Bayazıt İlhan
Sivas Katliamı davası, zamanaşımları, yüksek mahkeme kararları
Önceki hafta Sivas Katliamı davasında 30. yılını doldurması nedeniyle üç firari sanık, Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş hakkında zamanaşımı kararı verildi. Sonraki hafta Gezi davasında üç sanık haricinde Yargıtay cezaları onadı.
Bayazıt İlhan
Eski hastane ne demek? Hastaneler nasıl yenilenmeli, geliştirilmeli, güçlendirilmeli?
Bu konuyu olması gerektiği gibi, bilimsel, sağlık hizmetlerinin ihtiyacına göre, kente ve tarihe hürmet ederek ele alabiliyor muyuz? Pek çok soruya olduğu gibi buna da olumlu cevap veremiyoruz.
Bayazıt İlhan
Bir kadın hekim-daha-katledildi. Neden?
Geçtiğimiz hafta Alanya´da bir aile hekimi, Dr. Melek Bağçe görevli olduğu aile sağlığı merkezinde boşanma sürecinde olduğu eşi Mustafa Bağçe tarafından katledildi.
Bayazıt İlhan
Seçimlerde sağlık gündemi ve Forum Sağlık 2023´ün önemi
Sağlık seçimde gündem olamadı. Üstelik sadece sağlık değil pek çok yaşamsal konu tartışılamadı. Özelleştirmenin ve fırsat eşitsizliğinin, dinselleşmenin bu kadar yaygınlaştığı eğitim de gündem olamadı.
Gamze Burcu Gül
SAFLARI SIKLAŞTIRALIM
İkinci tur yeni bir seçim; bir referandumdu. Bizi yönetmesini istediğimiz kişiyi seçmek için sandığa gittik.
Deniz Akgün
Seçimin kaybedeni programsızlık
Seçimi kimin kazandığı henüz netleşmedi. Ancak neoliberal politikalar nezdinde seçime katılan ittifakların programsız oluşlarının seçimin kaybedilen tarafı olduğu söylenebilir.
Deniz Akgün
Siyasi ittifaklar seçim için ne söylüyor, ne söylemiyor?
14 Mayıs genel seçimlerinin gözden kaçırılmaması gereken önemli özelliklerinden birini bu seçimin cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi kapsamında yapılıyor olmasıdır.
Bayazıt İlhan
Depremler ve dökülen yaldızlar
Türkiye depremlere “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” denilen, pek çok çevre tarafından “tek adam rejimi” ya da “seçimli otoriter sistem” olarak adlandırılan bir yönetim modeliyle girdi. İktidar 2017 referandumuna girerken bu modeli...
Sebiha Kablay
Aşırı Merkezileşme Sağlığa Zararlıdır
6 Şubat Depremleri sadece yapılaşma, kentleşme konusunda değil yönetim yapısı açısından da bazı sorunların belirginleşmesine neden oldu.
Emirali Karadoğan
Neden bir tek sorumlu bile istifa etmiyor?
Her gün bir başka felakete kapı açılır sevgili ülkemde. Ekonomik kriz dedik, kovid patladı, kovidi atlattık dedik, ekonomik kriz enflasyonla birlikte halkın üstüne karabasan gibi çöktü.
Emirali Karadoğan
ʺYıkıcı olan deprem değildi; devleti yönetenlerin kibri ve iş bilmezliğiydi -2
Siyasi iktidar ve onun şakşakçı yandaş medyası hep bir ağızdan “yüzyılın felaketi” söylemi üzerinden kendilerini mağdur ilan etmelerine ramak kaldı.
Emirali Karadoğan
Yıkıcı olan deprem değildi; devleti yönetenlerin kibri ve iş bilmezliğiydi -1
Yazıya nereden nasıl başlasam bilemiyorum. 6 Şubat bizler için artık izleri hiçbir zaman silin(e)meyecek derin acıların tarihi. On binlerce vatandaşımız hayatını kaybetti.
Alper Aktaş
HUZURSUZ SORULAR
ForumSağlık23, “Cumhuriyet’in yeni yüzyılında nasıl bir sağlık sistemi” sorusuyla başladı. Sonrasında Türkiye Cumhuriyeti’nin 100.yılında bir çağrıda bulundu: “daha iyi bir Cumhuriyet, daha iyi bir sağlık sistemi hep birlikte düşünelim” diye.
