Cem Kılınç
Kavganın Şafağı
Deprem bölgesinden gelen sonuçları gören iki dirhem yardımda bulunmuş tuzu kuru ʺorta sınıfʺ düzen ʺmuhalifiʺ on binlercesi ölüp yüz binlercesi travmalar içinde kıvranan halka ahlaksız yakıştırmalarla ahkam kesip, iki dirhemini helal etmediğini beyan ediyor.
Cem Kılınç
Dünya Eczacılık Günü´nde eczacılardan ʺayaklanmaʺ çağrısı
Türk Eczacıları Birliği (TEB) ve 54 Eczacı Odası´ndan beklenen açıklama geldi. Son aylarda eczacılık camiasında bir ses yükseltmeye tanıklık ediyoruz. Eczacılığın tüm alanlarında yaşanan sorunlar arşa dayandı.
Eriş Bilaloğlu
bir kamusal sorumluluk olarak mesleğin gereğini yapanlarla dayanışmak
Esin Şenol enfeksiyon hastalıkları uzmanı, Koray Başar psikiyatri uzmanı. Her ikisi de uzmanlık alanlarında yetkin isimler ve aynı zamanda öğretim üyesi. Mesleki faaliyetlerini yani aynı zamanda işlerini hem tek tek hastalarına hem de topluma karşı sorumlulukları çerçevesinde -olması gerektiği gibi- yapıyorlar.
Eriş Bilaloğlu
dayanışma
Hekime/sağlıkçıya yönelik şiddetin nasıl durdurulacağı hep gündem. Buna yine mesleğin gereğini yapmakla ilişkili ama çok daha organize, neredeyse nefret suçuyla da örtüşen karakterde bir tehdit/şiddet ʺtürüʺ de -artarak- ʺekleniyorʺ.
Eriş Bilaloğlu
Gezi davası kararı ʺForum Sağlık 2023´e ne söylüyor?ʺ
Gezi davası duruşmasında karar çıktı ve deyim yerindeyse ceza yağdı. 2022 Nisan ayında verilen bu kararın ʺhukukiʺ bir dayanağı olduğuna ʺinanmakʺ mümkün değil.
Cem Kılınç
HPV ve SAĞLIK HAKKINA TOPLUMCU BAKIŞ-1
HPV, 200’ün üzerinde tipi olup, bunlardan 40 kadarı genital bölge hedefli olan bir virüs. Kanserle bağı en çok bilinen unsur. Dünyadaki tüm kanserlerin %5’ine, dünyadaki tüm kadın kanserlerinin %10’una kaynaklık ediyor HPV. Cinsel yolla bulaşan bir virüs ve aşısız toplumlarda maalesef çok yaygın.