Özlem Azap
X hastalığı ne zamandır görülüyor?
İsviçre´nin Davos kentinde yaklaşık bir ay önce gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forumu´nun sağlık sektörü liderleri toplantısında (17 Ocak 2024), ʺX hastalığıʺ olarak adlandırılan “yeni bir salgın”...
Bayazıt İlhan
Sözleşmeli hekim sayısının artışı ne anlama geliyor?
Sağlıkta bir torba yasa daha iktidar partisi milletvekilleri tarafından TBMM Başkanlığı´na sunuldu. Pek çok düzenleme içeriyor. Forum Sağlık 2023´de tartışılmasında yarar var. Bir yerinden başlamak için, sözleşmeli...
Osman Öztürk
Cumhuriyet ve sağlık
Bugün Cumhuriyetin ikinci yüzyılının ilk günü. Cumhuriyetin yüz yıllık sağlık politikalarının geldiği yeri özetleyecek olursak…
Özlem Azap
Pandeminin neresindeyiz?
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), tarafından 27 Nisan 2023’te yayımlanan COVID-19’a ilişkin haftalık durum raporunda dünya genelinde olgu ve ölüm sayılarının giderek azaldığı ancak Güney-Doğu Asya ve Doğu Akdeniz’de genel eğilimin aksine olguların ve ölümlerin artmaya devam ettiği bildirilmiştir.
Özlem Azap
HERKESİN SAĞLIK HAKKININ KORUNDUĞU bir sağlık sistemi istiyoruz!
Cumhuriyetin yeni yüzyılında nasıl bir sağlık sistemi istediğimizi bir yıldan uzun süredir Forum Sağlık 2023 aracılığıyla konuşuyoruz.
Özlem Azap
COVID güncellemesi: Hatırlatma dozları, kraken, maske -2
Toplumda hiçbir önlemin alınmadığı göz önünde bulundurulduğunda aşı daha çok önem kazanıyor. Bu konuda da dünyadaki önerilerle ülkemizdeki durumun paralel olmadığını belirtelim çünkü ilk çıkan virüsün yanısıra omikronu da içeren “bivalan” (ikili) aşı Türkiye’de yok. Aslında önerilen hatırlatma dozlarının omikronu da içeren bivalan aşı ile yapılması.
Özlem Azap
COVID güncellemesi: Hatırlatma dozları, kraken, maske -1
COVID hastalığının gündemdeki yeri gerilere düşse de hastalık halen görülmeye ve risk grubundakileri olumsuz etkilemeye devam ediyor.
Cem Kılınç
HPV: Kanserin Bir Aşısı Var, Peki Ya Laiklik Yoksa? (3)
Peki, tüm bu bilimsel gerçeklere rağmen neden Sağlık Bakanı inatla 18 yaş sınırı koymakta, aşıları ulusal aşı takvimine alacaklarını duyurduğu konuşmasında “ülkemizin sosyal gerçekliklerinden kopuk kararlar alınmasının kimseye bir faydası yok” demektedir?
Cem Kılınç
HPV: Kanserin Bir Aşısı Var, Peki Ya Laiklik Yoksa? (2)
Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün sitesinde hala bulunan “HPV Aşıları” adlı sunumda “HPV ve Servikal Kanserin Zamansal İlişkisi” grafiğinde HPV enfeksiyonun 18 yaşında zaten pik yaptığı görülüyor.
Cem Kılınç
HPV: Kanserin Bir Aşısı Var, Peki Ya Laiklik Yoksa? (1)
24 Kasım’da TBMM’deki Sağlık Bakanlığı Bütçe Görüşmeleri sırasında Fahrettin Koca şu sözleri sarf etti: “HPV aşısının uygulanması konusunda bir çekincemiz asla yok. Ancak ülkemizin sosyal gerçekliklerinden kopuk kararlar alınmasının kimseye bir faydası yok.
Cem Kılınç
Eczacılar Kimlerle ʺEmpatiʺ Kurmalı: İlaç Tekelleriyle mi, Yoğun Bakımdaki Çukurovalı Çocukla Mı?
Ülkemizde uzunca bir süredir ʺilaç yokluğuʺ konuşuluyor, birçok mecrada değişik veçhelerden ele alındı. Şu günlerde bu konuyu dile getirirken halk sağlığının çıkarıyla kaderini ortaklaştırması gereken eczacılar, meseleyi kamuoyuna aktarırken kavram setini doğru yerden kurmakla da mükellef.