Deniz Akgün
Maden kazalarının yönetimsel nedenleri
1970´li yıllara gelinceye değin madencilik hem ülkemizde, hem de dünyanın pek çok ülkesinde devlete bağlı kuruluşlar tarafından yürütülmekteydi.
Emirali Karadoğan
Öğrencilerin dile getirdiği bir yardım talebi değil, bir hak talebidir
Üniversitelerin açılmaya başlamasıyla birlikte öğrencilerin barınma konusu tekrar gündemde. Geçtiğimiz yıldan ders çıkaramayan siyasi iktidarın, son anda bir şeyler yapmaya çalıştığı görülüyor.
Emirali Karadoğan
Toplumsal Şiddetin Siyaseten İnşası
En son Konya’da bir hekim ve İstanbul´da da bir avukat daha katledildi. Bu bir sonuç. Sonuçlar üzerinden hareket edersek doğru yere varamayacağımız kesin. Bu sonuca etki eden temel neden nedir, sorusuna verilecek yanıt kritik öneme sahiptir
Yavuz Üçkuyu
Caydırıcı Şiddet
Bir siyasal hegemonya “rıza alabilme” ve “caydırıcı şiddet uygulayabilme” kapasitelerinin varlığına; rıza ve şiddetin -rıza daha belirgin olmak üzere- diyalektik biçimde kullanımlarına dayanır.
Emirali Karadoğan
Macaristan Seçimlerinin Ardından Türkiye Tartışmaları Üzerine
Macaristan ve Türkiye´deki siyasi liderlikler ne kadar bir birine benziyorsa ekonomik durumları da bir o kadar farklı. Türkiye´de enflasyon ʺşüpheliʺ TÜİK verilerinde yüzde 61,14 iken, Macaristan´da 8,40, İşsizlik yüzde 3,8 düzeyinde. Ekonomik veriler elbette tek başına belirleyici değil; ancak çok etkili olduğu açık.
Merve Kayaduvar
Macaristan seçimleri ve Türkiye
3 Nisan Pazar akşamı Macaristan’da gerçekleştirilecek seçimlerde 6 muhalefet partisi 12 senedir iktidarda olan Başbakan Victor Orban’a karşı işbirliği yaptı. Muhafazakar sağ görüşlü bir belediye başkanı 6 partinin ortak başbakan adayı oldu. Seçimlerin Türkiye açısından da önemi büyük. Türkiye’deki siyasi ittifakların seyrini etkileyebilir.
Eriş Bilaloğlu
"Seçim yasasından bize ne?"
"Cumhuriyet'in yeni yüzyılında nasıl bir sağlık sistemi?" Forumu fikrinin mayalanma öyküsünde var, pandemi kadar sağlık sisteminin ve Türkiye'nin içinde bulunduğu "durum" da eş değerde.
Ali Rıza Güngen
Sağlık harcamaları dahi kısılır mı?
Hocalarımızın zaten bildiği üzere tr.deki sağlık harcamaları kalıbı cari olarak harcama artışlarını sürekli kılıyor, ancak bu harcama kalıbı devletin esasen özel sermaye sahiplerine daha fazla aktarım yaparken, daha fazla bütçe ayırması gereken yerlere para ayrılmamasına neden oluyor.
Bayazıt İlhan
"Zamanların en iyisi" için, hep beraber
"Dünya-Türkiye nereye" tartışması forumumuzda Ergin Yıldızoğlu ve Galip Yalman'ın konuşmacı oldukları etkinlik ile başladı. Yavuz Üçkuyu yazısını bitirdiği "sizlerden beklentim "Zamanların en iyisi" adına yapılabilecekleri birlikte tartışabilmek, öneriler, beklentiler ortaya koyabilmektir." ifadeleri ile büyük yazar Charles Dickens'in İki Şehrin Hikayesi romanına atıf yapıyor.
Fikret Baransel
Şiddet ve kaynakları konusuna nedensel bir yaklaşım
Az okuyup çok izleyen, çok bakan ama az gören toplumlarda nedenlere yönelik soruşturmalar maalesef çok kısıtlı olur. Tolumun geneli sorunun kaynağını sorgulamaz, dolayısıyla ülkemizde olduğu gibi kısıtlı ve günü kurtarmaya yönelik hamleler çözüm olarak görülebilir.