Özgür Erbaş
Yönetemiyor değiller böyle yönetmeyi seçiyorlar
Forum Sağlık 2023´ün deprem bölgesine gönüllü giden dostlarımızın tanıklıklarını anlattığı etkinliğinden şu cümle aklımda kaldı: ʺDevlet yok ama bürokrasisi sahadaʺ.
Bayazıt İlhan
Hastane kapatmalarda önemli kazanımlarımız var
Ankara’da Etlik Şehir Hastanesi’nin açılması nedeniyle kapatılacak hastaneleri kurtarmak, kapatılmamasını sağlamak için uzun süredir yürütülen mücadele var.
Candan Coşkun
SAĞLIKTA TİCARİLEŞTİRMENİN GİZLİ HALKASI: KAMU HASTANELERİNİN NİTELİKSİZLEŞTİRİLMESİ
Sağlıkta dijitalleştirme o kadar ileri gitti ki siyaset, örgütlenme, sendika bile artık sanal. Hani o kadar sanal ki; anlamı çözülemeyen 12 madde olarak Meclis’ten geçen yeni performans sistemini, sağlık bakanlığı koltuğunu da işgal eden sağlık holding sahibi, 50 fenomen ile 7,5 saat toplantı yapıyor.
Özgür Erbaş
Benden Bu Kadar
Başlık, filmin (As Good as It Gets) Türkiye’deki yayın adından alındı. Filmin türü IMDB’ye göre romantik komedi. Başrol oyuncuları Jack Nicholson´ın En İyi Erkek Oyuncu, Helen Hunt´ın En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü´nü namı diğer Oscar kazandığı 1997 yapımı filmi sağlık hakkı yönüyle ele almak da mümkün.
Bayazıt İlhan
Hastanelerimiz kapanınca neler yaşandı?
Hastenemi Açın Platformu'nun açıklamasında bu çok iyi ifade ediliyor: "Ankara Şehir Hastanesi gerekçe gösterilerek kapatılan hastaneler nedeniyle yaşananları hatırlarsak bu beş hastanemiz kapatılınca neler olacağını da anlayabiliriz.
Bayazıt İlhan
Hastane kapatma son bulmalı, kapatılan hastaneler yeniden açılmalı
Bugün Ankara'da her alanda örgütlü 122 kurumun oluşturduğu Hastanemi Açın Platformu, Etlik Şehir Hastanesi'nin açılması gerekçesiyle kapatılacağı söylenen Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi önündeydi.
Selçuk Atalay
Kamu hastanelerinde randevu surelerinin uzaması ne anlama geliyor?
İstanbul’da yaşayan ve bir süredir öksürüğü olan annem, 182 den poliklinik randevusu alamamış. Ben denedim, Bir aydan önce randevu yok!