Bayazıt İlhan
İzmir Şehir Hastanesi´nin açılışı, kaygılar, İzmirliler´in talebi
İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi´nin yapımı bir yılan hikayesi. 2015´de temeli atılan hastane 3 yılda bitecekti, 8 yıl oldu, açılışı defalarca ertelendi. Sahi, bu gecikmeden ötürü yüklenici firmalara bir müeyyide uygulanıyor mu?
Bayazıt İlhan
Eski hastane ne demek? Hastaneler nasıl yenilenmeli, geliştirilmeli, güçlendirilmeli?
Bu konuyu olması gerektiği gibi, bilimsel, sağlık hizmetlerinin ihtiyacına göre, kente ve tarihe hürmet ederek ele alabiliyor muyuz? Pek çok soruya olduğu gibi buna da olumlu cevap veremiyoruz.
Fatih Atay
Taşeron sorunu
Merhabalar Tıbbi laboratuvar teknikleri bölümü mezunuyum. Kpss´den 82.1 puan aldım. Neredeyse atanma ihtimalim hiç yok. Nedeni ise devlet, şehir hastanelerindeki taşeron sorunu.
Özgür Erbaş
Şehir hastanelerine veda sloganı: Bir baba hindi hey yallah!
Şehir hastanelerinin oluşturduğu kara deliğe ne büyüklükte bir kamu kaynağının düşüp kaybolduğunu bulma çabası bir tür ata sporuna döndü malum. Kimi belgelerden iz sürüp bir tutara ulaşabilenler ʺbuldum!ʺ diyerek koşmaya başlıyor.
Özgür Erbaş
Borç tasfiyesini de düşünelim
Şehir hastanelerinin içinde olduğu finansmana dayalı ve dolayısıyla bunun ödemesi için çalıştırıldığımız sözleşme türlerinin nasıl sonlandırılacağına dair seçenekler bulunuyor.
Eriş Bilaloğlu
Sağlık hizmet sunumu için uygun olmayan bu hastaneleri ne yapacağız?
Ulaşılabilirlik de çok önemli bir başlık, ulaşım maliyeti, zaman vb nedenle de ŞH gidiş bir sorun ve bu nedenle merkezlerde yer alan daha kolay ulaşılabilir olan özel sağlık kuruluşları zorunlu olarak tercih edilebiliyor.
Eriş Bilaloğlu
Şehir hastaneleri ʺyükünüʺ toplum yararına hafifletmek mümkün!
Şehir hastaneleri (ŞH) kamunun üzerinde yük olmaktan nasıl çıkartabiliriz ve sağlık örgütlenmesinde yarattığı modeli nasıl değerlendireceğiz? Ana iki soru budur.
Bayazıt İlhan
Hastane kapatmalarda önemli kazanımlarımız var
Ankara’da Etlik Şehir Hastanesi’nin açılması nedeniyle kapatılacak hastaneleri kurtarmak, kapatılmamasını sağlamak için uzun süredir yürütülen mücadele var.
Bayazıt İlhan
Ankara´nın ikinci ʺçılgın projesiʺ Etlik Şehir Hastanesi açılırken
Yıllardır açılışı ertelenen, Yaklaşık 3800 yataklı dev bir yapıdan söz ediyoruz. Böylelikle 2011 seçimlerine giderken Ankara için tanımlanan ikinci ʺçılgın projeʺ de tamamlanıyor (Diğeri Bilkent Şehir Hastanesi idi).
Bayazıt İlhan
Hastane kapatmalarda hem bildiğini okuma hem geri adım
Türkiye genelinde büyük sorun olan şehir hastaneleri gerekçe gösterilerek kapatılan hastaneler konusu en fazla Ankara´yı etkiliyor. Ankara´da Etlik Şehir Hastanesi bu hafta açılıyor.
Bayazıt İlhan
Halkın hastaneleri şehir hastaneleri uğruna kapatılıyor
Kamu özel işbirliği denilen finansman modeli kullanılarak yapılan şehir hastaneleri ile ilgili pek çok sorun var. Önemli konulardan biri bu hastaneler gerekçe gösterilerek en köklü ve en önemli hastanelerimizin sırayla kapatılması.
Bayazıt İlhan
Ankara´da Etlik Şehir Hastanesi için 5 hastane daha kapanıyor, halk da sağlıkçılar da mağduriyetler yaşayacak
Bu hastaneler: Onkoloji Hastanesi, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi, Dr. Sami Ulus Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, Etlik Zübeyde Hanım Doğumevi ve Ulucanlar Göz Hastanesi. Her biri eğitim ve araştırma hastanesi vasfında, sadece Ankara’ya değil, tüm Türkiye’ye hizmet veren, özellikle yoksul yurttaşlarımız için vazgeçilmez hastaneler.
