak Meclis’ten geçen yeni performans sistemini, sağlık bakanlığı koltuğunu da işgal eden sağlık holding sahibi, 50 fenomen ile 7,5 saat toplantı yapıyor.
Ergün Demir
Sağlıkta Algı Yönetimi!
Hastalar birçok branşta ve yan dallarda Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu alamadıkları için kamu sağlık hizmetine ulaşamamakta, parası olanlar veya borç para bulabilenler ise özel sağlık kuruluşlarına yönelmek zorunda kalmaktadırlar.
Ergün Demir
Sağlık Uygulama Tebliğinde (SUT) Yapılan Son Düzenleme Ne Getiriyor?
1 Haziran 2022 tarihinde Sağlık Uygulama Tebliğinde yapılan değişiklik Resmi Gazetede yayımlandı. Buna göre SGK, EK-2B hizmet başı işlem puan listesinden 3.Basamak Sağlık Kuruluşlarında yapılan kardiyoloji ve kardiyovasküler cerrahi işlemlerde 48 kodda yapılan %15 fazla ödeme kaldırılmış,
Ergün Demir
SSK İle Sözleşmeli Özel Sağlık Kurumlarında Kısmi Branş/Sağlık Hizmeti Sözleşmesinin Kaldırılması:
Vatandaşların sağlık hizmetlerine erişiminde yaşanan mağduriyetlerin önüne geçilmesi mi? Yoksa özel sağlık sektörünün iç hesaplaşması, rekabeti mi?
Özgür Erbaş
Benden Bu Kadar
Başlık, filmin (As Good as It Gets) Türkiye’deki yayın adından alındı. Filmin türü IMDB’ye göre romantik komedi. Başrol oyuncuları Jack Nicholson´ın En İyi Erkek Oyuncu, Helen Hunt´ın En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü´nü namı diğer Oscar kazandığı 1997 yapımı filmi sağlık hakkı yönüyle ele almak da mümkün.
Ergün Demir
Aynı İlacın Şurup Formunun Bedeli Neden Karşılanmamaktadır?
Sosyal Güvenlik Kurumu, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) tedavisinde kullanılan ve etken maddesi atomoksetin olan ilacın kapsül formlarının bedelini karşılamakta, ancak şurup formunu ödememektedir.
Fikret Baransel
Sağlıkta "Eurosal" Sorunlar
Son günlerde basında da geniş yer bulan ilaçta sabit kur uygulamasını kısaca değerlendirelim, sorunun neden büyüdüğünü görmeye çalışalım.
Mustafa Güler
Uzaktan reçete yazılabilir mi?
Sağlık Bakanı, Uzaktan Sağlık Hizmetleri Yönetmeliğini topluma sunarken, artık uzaktan reçete yazılabileceği ve rapor verilebileceği müjdesini verdi.
Cem Kılınç
HPV ve SAĞLIK HAKKINA TOPLUMCU BAKIŞ-1
HPV, 200’ün üzerinde tipi olup, bunlardan 40 kadarı genital bölge hedefli olan bir virüs. Kanserle bağı en çok bilinen unsur. Dünyadaki tüm kanserlerin %5’ine, dünyadaki tüm kadın kanserlerinin %10’una kaynaklık ediyor HPV. Cinsel yolla bulaşan bir virüs ve aşısız toplumlarda maalesef çok yaygın.
Moderatör
Asgari Ücret Tartışmaları
Yaklaşık bir ay önce Pandemi Sonrası dosyası Sosyal Politika grubundan Özgün Millioğulları Kaya ile Emirali Karadoğan asgari ücret konusunda “Düşük Asgari Ücret Sağlığa Zararlıdır” başlığıyla bir paylaşım yaptı.
Candan Coşkun
Tıp Tüccarlarına Değil Kamusal Sağlığa Bütçe
Hastanelere 2003 de 8,6 milyar TL öderken 2020 de 123,3 milyar TL ödedik. Sağlıkta dönüşüm budur işte! Bunun sadece 59 milyarı devlet hastanelerine, Kalan 74,3 milyarı ise özel hastanelere ödendi. Bunun 58,6 milyarını GSS vergisi ile, 15,7 milyar TL cepten ödedik.
