Yücel Demirer
Sağlıkta Şiddete Karşı Ne Yapmalıya yanıtın düşündürdüğü
Candan Coşkun´un ʺSağlıkta Şiddete Karşı Ne Yapmalı, Nasıl Yapmalı?ʺ sorusuna iki ayrı gönderide verdiği kapsamlı yanıt üzerine düşünürken, Eriş Bilaloğlu´nun ʺSağlık Çalışanlarına Yönelik Artan Şidde...
Candan Coşkun
Sağlıkta Şiddete Karşı: Ne Yapmalı, Nasıl Yapmalı II
Devamla…. 10. Acil olmayan hastalara acilde bakmak demek olan “yeşil alan” uygulanmasının sonlandırılması, 11. Hasta ret etme hakkının sistem üzerinden kolayca uygulanabilir şekilde sağlanması, heki...
Osman Elbek
Cumhuriyet´in Sağlığı: 1980´den Günümüze
Yazının ikinci bölümü olarak Cumhuriyet´in yüzüncü yılında sağlık hizmetlerinin 80 sonrası...
Osman Elbek
Cumhuriyet´in Sağlığı: Osmanlı´dan 1980´e...
Cumhuriyet´in yüzüncü yılında sağlık hizmetlerini tartıştığım yazının ilk bölümü:
Osman Öztürk
On numara sağlık reformu
“Sağlık İstatistikleri Yıllığı 2022 Haber Bülteni” geçtiğimiz hafta yayımlandı. Bültende öncelikle dikkatimi çeken “Toplam ve Kişi Başı Hekime Müracaat Sayısı”nı gösteren tablo oldu.
Osman Öztürk
AKP’nin sağlık “reformu” dökülüyor
Başlangıçta işler yolunda görünüyordu. Yılların ihmaliyle çökertilmiş SSK hastaneleri Sağlık Bakanlığı’na devredilmiş… Böylece hem hastane kuyruğu görüntüleri ortadan kaldırılmış,
Ali Boray Başcı
Yine, Yeniden ve Her Zamanki Gibi “-mış gibi yapmaya” Devam-2
TİTCK’nın 09.01.2023 tarihinde sahte ilaç haberlerinin ardından yaptığı açıklamadaki bir cümlesini de buraya eklemekte yarar olduğunu düşünüyorum
Ali Boray Başcı
Yine, Yeniden ve Her Zamanki Gibi “-mış gibi yapmaya” Devam
Değerli Forum Sağlık okurları, ben yazmaktan usandım, sizler de büyük bir ihtimalle okumaktan usandınız ama Devlet onayı ile yurt dışından temin edilen ilaçlar ile ilgili en önemli olan Türkiye’de analiz basamağı hala ısrarla pas geçiliyor. Nedenini anlamak ise benim açından pek mümkün değil.
Bayazıt İlhan
İktidar seçimlere giderken sağlıkta ne söylüyor?
Geçen hafta Adalet ve Kalkınma Partisi 2023 Seçim Beyannamesi´ni törenle sundu. “Türkiye Yüzyılı İçin Doğru Adımlar” başlığını taşıyan ʺprogramʺ bazı bölümleriyle, sanki 21 yıllık iktidar partisinin değil, iktidara yeni talip olmuş bir partinin programı olarak servis ediliyor.
Ali Boray Başcı
Cevap Beklemeyen Sorular: Sistem işler hala gelsin, gerekli önlemler alınsın yeterli.-3
Son olarak şunu belirtmek isterim. Ben eski bir TİTCK çalışanıyım. 2014 Mart ayında başladım ve 2019 Kasım ayında kabul edilmeyen istifa dilekçemle kendimce bir aksiyon alarak TİTCK’dan ayrıldım.
Ali Boray Başcı
Cevap Beklemeyen Sorular: Sistem işler hala gelsin, gerekli önlemler alınsın yeterli.-2
İlgili hekimleri, hastaneleri ve de tedarik zincirindeki paydaşları bilgilendiren ve haftada bir düzenli olarak TİTCK web sitesinde yayımlanan “Yurt Dışı İlaç Listesi” neden 27.01.2023 tarihinden itibaren yayımlanmıyor? (Erişim Tarihi: 02.04.2023: https://www.titck.gov.tr/dinamikmodul/44)
Ali Boray Başcı
Cevap Beklemeyen Sorular: Sistem işler hala gelsin, gerekli önlemler alınsın yeterli.
Değerli Forum Sağlık okurları, bu yazıyı bir haftadan uzun süredir aklımda kurgulasamda belki bir şeyler olur, düzeltilir niyetiyle ertelemiştim ama her halde yine çok iyi niyetli ve umutlu davranmışım.
Deniz Akgün
Depremden etkilenenlere sunulan sağlık hizmetleri: Riskler ve olanaklar...
Depremden etkilenen kişilere sunulan sağlık hizmetlerinin planlanmasında uzmanlık alanlarına dayalı geleneksel sağlık hizmetleri anlayışının dışına çıkılması önem taşıyor.
