Bayazıt İlhan
Nükleer silahlara karşı mücadelede yerel yönetimlere de görev düşüyor.
Ukrayna’daki savaş büyük acıları tekrar yaşatıyor. Binlerce insan ölüyor, kentler yerle bir oluyor, milyonlarca insan yaşadığı yerleri terk edip göçmen durumuna düşüyor, kayboluyor, aileler dağılıyor.
Eriş Bilaloğlu
gıda ve beslenme politikaları
7 Nisan´da yapılan Fikir Çemberi´nde (Suyumuz Gıdamız Çevremiz ve İyilik Halimiz) Bülent Şık ʺkatılırsınız katılmazsınız... siyasi partilerin hemen bir çoğunun bir tarım politikası vardır ama gıda ve beslenme politikası yokturʺ dedi.
Moderatör
Kadınız, Yaşamdan ve Barıştan Yanayız-8 Mart Kadın Gündemli Paylaşımlar
S. Kablay kadınların çalışma hayatına ilişkin sorunlarını; çalışma hayatına girişi zorlaştıran süreçler, kadın olunması nedeniyle çalışma hayatında yaşanan ve çalışma hayatında kalmayı toplumsal cinsiyet rolleri nedeniyle zorlaştıran sorunlar olarak üç temel alanda incelenebileceğini belirtip bunlara örnekler verdi.
Cavit Işık Yavuz
Savaş bir halk sağlığı sorunudur her yerde her zaman
Yeniden bir savaşı televizyonlardan canlı izliyoruz. Dünyanın farklı coğrafyalarında irili ufaklı çatışmalar, "düşük yoğunluklu" savaşlar hız kesmeden sürerken "ya üçüncü dünya savaşı ya ağır yaptırımlar" seçeneklerinin masaya sürüldüğü silahlı bir satranç var karşımızda
Bayazıt İlhan
Savaş, Göç ve Sağlık
Savaş ve yarattığı yıkımla insanlık yeniden karşı karşıya. Göz göre göre geldi. Ukrayna büyük güçlerin hegemonya mücadelesinin çatışma alanı oldu. Şehirler bombalanıyor. İnsanlar kaçışıyor, ülkenin çatışmadan uzak yerlerine ya da başka ülkelere göç ederek canını kurtarmaya çalışıyor.
Bayazıt İlhan
Ukrayna Krizi'nde hekim tutumu
Nobel Barış Ödülü sahibi Nükleer Savaşı Önlemek İçin Hekimler Örgütü (IPPNW) öncülüğünde hekimler ve sağlıkçılar bir araya geldiler ve sadece Avrupa’yı değil tüm dünyayı etkileyen savaş tehdidine çözüm üretmeye çağıran metni imzaya açtılar.