Cem Kılınç
Dünya Eczacılık Günü´nde eczacılardan ʺayaklanmaʺ çağrısı
Türk Eczacıları Birliği (TEB) ve 54 Eczacı Odası´ndan beklenen açıklama geldi. Son aylarda eczacılık camiasında bir ses yükseltmeye tanıklık ediyoruz. Eczacılığın tüm alanlarında yaşanan sorunlar arşa dayandı.
Özlem Azap
MAYMUN ÇİÇEĞİ HASTALIĞI İÇİN KÜRESEL ACİL DURUM İLAN EDİLDİĞİNİ DUYMAMIŞ GİBİ YAPINCA SORUN ÇÖZÜLÜYOR MU?
Mayıs ayının 13´ünde Dünya Sağlık Örgütü´ne İngiltere´den bildirilen ilk maymun çiçeği olgusuyla birlikte başlayan süreç 23 Temmuz´da DSÖ´nün maymun çiçeği hastalığını ʺküresel acil durumʺ ilan etmesiyle farklı bir boyuta ulaştı.
Özlem Azap
SORU 2: Türkiye, Dünya Sağlık Örgütü´ne COVID olgularının saysını bildiriyor mu? HAYIR ise neden?
Dünya Sağlık Örgütü´nün yayımladığı raporda, 11-17 Temmuz arasındaki COVID olgularının sayısına ilişkin dünya haritasında Türkiye ʺSon 7 gün içinde doğrulanmış olgu bildirmeyen ülkelerʺ kategorisinde yer almaktadır.
Özlem Azap
SORU 1: Molnupiravir bitti mi? Evet ise neden?
Salgındaki sayıları bile tam olarak bilmediğimiz ancak ʺçıplak gözleʺ olguların hızla arttığını gözlemlediğimiz bir dönemde, 65 yaş üstündekiler ve risk grubundakiler için hastalığın başlangıcındaki hafif dönemde kullanılabilecek molnupiravir isimli ilaca ulaşılamıyor olmasının nedenini yetkililere sormak istiyorum.
Cem Kılınç
İlaçta Koca Koca Yalanlar
Fatih Altaylı bayram günü Sağlık Bakanı Koca ile görüştüğünü dile getirerek bakanın ağzından bir takım sözler aktardığı yazısında şöyle diyordu :
Cem Kılınç
İlaca Gelen ʺZamʺ
Geçtiğimiz hafta, bayram önü KHK´sıyla normalde her sene Şubat ayında belirlenen ilaçta Euro kuru ilk defa Temmuz ayında da bir kere daha güncellenerek ilaç fiyatlarında %25 artış oldu. Eczacılar ve meslek odaları ise bir süredir ilaca zam yerine 13 yıldır güncellenmeyen ilaç fiyat kararnamesinin güncellenmesini istiyordu.
Özlem Azap
Bir hastalık 300 kişide görüldü diye “bildirimi zorunlu” hale getirilir mi?
Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (United Kingdom Health Security Agency), Maymun Çiçeği Hastalığının “bildirimi zorunlu hastalıklar” listesine alındığını duyurdu.
Özlem Azap
Çocuklardaki hepatit olgularına ilişkin neler biliniyor?
Dünyada sağlık alanında yakın takip edilen konulardan biri olan “çocuklarda kaynağı bilinmeyen hepatit” olgularına ilişkin ülkemizde Sağlık Bakanlığı sayfalarında herhangi bir bilgiye, uyarıya rastlamadım.
Özlem Azap
Haftaya maskeleri çıkaralım mı?
Pandemiye ilişkin kuralların gevşetildiği ancak halen olgu sayılarının ve virüse ilişkin durumun izlendiği yerlerde örneğin ABD´de, Philadelphia´da yeni kararlar alındı.
Mustafa Güler
Sağlık Bakanlığı 17.266 asistan kadrosu aldı
Sağlık Bakanlığı elindeki çoğu hemşire, ebe, sağlık memuru kadrosu olmak üzere, boş kadroları büyük ölçüde asistan kadrosu olarak değiştirdi.
Yücel Demirer
‘Maskeden kurtulma’ maskesi…
Türkiye’de maskenin gerekli varlığı pandemi mücadelesinde geride kalmış hallerimizi de ifşa ediyor: Tam aşılı oranındaki düşüklüğe, test sayısının yetersizliğine, kapalı mekânlardaki havalandırma eksikliğine, fiziksel mesafe korumada duyarsızlığa ve daha nicesine ışık tutuyor.
Özlem Azap
Maskeden "kurtulunca" COVID-19 hastalığından ölümler azalacak mı?
Salgının bir tür "sembolü" haline gelen maskelerden "kurtulunca" salgından da kurtulmuş olacağımıza ilişkin bir duygu hali toplumun geneline yayılmış durumda. Keşke gerçekten de maskelerden kurtulacağımız bir duruma ulaşmış olsak da hep birlikte maskelerimizi çıkarıp atsak!
