Candan Coşkun
Sağlıkta Şiddete Karşı: Ne Yapmalı, Nasıl Yapmalı II
Devamla…. 10. Acil olmayan hastalara acilde bakmak demek olan “yeşil alan” uygulanmasının sonlandırılması, 11. Hasta ret etme hakkının sistem üzerinden kolayca uygulanabilir şekilde sağlanması, heki...
Ali Boray Başcı
Yine, Yeniden ve Her Zamanki Gibi “-mış gibi yapmaya” Devam-2
TİTCK’nın 09.01.2023 tarihinde sahte ilaç haberlerinin ardından yaptığı açıklamadaki bir cümlesini de buraya eklemekte yarar olduğunu düşünüyorum
Ali Boray Başcı
Yine, Yeniden ve Her Zamanki Gibi “-mış gibi yapmaya” Devam
Değerli Forum Sağlık okurları, ben yazmaktan usandım, sizler de büyük bir ihtimalle okumaktan usandınız ama Devlet onayı ile yurt dışından temin edilen ilaçlar ile ilgili en önemli olan Türkiye’de analiz basamağı hala ısrarla pas geçiliyor. Nedenini anlamak ise benim açından pek mümkün değil.
Ali Boray Başcı
Cevap Beklemeyen Sorular: Sistem işler hala gelsin, gerekli önlemler alınsın yeterli.-3
Son olarak şunu belirtmek isterim. Ben eski bir TİTCK çalışanıyım. 2014 Mart ayında başladım ve 2019 Kasım ayında kabul edilmeyen istifa dilekçemle kendimce bir aksiyon alarak TİTCK’dan ayrıldım.
Ali Boray Başcı
Cevap Beklemeyen Sorular: Sistem işler hala gelsin, gerekli önlemler alınsın yeterli.-2
İlgili hekimleri, hastaneleri ve de tedarik zincirindeki paydaşları bilgilendiren ve haftada bir düzenli olarak TİTCK web sitesinde yayımlanan “Yurt Dışı İlaç Listesi” neden 27.01.2023 tarihinden itibaren yayımlanmıyor? (Erişim Tarihi: 02.04.2023: https://www.titck.gov.tr/dinamikmodul/44)
Ali Boray Başcı
Cevap Beklemeyen Sorular: Sistem işler hala gelsin, gerekli önlemler alınsın yeterli.
Değerli Forum Sağlık okurları, bu yazıyı bir haftadan uzun süredir aklımda kurgulasamda belki bir şeyler olur, düzeltilir niyetiyle ertelemiştim ama her halde yine çok iyi niyetli ve umutlu davranmışım.
Ali Boray Başcı
Bir Farmakolog olarak itiraz ediyorum-2
Bu süreçte duruma ilişkin kafamda kurguladığım iki tıbbi senaryo vardı; 1- Sahte ilaç veya kalite-içerik analizi yapılmamış/denetim amaçlı analiz süreçlerinin devamlı ve habersiz şekilde uygulanmadığı ruhsatlı ilaç senaryosu, 2- Endikasyonsuz ve/veya bilimsel olarak uygun dozlar üstünde botoks kullanımı senaryosu.
Ali Boray Başcı
Bir Farmakolog olarak itiraz ediyorum
Değerli Forum Sağlık okurları, içinden geçtiğimiz bu inanılmaz felaketin olduğu dönemde deprem bölgesindeki durumun, depremzedelerin ve oradaki çalışmaların en öncelikli konu olduğunu belirterek, ancak böyle kötü bir dönemde olsak bile itiraz edilmesinin gerekli olduğunu düşündüğüm bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum.
Candan Coşkun
Uzman Hekimlerde yani Tedavi Hizmetlerinde Özel Hastane Hakimiyeti
Uzman Hekim istihdamı ve tedavi hizmetleri hızla özel hastanelere kaydırılıyor. On yıl önce, 2012‘de özel hastanelerde 21 bin uzman hekim çalışıyordu.
Cem Kılınç
Eczacı Mitinginden Gözlemler: Selamlaştılar... Selamlaştılar... Selamlaştılar... -2
Karşıdevrimden bir buçuk yıl sonra devrimcilerin yayın organı Die Rote Fahne´de kitlelerin trajedisi şöyle anlatılıyordu: ʺBerlin´de olup biten şey, belki de tarihteki en kitlesel eylemdi.
Cem Kılınç
Eczacı Mitinginden Gözlemler: Selamlaştılar... Selamlaştılar... Selamlaştılar... -1
Daha önce 16 Ekim´de yapılması planlanan ancak Bartın´da yaşanan işçi cinayetleri gerekçe gösterilerek ertelenen, sonrasında duyurulan tarih olan 27 Kasım´da, yani geçtiğimiz Pazar yapılan Eczacılık Mitingi´ndeydim ben de binlerce meslektaşım gibi.
Candan Coşkun
“Hekimliğin Anlamını Değiştiren” Yönetmelik: “Suça” TEŞVİK
Yılın hikayesine dönüşen, Meclis’ten geçen geri çekilen, dile düşürülen hekim maaşları için 16 Haziran 2022 tarihinde 14 maddelik bir kanun çıktı. Kimsenin anlamadığı şifre gibi kanun gibi Sağlık Bakanı da yönetmeliği işaret ediyor: Bir gün bir yönetmelik okudum hayatım değişti diyeceksiniz! “Hekimliğin anlamını değiştirecek yönetmelik” cümlesini kuruyordu.
Cem Kılınç
Eczacılar Kimlerle ʺEmpatiʺ Kurmalı: İlaç Tekelleriyle mi, Yoğun Bakımdaki Çukurovalı Çocukla Mı?
Ülkemizde uzunca bir süredir ʺilaç yokluğuʺ konuşuluyor, birçok mecrada değişik veçhelerden ele alındı. Şu günlerde bu konuyu dile getirirken halk sağlığının çıkarıyla kaderini ortaklaştırması gereken eczacılar, meseleyi kamuoyuna aktarırken kavram setini doğru yerden kurmakla da mükellef.
Candan Coşkun
Görmezden Gelinen Götürdükleriyle: Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği
Hekim emeği ödeme modeli, ülkemin sağlık modelini belirler. Kamucu model, güvenceli sabit ücret öngörürken sağlığı piyasa malı gören model hekime, diğer tüm mesleklere baktığı gibi bakar ve hekime bir çalışan olarak sermayeye kazandırdığına göre değişen ücret verir.
Candan Coşkun
Sağlıkta Şiddetin Nedeni Kışkırtılmış Taleptir
Bu abartılmış sağlık tüketim talebin kaynağı sistemli olarak talebi kışkırtılan hastalık reklamlarıdır. Kartal göz, alkali pH, ille de barsak canlıları ve bir de arının poleni, hiç geçmeyen ödem, hiç onsuz olur mu D vit, selenyum, potasyum ve daha neler neler... Tüm bunları akşama kadar her kanalda pazarlayan diplomalı, diplomasız şarlatanlar!