Alper Aktaş
SAĞLIKTA TANITIM VE BİLGİLENDİRME YÖNETMELİĞİNE DAİR…
Emel Sayın ve Gönül Yazar‘ın güzel sesinden dinlediğimiz kulaklarımıza yer etmiş şarkı. Çocukluğuma dair nostalji. Ne yazık ki bu şarkı artık çocukluğumuzun güzel tınısını hatırlatmıyor bana. Nobran muktedirin dudaklarında otoriterleşti ve ne yazık ki karga sedasına dönüştü.
Gamze Burcu Gül
SAFLARI SIKLAŞTIRALIM
İkinci tur yeni bir seçim; bir referandumdu. Bizi yönetmesini istediğimiz kişiyi seçmek için sandığa gittik.
Cem Kılınç
Bir Depremden Daha Az Can Alır Devrimler...
Depremin olduğu gece eczanemde nöbetçiydim, ertesi gün örgütlü aklın işaretiyle ilaç yüklü aracımla Hatay´da buldum kendimi. Vardığımda Armutlu mahallesine gece olmuştu, enkazlar arasından 6 saatte ulaşabildim, 6 saatte geldiğim kentin girişinden Armutlu´ya. O an orada var olan örgütlü aklın revirine teslim oldum, can pazarıydı yaşanan...
Sebiha Kablay
Aşırı Merkezileşme Sağlığa Zararlıdır
6 Şubat Depremleri sadece yapılaşma, kentleşme konusunda değil yönetim yapısı açısından da bazı sorunların belirginleşmesine neden oldu.
Emirali Karadoğan
Öğrencilerin dile getirdiği bir yardım talebi değil, bir hak talebidir
Üniversitelerin açılmaya başlamasıyla birlikte öğrencilerin barınma konusu tekrar gündemde. Geçtiğimiz yıldan ders çıkaramayan siyasi iktidarın, son anda bir şeyler yapmaya çalıştığı görülüyor.
Cem Kılınç
İlaca Gelen ʺZamʺ
Geçtiğimiz hafta, bayram önü KHK´sıyla normalde her sene Şubat ayında belirlenen ilaçta Euro kuru ilk defa Temmuz ayında da bir kere daha güncellenerek ilaç fiyatlarında %25 artış oldu. Eczacılar ve meslek odaları ise bir süredir ilaca zam yerine 13 yıldır güncellenmeyen ilaç fiyat kararnamesinin güncellenmesini istiyordu.
Mustafa Güler
Kadroların akıbeti belli oldu
Vergi ve Ekonomi Paketi olarak adlandırılan bir torba yasaya dün gece (7.4.2022), bütün partilerin mutabakatıyla, son anda eklenen bir kanunla Sağlık Bakanlığı adına uzmanlık eğitimi yapanların ilave mecburi hizmeti kaldırıldı.
Moderatör
Asgari Ücret Tartışmaları
Yaklaşık bir ay önce Pandemi Sonrası dosyası Sosyal Politika grubundan Özgün Millioğulları Kaya ile Emirali Karadoğan asgari ücret konusunda “Düşük Asgari Ücret Sağlığa Zararlıdır” başlığıyla bir paylaşım yaptı.
Bayazıt İlhan
Çalıştığımız ortamları doğal yoldan havalandıramıyoruz, çünkü çoğunun penceresi yok
COVID-19 salgını sağlık hizmeti verilen mekanların doğal yollardan havalandırılmasının ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Hastane mimarisinde dikkat edilmesi gereken bu temel gerçeğin neredeyse hiç dikkate alınmadığını görüyoruz.
Bayazıt İlhan
Salgın rahatlamaya değil ciddiyete davet ediyor
Resmi rakamlarla Türkiye'de dün 111 bin 157 COVID-19 vakası ve bu hastalıktan 248 can kaybı bildirildi. Omicron varyantı ile birlikte Türkiye dahil tüm dünyada vaka sayıları ve ölümler artarken Sağlık Bakanı “müsterih olunuz” diyor. Böylesi bir tabloda Sağlık Bakanı’nın salgını hafife alan mesajlarını bilim çevreleri hayretle karşılıyor.
Sebiha Kablay
Botaş, üç sektör için doğalgaz kesintisi kararını değiştirdi
BOTAŞ özellikle soğuk zincirin önemli olduğu ilaç, et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünleri işletmelerindeki elektrik kesintisini sonlandırma kararı aldı.
Sebiha Kablay
Doğalgaz ve elektrik kesintileri
Doğalgaz sağlanan ülkelerle yaşanan çeşitli sorunlar nedeni ile işyerlerine belirli bir süre için doğalgaz ve elektrik verilmesinde kısıntı yapılacağı açıklandı. Üretim yapan yerin özelliğine göre sorun farklılaşsa da büyük olduğu bir gerçek.
Selçuk Atalay
Paylaşımlar üzerine
Bayazıt ilhan’ın ve Sultan Özer’in söz ettiği, kapatılan hastanelerin açılması ve kapatılması planlanan hastanelerin kapatılmaması talepleri, “Sağlık hizmetine erişim” konusuyla dolaysız bağlantılı gibi geliyor. Sultan Özer’in Medyaport’ta link verdiği izlenimlerde yurttaşların hizmete erişimde daha zorlanacakları kaygısı taşıdıklarını gösteriyor.
Bayazıt İlhan
Hastanelerimiz kapanınca neler yaşandı?
Hastenemi Açın Platformu'nun açıklamasında bu çok iyi ifade ediliyor: "Ankara Şehir Hastanesi gerekçe gösterilerek kapatılan hastaneler nedeniyle yaşananları hatırlarsak bu beş hastanemiz kapatılınca neler olacağını da anlayabiliriz.
Emine Algan
Sebep kamudaki hekimlerin azalması mı?
Muayene süresi 5 dakikaya indiği halde randevu almak zorlaştığına göre ya kamuda görev yapan hekimler azaldı, ya hasta sayısı aşırı arttı ya da ikisi birden ve belki başka sebepler de vardır. Nedir onlar, merak ediyorum.
Selçuk Atalay
Kamu hastanelerinde sıranın artmasının/randevu almanın zorlaşmasının sebebi nedir?
Bir kere önce şunu sormak gerek: Sıra gerçekten arttı mı? Eskiden merkezi randevu sistemi yokken insanlar sabahın altısında hastane kapısında birikirdi.
Selçuk Atalay
Kamu hastanelerinde randevu surelerinin uzaması ne anlama geliyor?
İstanbul’da yaşayan ve bir süredir öksürüğü olan annem, 182 den poliklinik randevusu alamamış. Ben denedim, Bir aydan önce randevu yok!