Fatih Atay
Taşeron sorunu
Merhabalar Tıbbi laboratuvar teknikleri bölümü mezunuyum. Kpss´den 82.1 puan aldım. Neredeyse atanma ihtimalim hiç yok. Nedeni ise devlet, şehir hastanelerindeki taşeron sorunu.
Göçmen Sağlık Çalışanlarıyla Bir Arada Bir Mücadele Mümkün Olabilecek mi?
Son günlerde yükselen hekim sendikacılığı, hekim göçü ve hekim istifaları ile Cumhurbaşkanı'nın bu konuda yaptığı "giderlerse gitsinler" açıklaması gündemimizdeki önde gelen konular oldular.
Sebiha Kablay
Özel Sektörde İstihdam Edilen Hekimler ve Muvazaalı İş İlişkileri
Özel hastanelerde istihdam edilen hekimler yakın zaman kadar iş sözleşmesi ile çalışmakta olup işçi sayılmakta ve 4857 sayılı İş Yasasının sağladığı haklardan faydalanmaktaydılar. Ancak son yıllarda yaygın olarak özel hastaneler bu tip sözleşmeler ile hekim istihdam etmekten vazgeçerek “freelance” olarak da sayılabilecek bir çalışma biçimi ile hekimlerle sözleşme yapmaktadır.
Emirali Karadoğan
"Bağımsız" çalışan (self-employed) kimdir? Platform işçilerinin / moto-kuryelerin vb statüsü nedir?
Her ne kadar Platform işçileri ile ülke gündemine yerleşmiş olsa da, kendi adına çalışan (self-employed) büyük bir kitle var. Bu tür çalışma küresel çalışma ilişkileri düzeyinde de bir sorun alanı olarak tartışılıyor.
Sebiha Kablay
Radyoloji teknikerleri
Sanırım buraya radyoloji teknikerlerini de eklemek gerek. Zararlı ışınlarla çalışmak zorunda kalan ancak çalışma süreleri son yıllarda arttırılan, yeniden arttırılması düşünülen bu grubu unutmamak gerek.
"Türkiye’de Hekim/Sağlık Çalışanı Olmak" yazısıyla ilgili bir fikrim var.
Benim aklıma gelen temel sorun alanları da bunlar: Performansa dayalı ücretin rekabetçi, ekip hizmetine ve dayanışmaya karşıt bir işleyişi olduğunu düşünen ancak ücretinin bir bölümünü bu biçimde kazanmak zorunda kalanlar;
Eriş Bilaloğlu
TBMM Tıp eğitimi araştırma raporu (yıl: 1991)
30 yıl önce tıp fakültelerinden mezun olan öğrencilerin gerekli bilgi ve beceriye sahip olmadıkları, yetersizliklerinin gerekçelerini araştırmak üzere TBMM'de bir Araştırma Komisyonu kurulmuştu.