Özlem Azap
X hastalığı ne zamandır görülüyor?
İsviçre´nin Davos kentinde yaklaşık bir ay önce gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forumu´nun sağlık sektörü liderleri toplantısında (17 Ocak 2024), ʺX hastalığıʺ olarak adlandırılan “yeni bir salgın”...
Osman Öztürk
Cumhuriyet ve sağlık
Bugün Cumhuriyetin ikinci yüzyılının ilk günü. Cumhuriyetin yüz yıllık sağlık politikalarının geldiği yeri özetleyecek olursak…
Cavit Işık Yavuz
Pandemi sürüyor hafife alma hali de!
Hayatımızın gündemine pandemiyi getiren Coronavirüsün yeni üyesi tanımlanalı tam 3 yıl oldu. Zor geçen üç yıl. Politikacılar bitti dese de süren pandemi yeni varyant ve alt varyantlarla her biri kendine özgü dinamikleri olan dönemler halinde sürüyor.
Cem Kılınç
HPV: Kanserin Bir Aşısı Var, Peki Ya Laiklik Yoksa? (2)
Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün sitesinde hala bulunan “HPV Aşıları” adlı sunumda “HPV ve Servikal Kanserin Zamansal İlişkisi” grafiğinde HPV enfeksiyonun 18 yaşında zaten pik yaptığı görülüyor.
Cem Kılınç
HPV: Kanserin Bir Aşısı Var, Peki Ya Laiklik Yoksa? (1)
24 Kasım’da TBMM’deki Sağlık Bakanlığı Bütçe Görüşmeleri sırasında Fahrettin Koca şu sözleri sarf etti: “HPV aşısının uygulanması konusunda bir çekincemiz asla yok. Ancak ülkemizin sosyal gerçekliklerinden kopuk kararlar alınmasının kimseye bir faydası yok.
Özlem Azap
MAYMUN ÇİÇEĞİ HASTALIĞI İÇİN KÜRESEL ACİL DURUM İLAN EDİLDİĞİNİ DUYMAMIŞ GİBİ YAPINCA SORUN ÇÖZÜLÜYOR MU?
Mayıs ayının 13´ünde Dünya Sağlık Örgütü´ne İngiltere´den bildirilen ilk maymun çiçeği olgusuyla birlikte başlayan süreç 23 Temmuz´da DSÖ´nün maymun çiçeği hastalığını ʺküresel acil durumʺ ilan etmesiyle farklı bir boyuta ulaştı.
Özlem Azap
SORU 2: Türkiye, Dünya Sağlık Örgütü´ne COVID olgularının saysını bildiriyor mu? HAYIR ise neden?
Dünya Sağlık Örgütü´nün yayımladığı raporda, 11-17 Temmuz arasındaki COVID olgularının sayısına ilişkin dünya haritasında Türkiye ʺSon 7 gün içinde doğrulanmış olgu bildirmeyen ülkelerʺ kategorisinde yer almaktadır.
Özlem Azap
Kaynayan kurbağa deneyi ve salgın ilişkisi
Hekim-bilim insanı Dr. Eric Topol, twitter hesabında salgının geldiği noktayı çok iyi anlatan bir grafik paylaşmış, bir yazı yazmış. Yazının başlığında ve içeriğinde de ʺkaynayan kurbağaʺ metaforunu kullanmış.
Özlem Azap
Bir hastalık 300 kişide görüldü diye “bildirimi zorunlu” hale getirilir mi?
Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (United Kingdom Health Security Agency), Maymun Çiçeği Hastalığının “bildirimi zorunlu hastalıklar” listesine alındığını duyurdu.
Özlem Azap
Çocuklardaki hepatit olgularına ilişkin neler biliniyor?
Dünyada sağlık alanında yakın takip edilen konulardan biri olan “çocuklarda kaynağı bilinmeyen hepatit” olgularına ilişkin ülkemizde Sağlık Bakanlığı sayfalarında herhangi bir bilgiye, uyarıya rastlamadım.