Cem Kılınç
HPV ve SAĞLIK HAKKINA TOPLUMCU BAKIŞ-1
HPV, 200’ün üzerinde tipi olup, bunlardan 40 kadarı genital bölge hedefli olan bir virüs. Kanserle bağı en çok bilinen unsur. Dünyadaki tüm kanserlerin %5’ine, dünyadaki tüm kadın kanserlerinin %10’una kaynaklık ediyor HPV. Cinsel yolla bulaşan bir virüs ve aşısız toplumlarda maalesef çok yaygın.
Özlem Azap
Molnupiravirin klinik kullanıma girmesi kötü mü oldu?
Sağlık Bakanlığı, COVID-19 hastalığının tedavisindeki gelişmeleri “uzaktan” izlemeye devam ediyor. Bir klinisyen olarak, hidroksiklorokin ve favipravir deneyimlerinden sonra Sağlık Bakanlığı’nın tedaviye ilişkin gelişmeleri daha hızlı bir şekilde klinik pratiğimize yansıtmasını beklerdim.
Özlem Azap
Molnupiravir nedir?
Molnupiravir (MK-4482/EIDD-2801), nükleozid analoğu olan bir ön ilaçtır. Ebola virus, koronaviruslar, respiratuar sinsityal virus (RSV) ve Venezuella at ensefaliti virusu (VEEV) gibi birçok RNA virüsüne etkilidir.
Cavit Işık Yavuz
Sağlık Bakanı'na yanıt DSÖ'den geldi.
DSÖ Genel Sekreteri, yaptığı son açıklama ile sanki Sağlık Bakanı'nın 29 Ocak'ta Twitter hesabından paylaştığı "VAKA SAYILARINDA GÖRÜLEN Omicron varyantı kaynaklı artış umut kırıcıymış gibi anlaşılmamalı. Virüs eski gücünde değil.
Osman Elbek
Olgu Sayıları Değil Sorun
Kanaatimce ne paranın PCR'a yetmemesi, ne de olgu sayılarının artmaması için bulunan bir çözüm yolu değil değişen stratejinin nedeni.
Özlem Azap
Riskli gruptakiler ve varyantlar
Salgının geldiği bu kontrolsüz aşamada olgu sayılarının artması ile birlikte riskli grupta olan çok sayıda kişi de hastalanacak ve hastalığı -maalesef beklendiği gibi- ağır geçirecektir.
Özlem Azap
İzolasyon ve karantina süreleri
Sağlık Bakanı'nın açıkladığı izolasyon ve karantina süreleri, diğer ülkelerde olgu sayılarının çok arttığı "kriz" durumlarında alınan önlemlerle benzerlik göstermektedir.
Sebiha Kablay
Ücret esnekliği ve esneklik uygulamalarının kamuda artışı
Kamu hizmetlerinde istihdamdaki dönüşüm; özelleştirmeler (kamu kurumu ve kamu görevlisi sayısını azaltma), taşeronlaşma (çeşitli kamu hizmetlerinin özele devredilmesi), kamu personelinin kadro şekillerinin değiştirilmesinin (DMK 4A yerine 4B istihdamı, DSS, ücretli öğretmenlik, sözleşmeli çalışma vb.) yanı sıra ücret esnekliği ile de sağlanmaktadır.
Sağlık Bakanlığının azalan personel giderleri sağlıkta da asgari ücret anlamına mı geliyor?
Sağlık Bakanlığının 2022 Bütçe Sunum metni, 2020 yılı personel giderlerinin bütçe kalemleri arasında %51'e gerilediğini belirtmektedir. %70'ler düzeyinde olan bu oranın %51'e gerilemesi, sağlıkta da asgari ücrete doğru hızla koşulduğunun bir göstergesi mi?
Figen Şahpaz
Turkovac aşısı
Merhaba dün Sağlık Bakanı hatırlatma dozunu Turkovac aşısıyla yaptı, isteyen herkesin de Turkovac yaptırabileceğini söyledi. Bunun dayanağı nedir biliyor musunuz? Faz III çalışması sonuçları açıklanmadı, aşının etkinliğini bilmiyoruz, var olan diğer aşılara kıyaslaması yapılmadı, ne yapmamızı önerirsiniz?
Cavit Işık Yavuz
Omikron ve sağlık çalışanları
DSÖ sağlık çalışanları için maske kullanımı rehberini Omikron tehdidini göz önüne alarak güncelledi. Rehbere gire havalandırmanin iyi olmadığı kapalı alanlarda FFP2 FFP3 ve N95 maske kullanılması gerektiği belirtiliyor.