Gamze Burcu Gül
Bu Savaşta da Her Türlü Yıkımın Öznesi Kadın
Sözde ʺuygarʺ dünyanın gözleri önünde günlerdir yaşanan savaşta kök sorun, İsrail´in Filistinlilere karşı uyguladığı abluka ve apartheid rejimi. Filistinlilerin eşitliği ve özgürlüğü tesis edilmeden de kalıcı barış sağlanamayacak.
Bayazıt İlhan
Nükleer meselesi
Dünya tarihinin gördüğü en büyük nükleer kaza olan Çernobil faciasının 37’nci yıl dönümünde Akkuyu Nükleer Güç Santrali´ne (NGS) Rusya’dan gelen “taze” yakıtın müjdesi verildi. Okuyunca tuhaf geliyor, değil mi?
Ali Boray Başcı
Yine, Yeniden ve Her Zamanki Gibi “-mış gibi yapmaya” Devam-2
TİTCK’nın 09.01.2023 tarihinde sahte ilaç haberlerinin ardından yaptığı açıklamadaki bir cümlesini de buraya eklemekte yarar olduğunu düşünüyorum
Ali Boray Başcı
Yine, Yeniden ve Her Zamanki Gibi “-mış gibi yapmaya” Devam
Değerli Forum Sağlık okurları, ben yazmaktan usandım, sizler de büyük bir ihtimalle okumaktan usandınız ama Devlet onayı ile yurt dışından temin edilen ilaçlar ile ilgili en önemli olan Türkiye’de analiz basamağı hala ısrarla pas geçiliyor. Nedenini anlamak ise benim açından pek mümkün değil.
Ali Boray Başcı
Cevap Beklemeyen Sorular: Sistem işler hala gelsin, gerekli önlemler alınsın yeterli.-3
Son olarak şunu belirtmek isterim. Ben eski bir TİTCK çalışanıyım. 2014 Mart ayında başladım ve 2019 Kasım ayında kabul edilmeyen istifa dilekçemle kendimce bir aksiyon alarak TİTCK’dan ayrıldım.
Ali Boray Başcı
Cevap Beklemeyen Sorular: Sistem işler hala gelsin, gerekli önlemler alınsın yeterli.-2
İlgili hekimleri, hastaneleri ve de tedarik zincirindeki paydaşları bilgilendiren ve haftada bir düzenli olarak TİTCK web sitesinde yayımlanan “Yurt Dışı İlaç Listesi” neden 27.01.2023 tarihinden itibaren yayımlanmıyor? (Erişim Tarihi: 02.04.2023: https://www.titck.gov.tr/dinamikmodul/44)
Ali Boray Başcı
Cevap Beklemeyen Sorular: Sistem işler hala gelsin, gerekli önlemler alınsın yeterli.
Değerli Forum Sağlık okurları, bu yazıyı bir haftadan uzun süredir aklımda kurgulasamda belki bir şeyler olur, düzeltilir niyetiyle ertelemiştim ama her halde yine çok iyi niyetli ve umutlu davranmışım.
Ali Boray Başcı
Bir Farmakolog olarak itiraz ediyorum-2
Bu süreçte duruma ilişkin kafamda kurguladığım iki tıbbi senaryo vardı; 1- Sahte ilaç veya kalite-içerik analizi yapılmamış/denetim amaçlı analiz süreçlerinin devamlı ve habersiz şekilde uygulanmadığı ruhsatlı ilaç senaryosu, 2- Endikasyonsuz ve/veya bilimsel olarak uygun dozlar üstünde botoks kullanımı senaryosu.
Ali Boray Başcı
Bir Farmakolog olarak itiraz ediyorum
Değerli Forum Sağlık okurları, içinden geçtiğimiz bu inanılmaz felaketin olduğu dönemde deprem bölgesindeki durumun, depremzedelerin ve oradaki çalışmaların en öncelikli konu olduğunu belirterek, ancak böyle kötü bir dönemde olsak bile itiraz edilmesinin gerekli olduğunu düşündüğüm bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum.
