Osman Öztürk
Sağlık ´Reformu´: Kazananlar, kaybedenler
AKP’nin yirmi yılı dolduran “Sağlık Reformu”nun hastalar-sağlık çalışanları-özel sağlık sermayesi üçgeni bağlamında tek kazananı pastanın kremasını sıyıran özel hastane patronları olurken…
Candan Coşkun
5 Günde 5 Milyon Hasta Yarattık!
Çözüm hekimlerin ve halkın hekimlerle birlik olmasında. 45 bin uzman, 25 bin aile hekimi: Toplam 70 bin hekim, üzerinden 5 günde 5 milyon hasta geçirildi.
Candan Coşkun
5 Günde 5 Milyon Hasta Yarattık Her Yaştan!
Turizm bakanlığı da yapan tur operatörünün, turist sayılara ciroları da ekleyerek övünmesine alışkınız. Ancak bu kez tüketim sayılarıyla övünen turizm değil sağlık bakanı. Oysa sağlık korunur, geliştirilir, Tüketilmez!
Ergün Demir
Kanser Tedavisi İçin İlave Ücret Alınabilir Mi?
Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlükleri şahıs ödemeleri bölümüne iletilen dilekçelerin büyük bir çoğunluğunu özel sağlık kurum ve kuruluşlarında özellikle kanser hastalarının başvurularında alınan ilave ücretler ve tedavi için ek olarak önerilen endikasyon dışı ilaç kullanım durumunda ilaç bedellerinin ödenmemesi oluşturmaktadır.
Ergün Demir
Ek Bütçe Hastaların Sırtına Ek Yük Getiriyor!
Ek bütçe, ekonomik kriz nedeniyle geliri azalan, geçim sıkıntısı çeken, yapılan zamlar karşısında çaresizlik içinde olan vatandaşın sırtındaki yükü hafifletmesi beklenirken, aksine vatandaşın sırtına ek yük getirmektedir.
Ergün Demir
Sağlıkta Algı Yönetimi!
Hastalar birçok branşta ve yan dallarda Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu alamadıkları için kamu sağlık hizmetine ulaşamamakta, parası olanlar veya borç para bulabilenler ise özel sağlık kuruluşlarına yönelmek zorunda kalmaktadırlar.
Ergün Demir
Sağlık Uygulama Tebliğinde (SUT) Yapılan Son Düzenleme Ne Getiriyor?
1 Haziran 2022 tarihinde Sağlık Uygulama Tebliğinde yapılan değişiklik Resmi Gazetede yayımlandı. Buna göre SGK, EK-2B hizmet başı işlem puan listesinden 3.Basamak Sağlık Kuruluşlarında yapılan kardiyoloji ve kardiyovasküler cerrahi işlemlerde 48 kodda yapılan %15 fazla ödeme kaldırılmış,
Özgür Erbaş
Benden Bu Kadar
Başlık, filmin (As Good as It Gets) Türkiye’deki yayın adından alındı. Filmin türü IMDB’ye göre romantik komedi. Başrol oyuncuları Jack Nicholson´ın En İyi Erkek Oyuncu, Helen Hunt´ın En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü´nü namı diğer Oscar kazandığı 1997 yapımı filmi sağlık hakkı yönüyle ele almak da mümkün.
Ergün Demir
Aynı İlacın Şurup Formunun Bedeli Neden Karşılanmamaktadır?
Sosyal Güvenlik Kurumu, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) tedavisinde kullanılan ve etken maddesi atomoksetin olan ilacın kapsül formlarının bedelini karşılamakta, ancak şurup formunu ödememektedir.
Ergün Demir
Yoksulluk Oranı Gerçekten Düşüyor Mu?
Tüm ülkede işsizlik ve yoksulluk, bölgeler ve iller arasında ise sosyal ve ekonomik eşitsizlik giderek artmaya devam ederken, TÜİK’in yayımladığı Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırmasına göre gelire dayalı göreli yoksulluk oranı en düşük olan bölge/illerin sayısı artmaktadır.
Dilek Aslan
Herkesin sağlık hizmetine kesintisiz erişimi gerekir.
Evrensel sağlık kapsayıcılığı (universal health coverage), herkesin gereksinim duyduğu önleme, tedavi, rehabilitasyon, palyatif bakım gibi sağlık hizmetlerine kesintisiz olarak erişebilmesini amaçlar
Candan Coşkun
Tıp Tüccarlarına Değil Kamusal Sağlığa Bütçe
Hastanelere 2003 de 8,6 milyar TL öderken 2020 de 123,3 milyar TL ödedik. Sağlıkta dönüşüm budur işte! Bunun sadece 59 milyarı devlet hastanelerine, Kalan 74,3 milyarı ise özel hastanelere ödendi. Bunun 58,6 milyarını GSS vergisi ile, 15,7 milyar TL cepten ödedik.
Özgür Erbaş
Borcu nedeniyle sağlık hizmeti alamayanlara örtülü af geldi
Bayramlarda her köprü değil ama kimi köprülerin ücretsiz kullanılmasını, sağlık çalışanlarının pandemi döneminde belediyelerin sağladığı toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilmesini ve sigorta prim borcu olanlar ve onların bakmakla yükümlü oldukları kişilerin...
En büyük neden piyasalaşmış sağlık sisteminin kamusal sağlık güvencesini dışlamasıdır.
ABD sağlık sistemi, genel olarak “bir aşırılık ve yoksunluk paradoksu” olarak tanımlanmaktadır. Bir yanda ileri teknolojinin de etkisiyle aşırı endüstrileşmiş bir tıp bilimi, piyasalaşmış bir sağlık hizmeti ve akıl dışı bir sağlık harcaması düzeyi, diğer yanda en temel sağlık hizmetine bile ulaşamayan on milyonlarca yoksul ve işçi.
Özlem Azap
Parayla alınan ilaçlar
Boğaz ağrısında veya daha farklı üst solunum yolu enfeksiyonu yakınmaları olduğu durumda kullandığımız bazı ilaçların paralı olarak satılacağı söyleniyor.