Bayazıt İlhan
İnsanlık bilimle aşıyı üretti ama kapitalizm nedeniyle yaygın uygulayamadı
Salgına karşı hayatta kalabilmek ve salgını bitirebilmek için elimizdeki en güçlü araç aşı. Bilimin gelişmişlik düzeyi bize müthiş bir olanak sundu, bir yıl içinde çok etkili aşılar üretildi ve sonrasında milyonlarca ölümün önüne geçilebildi. Ama aşıya erişimdeki adaletsizlikler önlenemedi, oysa salgını bitirebilmek için tüm dünyada yaygın aşılama yapmak gerekiyor.
Dilek Aslan
Tüberküloz (verem) ile ilgili...
Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) ve Dünya Sağlık Örgütü´nün (DSÖ) Avrupa´da Tüberküloz (TB) konulu raporuna göre; verem dünyada COVID-19´un ardından en ölümcül bulaşıcı hastalıklar sıralamasında ikinci durumda. Bütün ölüm nedenleri içinde 13. sırada. Hastalığın tedavisi için kullanılan ilaçlara direnç de endişe veren bir boyutta.
Özgür Erbaş
Türk Tabipleri Birliği neden aşı üretmiyor?
Pandemiye kendine has arazlarla yakalanan Türkiye, idarenin ʺperformanstan ibaretʺ etkinlikleri ile sağlık çalışanlarının ve başta yoksullar olmak üzere toplumun geniş kesiminin yaşadığı hakiki dertler arasındaki açıyla anılacak.
Cem Kılınç
HPV ve SAĞLIK HAKKINA TOPLUMCU BAKIŞ-1
HPV, 200’ün üzerinde tipi olup, bunlardan 40 kadarı genital bölge hedefli olan bir virüs. Kanserle bağı en çok bilinen unsur. Dünyadaki tüm kanserlerin %5’ine, dünyadaki tüm kadın kanserlerinin %10’una kaynaklık ediyor HPV. Cinsel yolla bulaşan bir virüs ve aşısız toplumlarda maalesef çok yaygın.
Moderatör
“Hastalanırsak” dosyası 2. ay seyir notu/15 Şubat 2022
“Sağlık sorunlarınız olunca nasıl çözüyorsunuz?” kısa videosu ve “Başlangıç” yazısıyla hastalandığımızda ne yapıyoruz/nereye baş vuruyoruz? üzerinden ilerlemeyi önerdik.
Osman Elbek
Zorunlu Aşı Uygulaması
Türk Tabipleri Birliği COVID-19 aşılamanın zorunluluğu hakkında önemli bir açıklama yaptı. Söz konusu metinde "toplum sağlığının korunması ortak ilkesinin gereği olarak aşının zorunlu kılınması olanaklıdır
Sebiha Kablay
Omikron bu kadar yaygınken özellikle kamusal alanlarda -ulaşım, sağlık tesisleri, okullar vb.- nasıl korunacağız?
Aşı yaptırmayanlar, maske kullanmayan ya da uygun kullanmayanlar, hasta olup test yaptırmayanlar, hasta olmasına rağmen sosyalleşmeye devam edenler varken ve hastalık bu kadar yaygınken biz nasıl korunacağız? Kamusal alanlarda en azından ne tip yeni düzenlemeler yapılabilir?
Figen Şahpaz
Turkovac aşısı
Merhaba dün Sağlık Bakanı hatırlatma dozunu Turkovac aşısıyla yaptı, isteyen herkesin de Turkovac yaptırabileceğini söyledi. Bunun dayanağı nedir biliyor musunuz? Faz III çalışması sonuçları açıklanmadı, aşının etkinliğini bilmiyoruz, var olan diğer aşılara kıyaslaması yapılmadı, ne yapmamızı önerirsiniz?
Emine Algan
Peki Çin´in, sıfır Covid politikası ne âlemde?
1,4 milyar nüfusu olan Çin, Sıfır COVID politikasını uygulayarak toplam vakaları 100.000’in, toplam ölümleri ise 5.000’in altında tuttu (Nisan 2020’den bu yana, 10.000’in biraz üzerindeki vaka ve yalnızca 3 ölüm de dahil).
Özgür Erbaş
Pandemide en çok insanını kaybeden ülke neden ABD?
ABD'de pandemide ölenlerin sayısı 830 bine yaklaştı. Dünyada vaka ve ölüm sayısında ilk sıradalar.