Özlem Azap
HERKESİN SAĞLIK HAKKININ KORUNDUĞU bir sağlık sistemi istiyoruz!
Cumhuriyetin yeni yüzyılında nasıl bir sağlık sistemi istediğimizi bir yıldan uzun süredir Forum Sağlık 2023 aracılığıyla konuşuyoruz.
Cem Kılınç
HPV: Kanserin Bir Aşısı Var, Peki Ya Laiklik Yoksa? (3)
Peki, tüm bu bilimsel gerçeklere rağmen neden Sağlık Bakanı inatla 18 yaş sınırı koymakta, aşıları ulusal aşı takvimine alacaklarını duyurduğu konuşmasında “ülkemizin sosyal gerçekliklerinden kopuk kararlar alınmasının kimseye bir faydası yok” demektedir?
Cem Kılınç
HPV: Kanserin Bir Aşısı Var, Peki Ya Laiklik Yoksa? (2)
Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün sitesinde hala bulunan “HPV Aşıları” adlı sunumda “HPV ve Servikal Kanserin Zamansal İlişkisi” grafiğinde HPV enfeksiyonun 18 yaşında zaten pik yaptığı görülüyor.
Cem Kılınç
HPV: Kanserin Bir Aşısı Var, Peki Ya Laiklik Yoksa? (1)
24 Kasım’da TBMM’deki Sağlık Bakanlığı Bütçe Görüşmeleri sırasında Fahrettin Koca şu sözleri sarf etti: “HPV aşısının uygulanması konusunda bir çekincemiz asla yok. Ancak ülkemizin sosyal gerçekliklerinden kopuk kararlar alınmasının kimseye bir faydası yok.
Neslihan Sevim
AİLE DİŞHEKİMLİĞİNDE DÜNYADA İLK OLMANIN BEDELİ AĞIR OLMASIN !
Sağlıkta Dönüşüm Programının ağız diş sağlığı alanında etkisini göstermeye başlamasıyla beraber gerek toplumun ağız sağlığı göstergelerinde gerekse dişhekimliği mesleğinin saygınlığında olumlu bir gelişme olamadığı ortadadır.
Burak Yandımata
Mikroplastikler
2022 yılında ilk defa insan kanında mikroplastikler tespit edildi. Bu maddeler dışkıda hatta plasentada da bulunabiliyor. Bebeklerin dışkısında büyüklerden 10 kat daha fazla tespit edilmesi kullanılan biberon emziklerden olabileceği düşündürüyor.
Candan Coşkun
Uzman Hekimlerde yani Tedavi Hizmetlerinde Özel Hastane Hakimiyeti
Uzman Hekim istihdamı ve tedavi hizmetleri hızla özel hastanelere kaydırılıyor. On yıl önce, 2012‘de özel hastanelerde 21 bin uzman hekim çalışıyordu.
Özgür Erbaş
Sağlık hakkı Anayasal bir sorundur ve çözüm öneriniz baktığınız yeri gösterir
Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Anayasa Değişikliği Önerisi başlıklı metin, pazartesi kamuoyuna açıklandı. Metin esas olarak hükümet sistemindeki değişiklik ile bağlantılı hükümler yanında düşünce ve ifade özgürlüğüne dair hükümlerde somut değişiklikler önermiş.
Cem Kılınç
Eczacı Mitinginden Gözlemler: Selamlaştılar... Selamlaştılar... Selamlaştılar... -2
Karşıdevrimden bir buçuk yıl sonra devrimcilerin yayın organı Die Rote Fahne´de kitlelerin trajedisi şöyle anlatılıyordu: ʺBerlin´de olup biten şey, belki de tarihteki en kitlesel eylemdi.
Cem Kılınç
Eczacı Mitinginden Gözlemler: Selamlaştılar... Selamlaştılar... Selamlaştılar... -1
Daha önce 16 Ekim´de yapılması planlanan ancak Bartın´da yaşanan işçi cinayetleri gerekçe gösterilerek ertelenen, sonrasında duyurulan tarih olan 27 Kasım´da, yani geçtiğimiz Pazar yapılan Eczacılık Mitingi´ndeydim ben de binlerce meslektaşım gibi.
