Deniz Akgün
Çocukların yetersiz beslenme sorununun çözümü ancak gıda egemenliği ile sağlanabilir
Ülkemizde yaşanan ekonomik sosyal krizin beslenme yetersizliği sorununa ve beslenme ile ilişkili sağlık sorunlarında ciddi artış görülmesine yol açma riski bulunuyor.
Dilek Aslan
Beslenme ve gıda politikalarının Forum kapsamında çalışılması ile ilgili...
Sağlıklı beslenme ve gıda temel bir ihtiyaç ve insan hakkı. Bu gerekçe ile özel bir dosya olmayı hak ediyor elbette. Ancak, görebildiğim kadarıyla, forumun mevcut dosya yapısı içinde ʺayrı dosyaʺ yerine önerinin ikinci kısmı olan ʺözel bir çalışma alanıʺ olarak ilerlemesi daha uygun gibi.
Eriş Bilaloğlu
gıda ve beslenme politikaları
7 Nisan´da yapılan Fikir Çemberi´nde (Suyumuz Gıdamız Çevremiz ve İyilik Halimiz) Bülent Şık ʺkatılırsınız katılmazsınız... siyasi partilerin hemen bir çoğunun bir tarım politikası vardır ama gıda ve beslenme politikası yokturʺ dedi.
Dilek Aslan
Gıda güvencesi sorunları ve ilgili indeksler...
Küresel düzeyde görülen çatışmalar, iklim değişikliği, ekonomik sorunlar, vb. yoksulluğu ve eşitsizlikleri derinleştirmektedir. Bu durum herkes için temel bir gereksinim olan sağlıklı beslenme ve gıda seçeneklerini de yakından etkilemektedir.
Dilek Aslan
Dirençli/dayanıklı tarım-gıda sistemleri üzerine...
Değerli okurlar/yazarlar, Sağlıklı gıda en temel insan hakkı.
Dilek Aslan
7 Nisan Dünya Sağlık Günü...
Değerli forum okurları ve yazarları, 7 Nisan Dünya Sağlık Günü yaklaşıyor.
Bayazıt İlhan
Ukrayna Krizi'nde hekim tutumu
Nobel Barış Ödülü sahibi Nükleer Savaşı Önlemek İçin Hekimler Örgütü (IPPNW) öncülüğünde hekimler ve sağlıkçılar bir araya geldiler ve sadece Avrupa’yı değil tüm dünyayı etkileyen savaş tehdidine çözüm üretmeye çağıran metni imzaya açtılar.