Bayazıt İlhan
Sivas Katliamı davası, zamanaşımları, yüksek mahkeme kararları
Önceki hafta Sivas Katliamı davasında 30. yılını doldurması nedeniyle üç firari sanık, Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş hakkında zamanaşımı kararı verildi. Sonraki hafta Gezi davasında üç sanık haricinde Yargıtay cezaları onadı.
Osman Öztürk
“Sağlıksız bir seçim”in ardından
Ben son yirmi yıldır sağlığın bu kadar az gündem yapıldığı bir seçim dönemi hatırlamıyorum. Başlıkta “sağlıksız seçim” demem o yüzden.
Necati Dedeoğlu
Sağlık hizmetlerinin durumu seçimde önemli miydi
Dün arabamı tamire götürdüm. Usta AKP´li. Bana Erdoğan´ı övdü ʺ Cumhurbaşkanlığı kutlama törenine katılan 70 milletin liderine nasıl da ʺAminʺ dedirtti ama ? ʺ dedi.
Gamze Burcu Gül
SAFLARI SIKLAŞTIRALIM
İkinci tur yeni bir seçim; bir referandumdu. Bizi yönetmesini istediğimiz kişiyi seçmek için sandığa gittik.
Cem Kılınç
Kavganın Şafağı
Deprem bölgesinden gelen sonuçları gören iki dirhem yardımda bulunmuş tuzu kuru ʺorta sınıfʺ düzen ʺmuhalifiʺ on binlercesi ölüp yüz binlercesi travmalar içinde kıvranan halka ahlaksız yakıştırmalarla ahkam kesip, iki dirhemini helal etmediğini beyan ediyor.
Deniz Akgün
Seçimin kaybedeni programsızlık
Seçimi kimin kazandığı henüz netleşmedi. Ancak neoliberal politikalar nezdinde seçime katılan ittifakların programsız oluşlarının seçimin kaybedilen tarafı olduğu söylenebilir.
Bayazıt İlhan
İktidar seçimlere giderken sağlıkta ne söylüyor?
Geçen hafta Adalet ve Kalkınma Partisi 2023 Seçim Beyannamesi´ni törenle sundu. “Türkiye Yüzyılı İçin Doğru Adımlar” başlığını taşıyan ʺprogramʺ bazı bölümleriyle, sanki 21 yıllık iktidar partisinin değil, iktidara yeni talip olmuş bir partinin programı olarak servis ediliyor.
Bayazıt İlhan
Eviniz başınıza yıkılsa da ʺkonuşmayınʺ diyorlar
Ortada tam bir yıkıntı var. Siyasal İslamcı iktidar bir ülkeyi ne hale getirir? Tüm yalınlığıyla karşımızda duruyor. Ders gibi, tüm dünyaya örnek.
Emirali Karadoğan
ʺYıkıcı olan deprem değildi; devleti yönetenlerin kibri ve iş bilmezliğiydi -2
Siyasi iktidar ve onun şakşakçı yandaş medyası hep bir ağızdan “yüzyılın felaketi” söylemi üzerinden kendilerini mağdur ilan etmelerine ramak kaldı.
Bayazıt İlhan
Cumhuriyet´in yüzüncü yılını tamamlarken sağlık
Sağlıkta eşitsizlikler tüm dünyada belirgin sorun olmaya devam ediyor. Hem ulusal hem de uluslararası ölçekte sağlık sistemi, ekonomik, siyasal, toplumsal eşitsizlikler sağlığımızı bozuyor.
Yücel Demirer
Sesli Düşünceler
“2023 ve sonrasına hazır mıyız?” sorusu üzerine Dinçer Demirkent´in zihin açıcı vurgularıyla düşünmüştük. Tartışmanın artçı sarsıntılarıyla meşgulken Eriş Bilaloğlu’nun konuya ilişkin notları çıkageldi. FORUMSAĞLIK’ın rahatlık sunan tartışma ortamında, bu bağlamda sesli düşünmek istedim.
Eriş Bilaloğlu
gıda ve beslenme politikaları
7 Nisan´da yapılan Fikir Çemberi´nde (Suyumuz Gıdamız Çevremiz ve İyilik Halimiz) Bülent Şık ʺkatılırsınız katılmazsınız... siyasi partilerin hemen bir çoğunun bir tarım politikası vardır ama gıda ve beslenme politikası yokturʺ dedi.
Emirali Karadoğan
Macaristan Seçimlerinin Ardından Türkiye Tartışmaları Üzerine
Macaristan ve Türkiye´deki siyasi liderlikler ne kadar bir birine benziyorsa ekonomik durumları da bir o kadar farklı. Türkiye´de enflasyon ʺşüpheliʺ TÜİK verilerinde yüzde 61,14 iken, Macaristan´da 8,40, İşsizlik yüzde 3,8 düzeyinde. Ekonomik veriler elbette tek başına belirleyici değil; ancak çok etkili olduğu açık.