Gamze Burcu Gül
BİLİMSEL DİŞHEKİMLİĞİNİN 114. YILI
22 Kasım´ın ʺDişhekimliği Günüʺ kabul edilmesinin nedeni, Prof. Ziya Cemal Büyükaksoy tarafından Tıp Fakültesi Muallimler Meclisi´nin zabıt defterinde bulunan Dişçi Mektebi bütçesinin 22 Kasım 1908´de Maarif Nezareti´ne gönderilmesidir.
Gamze Burcu Gül
Yoksulluk Sağlıklı Beslenmeyi de İmkânsız Hale Getiriyor
Toplum sağlığı önünde çok önemli bir engel olan yoksulluk, sağlıklı beslenmeyi de imkânsız hale getiriyor. Çünkü yoksul insanlar tek tip, dengesiz ve enerji yoğunluğu yüksek gıdalarla beslenmek durumunda kalıyor.
Candan Coşkun
“Hekimliğin Anlamını Değiştiren” Yönetmelik: “Suça” TEŞVİK
Yılın hikayesine dönüşen, Meclis’ten geçen geri çekilen, dile düşürülen hekim maaşları için 16 Haziran 2022 tarihinde 14 maddelik bir kanun çıktı. Kimsenin anlamadığı şifre gibi kanun gibi Sağlık Bakanı da yönetmeliği işaret ediyor: Bir gün bir yönetmelik okudum hayatım değişti diyeceksiniz! “Hekimliğin anlamını değiştirecek yönetmelik” cümlesini kuruyordu.
Cem Kılınç
Eczacılar Kimlerle ʺEmpatiʺ Kurmalı: İlaç Tekelleriyle mi, Yoğun Bakımdaki Çukurovalı Çocukla Mı?
Ülkemizde uzunca bir süredir ʺilaç yokluğuʺ konuşuluyor, birçok mecrada değişik veçhelerden ele alındı. Şu günlerde bu konuyu dile getirirken halk sağlığının çıkarıyla kaderini ortaklaştırması gereken eczacılar, meseleyi kamuoyuna aktarırken kavram setini doğru yerden kurmakla da mükellef.
Bayazıt İlhan
Eczacılar neden eylem yapıyor?
Eczacılar yıllardır yaşadıkları sorunları anlatıyorlar. Bırakın çözüm bulmayı işlerin kötüye gitmesiyle canları daha çok yanıyor. Mevcut iktidarın ortaya koyduğu piyasacı sağlık politikaları ilaçta da etkisini gösterdi.
Candan Coşkun
Görmezden Gelinen Götürdükleriyle: Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği
Hekim emeği ödeme modeli, ülkemin sağlık modelini belirler. Kamucu model, güvenceli sabit ücret öngörürken sağlığı piyasa malı gören model hekime, diğer tüm mesleklere baktığı gibi bakar ve hekime bir çalışan olarak sermayeye kazandırdığına göre değişen ücret verir.
Kayıhan Pala
AİLE HEKİMLİĞİ SÖZLEŞME VE ÖDEME YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK
Söz konusu Yönetmelik 25.08.2022 günü Resmi Gazete’de yayınlandı. Yönetmelik’te aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına ‘destek’ ödemesi yapılacağı belirtilmektedir.
Gamze Burcu Gül
AİLE DİŞ HEKİMLİĞİNDEN MUCİZE Mİ BEKLİYORUZ?
Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından “Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve Aile Diş Hekimliği Modeli” olarak açıklanan uygulamanın Eskişehir, Kırşehir ve Karabük´te başlatıldığı duyuruldu.
Gamze Burcu Gül
YOKSULLUK TOPLUMUN AĞIZ ve DİŞ SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLİYOR
Ülkemiz özelinde de temel hak ve özgürlükler, demokrasi, adalet, emek gücü gibi konularda yaşadığımız sıkıntılar, sağlığın tanımı içinde yer alan ʺsosyal iyilik haliʺnin bütünlüğü ve sürekliliği önünde engel teşkil ediyor.
