Ali Boray Başcı
Bu ceket bize uymaz...
05.02.2024 tarihli meclise sunulan Sağlıkla İlgili Kanun Teklifinde;  beşeri tıbbi ürünün analiz süreçlerini ruhsatlandırma bitikten ve piyasaya ürün arz edildikten sonra yapılmasına dair öneri bulunmaktadır. Bu konuda, geçmiş dönemlerde haberlere...
Ali Boray Başcı
Bir Farmakolog olarak itiraz ediyorum-2
Bu süreçte duruma ilişkin kafamda kurguladığım iki tıbbi senaryo vardı; 1- Sahte ilaç veya kalite-içerik analizi yapılmamış/denetim amaçlı analiz süreçlerinin devamlı ve habersiz şekilde uygulanmadığı ruhsatlı ilaç senaryosu, 2- Endikasyonsuz ve/veya bilimsel olarak uygun dozlar üstünde botoks kullanımı senaryosu.
Ali Boray Başcı
Bir Farmakolog olarak itiraz ediyorum
Değerli Forum Sağlık okurları, içinden geçtiğimiz bu inanılmaz felaketin olduğu dönemde deprem bölgesindeki durumun, depremzedelerin ve oradaki çalışmaların en öncelikli konu olduğunu belirterek, ancak böyle kötü bir dönemde olsak bile itiraz edilmesinin gerekli olduğunu düşündüğüm bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum.
Cem Kılınç
Eczacı Mitinginden Gözlemler: Selamlaştılar... Selamlaştılar... Selamlaştılar... -1
Daha önce 16 Ekim´de yapılması planlanan ancak Bartın´da yaşanan işçi cinayetleri gerekçe gösterilerek ertelenen, sonrasında duyurulan tarih olan 27 Kasım´da, yani geçtiğimiz Pazar yapılan Eczacılık Mitingi´ndeydim ben de binlerce meslektaşım gibi.
Deniz Akgün
İlaçta dışa bağımlılığı konuşma zamanı
Türkiye´de yaşanan ilaç krizinin nedeninin uygulanan neoliberal politikalar olduğunu belirtmek gerekir. Kamu kurumlarının ilaç gibi stratejik sektörlerde üretim yapmasını yanlış ve gereksiz bulan neoliberal görüşe bağlı kalınması durumunda ülkemizde ilaç krizine kalıcı çözüm bulunması olanaklı görünmüyor.
Cem Kılınç
Eczacılar Kimlerle ʺEmpatiʺ Kurmalı: İlaç Tekelleriyle mi, Yoğun Bakımdaki Çukurovalı Çocukla Mı?
Ülkemizde uzunca bir süredir ʺilaç yokluğuʺ konuşuluyor, birçok mecrada değişik veçhelerden ele alındı. Şu günlerde bu konuyu dile getirirken halk sağlığının çıkarıyla kaderini ortaklaştırması gereken eczacılar, meseleyi kamuoyuna aktarırken kavram setini doğru yerden kurmakla da mükellef.
Cem Kılınç
Dünya Eczacılık Günü´nde eczacılardan ʺayaklanmaʺ çağrısı
Türk Eczacıları Birliği (TEB) ve 54 Eczacı Odası´ndan beklenen açıklama geldi. Son aylarda eczacılık camiasında bir ses yükseltmeye tanıklık ediyoruz. Eczacılığın tüm alanlarında yaşanan sorunlar arşa dayandı.
Cem Kılınç
SMA’lı Çocukla Dayanışmak
İnsanlık mağaralara yaptığı çizimlerle kendini anlatmaya başladığından beri derdini döküyor kardeşlerine. İdeolojilerse imgelerle dolu bir dert dökümü ve mücadele dili biraz, kimine manipülasyon sanatı.
Sebiha Kablay
İlaç Raporu Olan Bir İlaç Neden Aile Hekimliğinde Yazılamaz
Kronik hastalığı olanlar için belli süreli ilaç kullanım raporları çıkarılıyor. Hasta ilaç raporunun süresi boyunca kullandığı bu ilacı aile hekimine yazdırabiliyor. Bu 2. basamak sağlık hizmeti sunucularındaki ve acillerdeki gereksiz yığılmayı önlüyor. Hatta pandemi döneminde bu ilaçlar doğrudan reçete edilmeden eczaneden de alınabildi.
Cem Kılınç
İlaçta Koca Koca Yalanlar
Fatih Altaylı bayram günü Sağlık Bakanı Koca ile görüştüğünü dile getirerek bakanın ağzından bir takım sözler aktardığı yazısında şöyle diyordu :
Cem Kılınç
İlaca Gelen ʺZamʺ
Geçtiğimiz hafta, bayram önü KHK´sıyla normalde her sene Şubat ayında belirlenen ilaçta Euro kuru ilk defa Temmuz ayında da bir kere daha güncellenerek ilaç fiyatlarında %25 artış oldu. Eczacılar ve meslek odaları ise bir süredir ilaca zam yerine 13 yıldır güncellenmeyen ilaç fiyat kararnamesinin güncellenmesini istiyordu.
Fikret Baransel
Sağlıkta "Eurosal" Sorunlar
Son günlerde basında da geniş yer bulan ilaçta sabit kur uygulamasını kısaca değerlendirelim, sorunun neden büyüdüğünü görmeye çalışalım.
Mustafa Güler
Uzaktan reçete yazılabilir mi?
Sağlık Bakanı, Uzaktan Sağlık Hizmetleri Yönetmeliğini topluma sunarken, artık uzaktan reçete yazılabileceği ve rapor verilebileceği müjdesini verdi.
Erdoğan Çolak
İlaç ???
Alandaki en büyük sorunun özellikle ilaç fiyatlandırması ve geri ödemesi olduğunu, bunun da eczacılar dahil, yeterince bilinmediğini düşünüyorum. Bizler hizmet veriyoruz ama tedavinin yüzde 60’ının dayandığı ilaç, hastaya ulaşıyor mu, hangi koşullarda, neden ulaşamıyor, bunu da tartışmamız gerektiğine inanıyorum.
Cem Kılınç
HPV ve SAĞLIK HAKKINA TOPLUMCU BAKIŞ-1
HPV, 200’ün üzerinde tipi olup, bunlardan 40 kadarı genital bölge hedefli olan bir virüs. Kanserle bağı en çok bilinen unsur. Dünyadaki tüm kanserlerin %5’ine, dünyadaki tüm kadın kanserlerinin %10’una kaynaklık ediyor HPV. Cinsel yolla bulaşan bir virüs ve aşısız toplumlarda maalesef çok yaygın.
Erdoğan Çolak
Pandemide Nereye Gidiyoruz?
Sağlık Bakanlığı temaslı aşılıların karantinaya alınmaması ve semptom göstermeyenlere PCR testi yapılmaması kararları almış. Evet, PCR testleri ve filyasyon ekipleri Omicron’un hızına yetişemiyor.
Özlem Azap
Parayla alınan ilaçlar
Boğaz ağrısında veya daha farklı üst solunum yolu enfeksiyonu yakınmaları olduğu durumda kullandığımız bazı ilaçların paralı olarak satılacağı söyleniyor.