Kerem Gökten
İlaç fiyatları ve hastalanmama motivasyonu
Enflasyon bir süredir en yakıcı iktisadi sorunumuz haline geldi. Paylaşılan fiyat etiketleri, elektrik-doğal gaz faturaları nedeniyle sosyal medyaya bakmaktan korkar olduk. Dün itibariyle güncel enflasyon oranları açıklandı. Ocak ayı itibariyle %48,7’ye yükselen yıllık TÜFE’nin bahar aylarında %60’ı zorlayacağı neredeyse kesin.
Sebiha Kablay
GİG "Freelance" Modeli Çalışma- "Bağımsız İşçi" Olur mu?
İşçi kavramının en önemli özelliklerinden birisi "bağımlılık" unsurudur. İşçi iş sözleşmesi ile işverene bağımlı çalışır. Bu unsur işçi ve işverenin birbirine karşı çeşitli hak ve borçlarla donatılması anlamına gelir.
Sağlık harcamalarının çoğunun kamusal kaynaklı olması talep garantisi demektir
TÜİK verilerine göre 2020 yılında yaklaşık 250 milyar TL sağlık harcaması yapıldı. Genel devlet sağlık harcaması olarak nitelendirilen kamu harcamalarının payı %79,2. Toplam harcamanın %51’i Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), %27,6’sı merkezi devlet, %0,7'si mahalli idareler kaynaklarından karşılandı.
Bayazıt İlhan
Sağlık harcamalarının çoğunun kamusal kaynaklı olmasını irdeleyelim mi?
Gülbiye Hocam Ali Rıza Hocam'ın yazısından sonra çok değerli bir konuyu tartışmaya açmış. Sağlık Bakanlığı verilerine göre de (orası da TÜİK'i kaynak gösteriyor) Türkiye özel sağlık harcamalarının düşük olduğu, sağlığın büyük oranda kamusal kaynaklarla finanse edildiği bir ülke.
Özgür Erbaş
Borcu nedeniyle sağlık hizmeti alamayanlara örtülü af geldi
Bayramlarda her köprü değil ama kimi köprülerin ücretsiz kullanılmasını, sağlık çalışanlarının pandemi döneminde belediyelerin sağladığı toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilmesini ve sigorta prim borcu olanlar ve onların bakmakla yükümlü oldukları kişilerin...
Bayazıt İlhan
Emekliyken insanca yaşayacak ücret mi istiyorsunuz? Bireysel Emeklilik Sistemi'ne girmenizi dayatıyorlar.
Çok doğru, dayatılan koşullarda emekli olmak zorlaştığı gibi, emekli iken insanca yaşayacak ücret de verilmiyor. Yurttaşlara emekli olduklarında sürünmemeleri için önerilen ise çalışırken SGK primlerinin dışında bir miktar prim de Bireysel Emeklilik Sistemi için yatırmaları.
Candan Coşkun
ŞİRKET (ŞEHİR) HASTANELERİ KARA DELİKTİR!
Tedavi hizmetleri için kamu sağlık bütçesi global bütçe adı verilen ve ödemeye kesin üst sınır getiren bir yönetenle yapılmaktadır. Bizim ödediğimiz GSS vergisinden SGK tarafından sağlık bakanlığına ödenecek bütçe 2021 yılı için sağlık, hazine ve sosyal güvensizlik bakanlığı arasında imzalanan protokola göre 62 milyar 935 milyon TL’dir.
Özgür Erbaş
Vatandaşlar tarafından çok yaygın kullanılan ilaçlar liste dışı bırakıldı.
Dr. Ergün Demir, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun içine sokulduğu krizin, yaşam ve sağlık hakkını tehdit eder boyuta geldiğini söylüyor.