Cem Kılınç
SMA’lı Çocukla Dayanışmak
İnsanlık mağaralara yaptığı çizimlerle kendini anlatmaya başladığından beri derdini döküyor kardeşlerine. İdeolojilerse imgelerle dolu bir dert dökümü ve mücadele dili biraz, kimine manipülasyon sanatı.
Sebiha Kablay
Sağlığın Kendisi Metalaşırken Ölümler de Olağanlaşıyor
Sağlıkta Dönüşüm Programı sağlık hizmetlerindeki metalaşmayı hızlandırmış, sağlık alanını koruyucu hekimlikten, tedavi edici hekimliğe, ilaçtan, sağlık mesleklerinin çalışma koşullarına kadar pek çok konuda rekabete konu etmiştir.
Candan Coşkun
Sağlıkta Şiddetin Nedeni Kışkırtılmış Taleptir
Bu abartılmış sağlık tüketim talebin kaynağı sistemli olarak talebi kışkırtılan hastalık reklamlarıdır. Kartal göz, alkali pH, ille de barsak canlıları ve bir de arının poleni, hiç geçmeyen ödem, hiç onsuz olur mu D vit, selenyum, potasyum ve daha neler neler... Tüm bunları akşama kadar her kanalda pazarlayan diplomalı, diplomasız şarlatanlar!
Cem Kılınç
İlaçta Koca Koca Yalanlar
Fatih Altaylı bayram günü Sağlık Bakanı Koca ile görüştüğünü dile getirerek bakanın ağzından bir takım sözler aktardığı yazısında şöyle diyordu :
Cem Kılınç
İlaca Gelen ʺZamʺ
Geçtiğimiz hafta, bayram önü KHK´sıyla normalde her sene Şubat ayında belirlenen ilaçta Euro kuru ilk defa Temmuz ayında da bir kere daha güncellenerek ilaç fiyatlarında %25 artış oldu. Eczacılar ve meslek odaları ise bir süredir ilaca zam yerine 13 yıldır güncellenmeyen ilaç fiyat kararnamesinin güncellenmesini istiyordu.
Candan Coşkun
Kamu Hastanelerinde Hekime Negatif Performans Dönemi Başlıyor!
Hangi memur bordrosundaki maaşının yarısını ek ödeme alabilmek için devlete borçlanıyor? Diye sorayım; cevap hekimler. Devlet 100 bin doktorun emeğine gözünü dikmiş durumda, yoksullaştılacak kamudan ayrılmaya zorluyor. Bize mecburi hizmet borçlusu, asistan yeter deniyor. Bedava sağlık bu kadar olur herhalde iktidara göre!
Candan Coşkun
Özel Hastanede Can Pazarı-paran kadar sağlık-
Kamu ödemesi üstüne iki kat cepten ödeme alan özel hastaneler bununla yetinmiyor. Beş hatta on kat fazla ücret talebi sıradanlanmış durumda. Hani o kadar ki; özel hastanenin görünümünün lüks olmasına göre artarak yüzbinlerce lira alınıyor hastalardan...
Dilek Aslan
İnfodemi mücadelesinde önemli bir adım...
Değerli okurlar ve yazarlar, 13 ve 14 Mayıs 2022 tarihlerinde Türk Tabipleri Birliği İnfodemi Mücadelesi ve Yönetimi Çalışma Grubu önemli bir etkinliği tamamladı.
Mustafa Güler
Nihayet açıklandı kadrolar, ama ne kadro!
Tıpta uzmanlık eğitimi için açılan kadrolar her zaman sınavdan önce, sınav kılavuzunda açıklanırken; 6 Mart´ta yapılan Tıpta Uzmanlık Sınavına giren adaylar, kadroları ancak 43 gün sonra görebildiler.
