Dilek Aslan
Yanlış bilgilerin mental sağlık açısından riskleri...
Raporun 30. sayfasında pandeminin başlangıcından bu yana yanlış bilginin, eksik bilginin, söylentilerin endişeyi, korkuyu beslediği ifade edilmektedir.
Dilek Aslan
İnfodemi mücadelesinde önemli bir adım...
Değerli okurlar ve yazarlar, 13 ve 14 Mayıs 2022 tarihlerinde Türk Tabipleri Birliği İnfodemi Mücadelesi ve Yönetimi Çalışma Grubu önemli bir etkinliği tamamladı.
Dilek Aslan
Avrupa Halk Sağlığı Haftası (16-20 Mayıs)
Grubun değerli okurları ve yazarları, Bu yıl Avrupa Halk Sağlığı Haftası etkinlikleri 16-20 Mayıs 2022 tarihlerinde tamamlandı. 2019 yılından bu yana süren etkinliklerin dördüncüsü...
Sebiha Kablay
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliğinde Denetim Sorunu-Piyasaya Teslim Edilmiş Denetim (?)
Emirali Hocanın da belirttiği gibi 6331 sayılı Yasa ile işçi sağlığı ve iş güvenliği alanında sihirli bir el değmiş gibi (belki de görünmez el) sorunların çözüleceği düşünülüyordu. Ancak önceki PAY´da da belirtildiği üzere sorunlar çözülmek bir yana giderek büyüdü.
Yücel Demirer
‘Maskeden kurtulma’ maskesi…
Türkiye’de maskenin gerekli varlığı pandemi mücadelesinde geride kalmış hallerimizi de ifşa ediyor: Tam aşılı oranındaki düşüklüğe, test sayısının yetersizliğine, kapalı mekânlardaki havalandırma eksikliğine, fiziksel mesafe korumada duyarsızlığa ve daha nicesine ışık tutuyor.
Naki Bulut
E-Nabız verilerine kimler erişebiliyor?
“Bugün … ASM’de Covid-19 aşısı yapılırken bir koşuşturma ve bağrışma oldu. Hırsızlık, yaralama ve adam öldürmeye teşebbüs zanlısı kişi internetten aşı randevusu almış. Polis bunu saptamış. Sabah ASM açıldığında sivil polisler aşı olacakmış gibi bekleme salonunda beklemişler. Şahıs aşı olmaya geldiğinde sivil polisler tarafından (aşı olamadan) gözaltına alındı.”
Mustafa Güler
Uzaktan reçete yazılabilir mi?
Sağlık Bakanı, Uzaktan Sağlık Hizmetleri Yönetmeliğini topluma sunarken, artık uzaktan reçete yazılabileceği ve rapor verilebileceği müjdesini verdi.
Ahu Güney
HPV konusunda toplum nezdinde farkindaligin olusturulmasi ve farkindaligin kusaklar arasi yayginlasmasi
Forum katilimcilarimizdan Sayin Cem Kilinc'a HPV konusundaki farkindalik calismalari nedeniyle bir kadin olarak cok tesekkur etmek isterim. Bu konuda yillar icinde olusan kendi gozlemlerimi de eklemek isterim.
Cem Kılınç
HPV ve SAĞLIK HAKKINA TOPLUMCU BAKIŞ-1
HPV, 200’ün üzerinde tipi olup, bunlardan 40 kadarı genital bölge hedefli olan bir virüs. Kanserle bağı en çok bilinen unsur. Dünyadaki tüm kanserlerin %5’ine, dünyadaki tüm kadın kanserlerinin %10’una kaynaklık ediyor HPV. Cinsel yolla bulaşan bir virüs ve aşısız toplumlarda maalesef çok yaygın.
Ahu Güney
Saglik okuryazarliginin artirilmasi icin nasil bir politika olusturulmalidir?
Gundemimizde Covid´19, saglik butcesi gibi cok ciddi ve akut konular olmakla birlikte Turkiye'nin temel sorunu olan saglik okur yazarligini cozemez isek ulkemizin bir cok kaynagi yok olmaya devam edecektir.
Mustafa Güler
Uzaktan sağlık hizmeti
Uzaktan sağlık hizmeti sunulmasına ilişkin bir takım kuralların belirlendiği bir Yönetmelik 10 Şubat 2022 tarihli Resmi Gazete'de yayınlandı. Yeni gelişen teknolojiler ve bilişim sistemlerinde ortaya çıkan olanaklar bir takım sağlık hizmetlerinin uzaktan sunulmasını mümkün kılmıştı.
Dilek Aslan
31 Mayıs "Tütünsüz Bir Dünya Günü" yaklaşırken...
31 Mayıs "Tütünsüz Bir Dünya Günü (World No Tobacco Day)", Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilmiş özel bir gündür. Bu özel günde, ülkemizde de çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.
Dilek Aslan
Türkiye'de yaşlanan nüfus...
Forumun değerli okurları, yazarları, Yaşlı denildiğinde; Birleşmiş Milletler tarafından 60 yaş ve üzeri, Dünya Sağlık Örgütü tarafından da 65 yaş ve üzeri bireyler tanımlanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü, farklı tanımlamaları da kullanabilmektedir.
Dilek Aslan
"Her şeyin başı SAĞLIK" ise "Her şeyin başı SİSTEM"
Sağlık denildiğinde, yıllar önce Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan "bireyin bedenen, ruhen ve sosyal açıdan tam bir iyilik hali" tanımı akıllara gelir.
Selçuk Atalay
iyilik hali tartışması önemli! Tartışma için doğru bağlamı tarif etmeli...
Benim çok sığ olarak birkaç cümleyle söz ettiğim bu mevzu uzun uzun konuşulabilir. Bu konuşmaların zeminini yapabilmek için okumalar önerilebilir, bilenlerden değişimi dinleyebiliriz.
Selçuk Atalay
iyilik hali tartışması önemli! Tartışma için doğru bağlamı tarif etmeli...
Osman Elbek’in Birikim ’de çıkan yazısı uyarıcı ve toparlayıcı bir yazı olmuş. Eline Sağlık. Sermayenin (burada iktidar yerine sermaye sözcüğünü tercih etmek gerekiyor gibi geliyor bana) 70’lerin başında bir birikim krizi vardı değil mi?