Doğay Kınacı
BİR ACI GİTMEK MESELESİ
Bir süper gücünüz olduğunu hayal edin; görünmeden ülkenin dört bir yanında fakültelerde, parklarda, kafelerde bir araya gelmiş gençlerin konuşmalarına hatta kütüphanelerdeki fısıldaşmalarına misafir oluyorsunuz.
Ali Tolga Ersoy
Şuna ʺkaçmakʺ mı desek
Hekim ʺgöçüʺ üzerine bir sohbet!
Önder Ergönül
hekim göçü
1. Hekim göçü konusunda sorun çok katmanlı, çok kapsamlı. Sağlık sisteminin bozuk olmasının nedeni birinci sırada. Çözüm getirebilmek için kapsayıcı olmak ve sağlık sisteminin sorunlarından başlamak gerekir.
Cem Kılınç
Sağlıkta Şiddet ve Umuda Dair (Bir Sovyet Anlatısı)
Gün geçmiyor ki yeni bir sağlıkta şiddet haberiyle daha öfkelenmeyelim. Şimdilerde haberlerde kadın cinayetleriyle yarışır halde dolu dizgin karşımıza çıkıyor.
Bayazıt İlhan
Nükleer silahlara karşı mücadelede yerel yönetimlere de görev düşüyor.
Ukrayna’daki savaş büyük acıları tekrar yaşatıyor. Binlerce insan ölüyor, kentler yerle bir oluyor, milyonlarca insan yaşadığı yerleri terk edip göçmen durumuna düşüyor, kayboluyor, aileler dağılıyor.
Göçmen Sağlık Çalışanlarıyla Bir Arada Bir Mücadele Mümkün Olabilecek mi?
Son günlerde yükselen hekim sendikacılığı, hekim göçü ve hekim istifaları ile Cumhurbaşkanı'nın bu konuda yaptığı "giderlerse gitsinler" açıklaması gündemimizdeki önde gelen konular oldular.
Bayazıt İlhan
Ukrayna Krizi'nde hekim tutumu
Nobel Barış Ödülü sahibi Nükleer Savaşı Önlemek İçin Hekimler Örgütü (IPPNW) öncülüğünde hekimler ve sağlıkçılar bir araya geldiler ve sadece Avrupa’yı değil tüm dünyayı etkileyen savaş tehdidine çözüm üretmeye çağıran metni imzaya açtılar.