Bayazıt İlhan
Erzincan İliç´teki katliam: Bunları yaşamak zorunda mıyız?
Depremlerde, madenlerde, iş cinayetlerinde, kadın cinayetlerinde, silahlı saldırılarda, çatışmalarda ölmek kader midir? Kader planı mıdır? Değil, biliyoruz. Ama ne çare, ölmeye devam ediyoruz. Sermayenin, onun siyasi...
Cavit Işık Yavuz
İşte size uğruna ormanları feda ettiğimiz kömür
Neden kömürü durdurmak ve kömürlü termik santralleri kapatmak zorunda dünya? İklim değişikliği verileriyle başlayabiliriz bu soruyu yanıtlamaya.
Deniz Akgün
Deprem bölgesindeki asbest riski kamu sağlık hizmetlerinin yeniden organize edilmesi gerekliliğine işaret ediyor
Kamu sağlık örgütünün Çevre Bakanlığı´nın laboratuvarları ve gerekirse kendi laboratuvarlarındaki teknik alt yapıyı güçlendirmek suretiyle bölgedeki asbest maruziyet riskinin en az düzeye indirilmesine yönelik çalışmaların organizasyonu işini üstlenmesi gerekiyor.
Bayazıt İlhan
Nükleer meselesi
Dünya tarihinin gördüğü en büyük nükleer kaza olan Çernobil faciasının 37’nci yıl dönümünde Akkuyu Nükleer Güç Santrali´ne (NGS) Rusya’dan gelen “taze” yakıtın müjdesi verildi. Okuyunca tuhaf geliyor, değil mi?
Bayazıt İlhan
Hiroşima´da insanlar katledileli 77 yıl oldu
Hiroşima´ya atılan bombaya ʺLittle Boyʺ (Küçük Oğlan), Nagazaki´ye atılana ʺFat Manʺ (Şişman Adam) adını koymuşlar. Yüzleri de kızarmaz bunların. Hesaplanabildiği kadarıyla Küçük oğlan 140 bin, Şişman Adam 143 bin 124 kişinin ölümüne yol açmış.
Cavit Işık Yavuz
Asbest gündemi
Asbest ʺyenidenʺ ülke gündeminde. Bu kez dünyanın öbür ucundan sökülmek ve parçalanmak üzere eski bir askeri geminin Türkiye´ye getirilmesiyle.
Eriş Bilaloğlu
gıda ve beslenme politikaları
7 Nisan´da yapılan Fikir Çemberi´nde (Suyumuz Gıdamız Çevremiz ve İyilik Halimiz) Bülent Şık ʺkatılırsınız katılmazsınız... siyasi partilerin hemen bir çoğunun bir tarım politikası vardır ama gıda ve beslenme politikası yokturʺ dedi.
Cavit Işık Yavuz
Suyumuz Gıdamız Çevremiz ve İyilik Halimiz
Yaşadığımız gezegenin sonunu getirmek üzereyiz. Bütün bilimsel veriler artık doğal kaynakları tükettiğimizi, canlı türlerinin önemli bir kısmını tehdit ettiğimizi gösteriyor. Kapitalizmin son dönemde sıkça ʺpaydaş kapitalizmiʺ ʺsosyal sorumlulukʺ demesi boşuna değil, durumun vehameti görülmüş durumda.
Bayazıt İlhan
Ukrayna Krizi'nde hekim tutumu
Nobel Barış Ödülü sahibi Nükleer Savaşı Önlemek İçin Hekimler Örgütü (IPPNW) öncülüğünde hekimler ve sağlıkçılar bir araya geldiler ve sadece Avrupa’yı değil tüm dünyayı etkileyen savaş tehdidine çözüm üretmeye çağıran metni imzaya açtılar.