Ali Boray Başcı
Yurt Dışı İlaç Temini Hakkında Yönetmelik Değişimi
Daha önceden, siz değerleri Forum Sağlık 2023 okurları ile paylaştığım ʺSahte İlaç Haberlerinin Ardından İki Öneriʺ başlıklı yazıda 1. kısımda değerlendirmeye çalıştığım devlet onayı ile yurt dışından temin edilen beşeri tıbbi ürünlerin analiz basamaklarına yönelik önerim güncelliğini kaybetmiştir.
Ali Boray Başcı
Sahte İlaç Haberlerinin Ardından İki Öneri-2
Bu haber serisinin gündeme gelmesi ile hastalar, doktorlar ve eczacılar haklı bir huzursuzluk yaşamaya başlamıştır. Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek olmadan konunun tıbbi boyutuna yönelik düzeltici basamakların bağımsız bilimsel kuruluşların önerilerine başvurularak düzenlenmesi çok kolay ve acilen yapılması gereken bir eylemdir.
Ali Boray Başcı
Sahte İlaç Haberlerinin Ardından İki Öneri-1
Sayın Ağırel’in gündeme getirdiği yurt dışından temin edilen ilaçlar ile ilgili konuların hukuki süreçleri devam edecektir ve ilgili otoriteler tarafından soruşturmalar derinleştirilecektir. Ancak burada bir sağlık profesyoneli olarak dikkat çekmek istediğim 2 konu vardır.
Deniz Akgün
Sözleşmeli aile hekimliği birinci basamak sağlık hizmetlerinin ruhuna uygun mu?
İllerdeki sözleşme yenileme komisyonlarının kararı ile bazı aile hekimlerinin sözleşmesi 2023 yılının başında ceza puanları gerekçesi yenilenmedi.
Bayazıt İlhan
Cumhuriyet´in yüzüncü yılını tamamlarken sağlık
Sağlıkta eşitsizlikler tüm dünyada belirgin sorun olmaya devam ediyor. Hem ulusal hem de uluslararası ölçekte sağlık sistemi, ekonomik, siyasal, toplumsal eşitsizlikler sağlığımızı bozuyor.
Candan Coşkun
Kamu Hastanesi Hekimlerinin Yarısı Sözleşmeli Yapılıyor.
16. 6. 2022 tarih ve 7411 sayılı şifre kanunun bir gizemi daha çözülüyor. Kamu hastanesi hekimlerinin yarısı sözleşmeye geçiriliyor.
Gamze Burcu Gül
BİLİMSEL DİŞHEKİMLİĞİNİN 114. YILI
22 Kasım´ın ʺDişhekimliği Günüʺ kabul edilmesinin nedeni, Prof. Ziya Cemal Büyükaksoy tarafından Tıp Fakültesi Muallimler Meclisi´nin zabıt defterinde bulunan Dişçi Mektebi bütçesinin 22 Kasım 1908´de Maarif Nezareti´ne gönderilmesidir.
Candan Coşkun
“Hekimliğin Anlamını Değiştiren” Yönetmelik: “Suça” TEŞVİK
Yılın hikayesine dönüşen, Meclis’ten geçen geri çekilen, dile düşürülen hekim maaşları için 16 Haziran 2022 tarihinde 14 maddelik bir kanun çıktı. Kimsenin anlamadığı şifre gibi kanun gibi Sağlık Bakanı da yönetmeliği işaret ediyor: Bir gün bir yönetmelik okudum hayatım değişti diyeceksiniz! “Hekimliğin anlamını değiştirecek yönetmelik” cümlesini kuruyordu.
Candan Coşkun
Görmezden Gelinen Götürdükleriyle: Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği
Hekim emeği ödeme modeli, ülkemin sağlık modelini belirler. Kamucu model, güvenceli sabit ücret öngörürken sağlığı piyasa malı gören model hekime, diğer tüm mesleklere baktığı gibi bakar ve hekime bir çalışan olarak sermayeye kazandırdığına göre değişen ücret verir.
Candan Coşkun
Sağlıkta Şiddetin Nedeni Kışkırtılmış Taleptir
Bu abartılmış sağlık tüketim talebin kaynağı sistemli olarak talebi kışkırtılan hastalık reklamlarıdır. Kartal göz, alkali pH, ille de barsak canlıları ve bir de arının poleni, hiç geçmeyen ödem, hiç onsuz olur mu D vit, selenyum, potasyum ve daha neler neler... Tüm bunları akşama kadar her kanalda pazarlayan diplomalı, diplomasız şarlatanlar!
Sebiha Kablay
Bir Hizmet Alma Aracı Olarak Şiddet
6 Temmuz 2022´de bir hekim ve avukat yaptıkları iş nedeniyle saldırıya uğrayarak öldürüldü. Şiddet her geçen gün bir iletişim türü olarak hayatımızda daha fazla yer ediyor. Bir konuda haksızlığa uğradığını düşünen kişilerin bir bölümü yumruğa veya silaha sarılmayı bir hak olarak görüyor.