Mustafa Güler
Kanun yürürlüğe girdi
Sağlık Bakanlığı adına yapılan uzmanlık eğitimlerine bağlanan mecburi hizmeti kaldıran; diğer yandan istifa eden veya istifa etmiş sayılanların memuriyete giriş için zorunlu bekleme sürelerini Sağlık Bakanlığı adına (SBA) üniversitelerdeki uzmanlık eğitimine girişte bir sefere özgü kaldıran 7394 sayılı Torba Kanun bugün yayınlanarak yürürlüğe girdi.
Özgür Erbaş
Türk Tabipleri Birliği neden aşı üretmiyor?
Pandemiye kendine has arazlarla yakalanan Türkiye, idarenin ʺperformanstan ibaretʺ etkinlikleri ile sağlık çalışanlarının ve başta yoksullar olmak üzere toplumun geniş kesiminin yaşadığı hakiki dertler arasındaki açıyla anılacak.
Hastaya hayati risk altında olduğunu açıklama sorunu
Bir tez öğrencim tarafından yapılan asistan hekim araştırmasında asistan hekimler hastayla iletişim ve hayati risk içeren bir tanıyı açıklama konusunda hiç eğitim almadıklarını, bu konuda çok zorlandıklarını ve nasıl yapacaklarını bilmediklerini ifade etmişlerdi.
Eriş Bilaloğlu
sağlık çalışanına şiddet uygulayanın sağlık güvencesi iptal edilmeli (mi?)
Dün -yine- bir sağlıkta şiddet (Ankara'da bir nöroloji uzmanı) "vakası" yaşandı, brütal bir saldırı (kafasını masaya, duvara vurma) olması yönüyle (de) hemen herkesi çok rahatsız etti. Dileğim tepkilerin/tepkilerimizin artması, tepkilerin sorunun kaynağına yönelmesi ve kısa-orta vadede çözüm önerilerini "dayatması".
Bayazıt İlhan
Ukrayna Krizi'nde hekim tutumu
Nobel Barış Ödülü sahibi Nükleer Savaşı Önlemek İçin Hekimler Örgütü (IPPNW) öncülüğünde hekimler ve sağlıkçılar bir araya geldiler ve sadece Avrupa’yı değil tüm dünyayı etkileyen savaş tehdidine çözüm üretmeye çağıran metni imzaya açtılar.
Cem Kılınç
HPV ve SAĞLIK HAKKINA TOPLUMCU BAKIŞ-1
HPV, 200’ün üzerinde tipi olup, bunlardan 40 kadarı genital bölge hedefli olan bir virüs. Kanserle bağı en çok bilinen unsur. Dünyadaki tüm kanserlerin %5’ine, dünyadaki tüm kadın kanserlerinin %10’una kaynaklık ediyor HPV. Cinsel yolla bulaşan bir virüs ve aşısız toplumlarda maalesef çok yaygın.
Hayriye Pelenk
Sağlık Hizmeti Alanlar Ve Sağlık Hizmeti Sunanlar
Sağlık hizmeti almak ta sağlık hizmetini sunmakta çok zorlaştı son yıllarda. Hastaneler yapıları gereği (aslında bir bebeğin doğuşu gibi çok güzel şeylere de vesile olsa da) insanların çok hoşlanmadığı, bulunmaktan rahatsız olduğu ortamlar.
Sultan Özer
'Bir dokunduk, bin ah işittik'
Etlik Şehir Hastanesi için kapatılması istenilen Dr. Sami Ulus Kadın ve Çocuk Hastanesi önünde basın açıklamasını hem gazeteci olarak izledim, hem de Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu Genel Sekreteri olarak yer aldı.
Mustafa Sütlaş
kavramı doğru tanımlayalım, doğru yerden tartışalım
her şey gibi kavramlar ve içerdiği anlamlar da değişiri. hele uygulamaya ilişkin durum ve koşulların değiştiği koşullarda bu değişim kaçınılmazdır. ʺsevk zinciriʺ deyince bunun içindeki unsurlara dair tanımlarımız, kabullerimiz ve ortaklaştığımız noktalar nelerdir?