Merve Kayaduvar
Acil serviste kaybolan hastalar
Doktora tezimin alan araştırması için Adana ve Mersin Şehir Hastaneleri'nde yaptığım görüşmelerde acil servislerin alan büyüklüğü nedeniyle hastaların acil servislerde kaybolduklarını, asistan hekimlerin bırakın uzman bir hekimi...
Bayazıt İlhan
Çalıştığımız ortamları doğal yoldan havalandıramıyoruz, çünkü çoğunun penceresi yok
COVID-19 salgını sağlık hizmeti verilen mekanların doğal yollardan havalandırılmasının ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Hastane mimarisinde dikkat edilmesi gereken bu temel gerçeğin neredeyse hiç dikkate alınmadığını görüyoruz.
Bayazıt İlhan
Salgın rahatlamaya değil ciddiyete davet ediyor
Resmi rakamlarla Türkiye'de dün 111 bin 157 COVID-19 vakası ve bu hastalıktan 248 can kaybı bildirildi. Omicron varyantı ile birlikte Türkiye dahil tüm dünyada vaka sayıları ve ölümler artarken Sağlık Bakanı “müsterih olunuz” diyor. Böylesi bir tabloda Sağlık Bakanı’nın salgını hafife alan mesajlarını bilim çevreleri hayretle karşılıyor.
Bayazıt İlhan
"Onkoloji Hastanesi Kapatılmasın" platformu
Şehir hastaneleri gerekçe gösterilerek hastane kapatma hazırlıkları devam ediyor. Etlik Şehir Hastanesi nedeniyle kapatılacak hastaneler arasında Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi de var.
Özgür Erbaş
Avrupa Birliği fonu ile şehir hastanelerinin ilişkisi nedir?
2022 Yılı Yatırım Programının Kabulü ve Uygulanmasına Dair Kararın Sağlık Bakanlığı bölümünde "şehir hastaneleri kullanım bedeli ve zorunlu hizmet geri ödemesi projesi" ifadesi ile üstündeki satırda da "AB Hibesi" ifadesi bulunuyor.
Selçuk Atalay
Paylaşımlar üzerine
Bayazıt ilhan’ın ve Sultan Özer’in söz ettiği, kapatılan hastanelerin açılması ve kapatılması planlanan hastanelerin kapatılmaması talepleri, “Sağlık hizmetine erişim” konusuyla dolaysız bağlantılı gibi geliyor. Sultan Özer’in Medyaport’ta link verdiği izlenimlerde yurttaşların hizmete erişimde daha zorlanacakları kaygısı taşıdıklarını gösteriyor.
Sultan Özer
'Bir dokunduk, bin ah işittik'
Etlik Şehir Hastanesi için kapatılması istenilen Dr. Sami Ulus Kadın ve Çocuk Hastanesi önünde basın açıklamasını hem gazeteci olarak izledim, hem de Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu Genel Sekreteri olarak yer aldı.
Bayazıt İlhan
Hastanelerimiz kapanınca neler yaşandı?
Hastenemi Açın Platformu'nun açıklamasında bu çok iyi ifade ediliyor: "Ankara Şehir Hastanesi gerekçe gösterilerek kapatılan hastaneler nedeniyle yaşananları hatırlarsak bu beş hastanemiz kapatılınca neler olacağını da anlayabiliriz.
Bayazıt İlhan
Hastane kapatma son bulmalı, kapatılan hastaneler yeniden açılmalı
Bugün Ankara'da her alanda örgütlü 122 kurumun oluşturduğu Hastanemi Açın Platformu, Etlik Şehir Hastanesi'nin açılması gerekçesiyle kapatılacağı söylenen Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi önündeydi.
Merve Kayaduvar
Şehir Hastaneleriyle Derinleşen Sorunlar
Şehir hastaneleri, yeni bir sağlık hizmeti üretim mekânı ve çalışma örgütlenmesi olarak sağlık emek sürecinde yaşanan klinik otonomi ve inisiyatif kaybı, denetimin ve gözetimin yoğunlaşması, sağlık çalışanları arasında rekabetin teşvik edilmesi ve mesleki dayanışmanın ve kolektif mücadelenin azalması gibi süreçleri derinleştirmektedir.
Özgür Erbaş
Beş dakikada muayene olmaz
Eskişehir Şehir Hastanesi, doktorların beş dakikada bir hasta bakmasının tıbben değilse de mali olarak zorunlu olduğuna karar vermiş olsa gerek "on dakikada iki" randevu açmıştı.
Bayazıt İlhan
Şehir hastanelerine yapılan ödemeler bütçede öngörülenin çok üstüne çıkmış durumda
Özgür Erbaş'ın tespitleri şehir hastanelerinin tüm yurttaşlarımız için nasıl ciddi bir borç yüküne dönüştüğünü açıkça gösteriyor.