Candan Coşkun
Sağlıkta Teşvik Sisteminin Tetikçi Kolu: Hastane Koordinasyon Kurulu
Hekimliğin ayarları ile oynayan  “şifre yasalara” 21 Şubat 2024´ te bir yenisi eklendi. Kabul edilen sağlık torba yasası ile yeni teşvik sistemi yap-bozunun bir parçası...
Deniz Akgün
Depreme dayanıklı inşa edilmemiş hastaneleri kim inşa ediyor?
Birgün gazetesinin haberine göre Düzce’de Kasım 2022’de meydana gelen 5,9 büyüklüğüdeki depremde hasar alan Akçakoca Devlet Hastanesi, yıkım kararı olmasına karşın faaliyetine devam ediyor.
Mustafa Güler
Kadroların akıbeti belli oldu
Vergi ve Ekonomi Paketi olarak adlandırılan bir torba yasaya dün gece (7.4.2022), bütün partilerin mutabakatıyla, son anda eklenen bir kanunla Sağlık Bakanlığı adına uzmanlık eğitimi yapanların ilave mecburi hizmeti kaldırıldı.
Bayazıt İlhan
Çalıştığımız ortamları doğal yoldan havalandıramıyoruz, çünkü çoğunun penceresi yok
COVID-19 salgını sağlık hizmeti verilen mekanların doğal yollardan havalandırılmasının ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Hastane mimarisinde dikkat edilmesi gereken bu temel gerçeğin neredeyse hiç dikkate alınmadığını görüyoruz.
Bayazıt İlhan
Salgın rahatlamaya değil ciddiyete davet ediyor
Resmi rakamlarla Türkiye'de dün 111 bin 157 COVID-19 vakası ve bu hastalıktan 248 can kaybı bildirildi. Omicron varyantı ile birlikte Türkiye dahil tüm dünyada vaka sayıları ve ölümler artarken Sağlık Bakanı “müsterih olunuz” diyor. Böylesi bir tabloda Sağlık Bakanı’nın salgını hafife alan mesajlarını bilim çevreleri hayretle karşılıyor.
Selçuk Atalay
Paylaşımlar üzerine
Bayazıt ilhan’ın ve Sultan Özer’in söz ettiği, kapatılan hastanelerin açılması ve kapatılması planlanan hastanelerin kapatılmaması talepleri, “Sağlık hizmetine erişim” konusuyla dolaysız bağlantılı gibi geliyor. Sultan Özer’in Medyaport’ta link verdiği izlenimlerde yurttaşların hizmete erişimde daha zorlanacakları kaygısı taşıdıklarını gösteriyor.
Bayazıt İlhan
Hastanelerimiz kapanınca neler yaşandı?
Hastenemi Açın Platformu'nun açıklamasında bu çok iyi ifade ediliyor: "Ankara Şehir Hastanesi gerekçe gösterilerek kapatılan hastaneler nedeniyle yaşananları hatırlarsak bu beş hastanemiz kapatılınca neler olacağını da anlayabiliriz.
Emine Algan
Sebep kamudaki hekimlerin azalması mı?
Muayene süresi 5 dakikaya indiği halde randevu almak zorlaştığına göre ya kamuda görev yapan hekimler azaldı, ya hasta sayısı aşırı arttı ya da ikisi birden ve belki başka sebepler de vardır. Nedir onlar, merak ediyorum.
Selçuk Atalay
Kamu hastanelerinde sıranın artmasının/randevu almanın zorlaşmasının sebebi nedir?
Bir kere önce şunu sormak gerek: Sıra gerçekten arttı mı? Eskiden merkezi randevu sistemi yokken insanlar sabahın altısında hastane kapısında birikirdi.
Selçuk Atalay
Kamu hastanelerinde randevu surelerinin uzaması ne anlama geliyor?
İstanbul’da yaşayan ve bir süredir öksürüğü olan annem, 182 den poliklinik randevusu alamamış. Ben denedim, Bir aydan önce randevu yok!