Deniz Akgün
Halk sağlığı hizmetleri kimin umrunda?
Ankara´da böcek ilacı uygulaması sonrası ortaya çıkan ve 2 kişinin ölümü ile sonuçlanan zehirlenme olayı akla popüler ʺKimin umrundaʺ şarkısının sözlerini getiriyor.
Bayazıt İlhan
Seçimlere giderken doğrusunu istemek
Türk Toraks Derneği geçtiğimiz hafta seçime girecek siyasal partilere uzmanlık alanlarına ve genel olarak sağlığa dair tespit ve önerilerini yazılı olarak gönderdi. Çok önemli noktalar var.
Dilek Aslan
Acil durumlarda/krizlerde/depremlerde ruh sağlığı... Yetkin sağlık profesyonellerimizin rehberliğinde...
Sevgili okurlar ve yazarlar, Depremlerle beraber ruh sağlığı sorunlarını sıkça konuşuyoruz, gündeme taşıyoruz.
Feride Aksu Tanık
Olağandışı Durumlara Hazırlıklı Olabilir miyiz?
Yaygın bir biçimde ortaya çıkan ve ağır hasar, yaralanma, can ve mal kaybına yol açan, toplumun kendi olanaklarıyla baş edemeyeceği büyüklükte bir yıkıma neden olan, ulusal ve uluslararası yardımı gerektiren olay ya da duruma olağandışı durum diyoruz.
Dilek Aslan
4 Şubat; Dünya Kanser Günü...
Forum´un değerli okurları/yazarları, 4 Şubat; Dünya Kanser Günü. Uluslararası bir farkındalık günü elbette.
Feride Aksu Tanık
Servikal Kanserden Korunmak Mümkün!- Feride Aksu Tanık
Servikal kanser küresel olarak kadınlarda en sık görülen kanserler sıralamasında dördüncü sırada yer almakta. 2020’de 604 bin yeni vakanın ve 342 bin ölümün görüldüğü, bu vaka ve ölümlerin %90’ının yoksul ülkelerde gerçekleştiği belirtilmekte (Sung, Ferlay et al, 2020).
Cem Kılınç
HPV: Kanserin Bir Aşısı Var, Peki Ya Laiklik Yoksa? (3)
Peki, tüm bu bilimsel gerçeklere rağmen neden Sağlık Bakanı inatla 18 yaş sınırı koymakta, aşıları ulusal aşı takvimine alacaklarını duyurduğu konuşmasında “ülkemizin sosyal gerçekliklerinden kopuk kararlar alınmasının kimseye bir faydası yok” demektedir?
Cem Kılınç
HPV: Kanserin Bir Aşısı Var, Peki Ya Laiklik Yoksa? (2)
Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün sitesinde hala bulunan “HPV Aşıları” adlı sunumda “HPV ve Servikal Kanserin Zamansal İlişkisi” grafiğinde HPV enfeksiyonun 18 yaşında zaten pik yaptığı görülüyor.
Cem Kılınç
HPV: Kanserin Bir Aşısı Var, Peki Ya Laiklik Yoksa? (1)
24 Kasım’da TBMM’deki Sağlık Bakanlığı Bütçe Görüşmeleri sırasında Fahrettin Koca şu sözleri sarf etti: “HPV aşısının uygulanması konusunda bir çekincemiz asla yok. Ancak ülkemizin sosyal gerçekliklerinden kopuk kararlar alınmasının kimseye bir faydası yok.
Burak Yandımata
Mikroplastikler
2022 yılında ilk defa insan kanında mikroplastikler tespit edildi. Bu maddeler dışkıda hatta plasentada da bulunabiliyor. Bebeklerin dışkısında büyüklerden 10 kat daha fazla tespit edilmesi kullanılan biberon emziklerden olabileceği düşündürüyor.
Deniz Akgün
Kuduz hastalığının kontrolünde ʺtek tıp, tek sağlıkʺ yaklaşımı
Kuduz gibi zoonotik bir hastalığın 21.yüzyılda görülüyor olması tek sağlık yaklaşımını içerecek şekilde koruyucu sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesi gereğine işaret ediyor.
Dilek Aslan
Mevsimlik tarım işçileri ve sağlık...
Suda boğulma konulu yazıya Sn. Sebiha Kablay´dan gelen önemli katkı sonrasında yazının yorum kısmında yazdığım üzere konuya ilişkin ʺhızlıcaʺ ve ʺkısaʺ bir araştırma yaptım. Dolayısıyla aşağıda yazdıklarımı bu önemli iki kısıtlılıkla paylaşıyorum.
Dilek Aslan
25 Temmuz Dünya Boğulmayı Önleme Günü...
Değerli okurlar ve yazarlar, Bu notu bir farkındalık gününü paylaşmak için yazıyorum.
Sebiha Kablay
Sağlığın Kendisi Metalaşırken Ölümler de Olağanlaşıyor
Sağlıkta Dönüşüm Programı sağlık hizmetlerindeki metalaşmayı hızlandırmış, sağlık alanını koruyucu hekimlikten, tedavi edici hekimliğe, ilaçtan, sağlık mesleklerinin çalışma koşullarına kadar pek çok konuda rekabete konu etmiştir.
Dilek Aslan
Şiddetin çözümü üzerine görüşler…
Hekime yönelik şiddet konusunda birkaç gün önce paylaştığım konuyu, henüz okuduğum bir makale ile desteklemek istiyorum. Dileyenler makaleye bu yazının bağlantı adresinde belirtilen web sayfasından ulaşabilirler.