Dilek Aslan
4 Mart Dünya Obezite Günü...
Değerli okurlar/yazarlar, Sağlıklı beslenme temel bir insan hakkı (1).
Deniz Akgün
Brezilya´da agro-ekolojik açlıkla mücadele programı
Açlığı ve kötü beslenmeyi ortadan kaldırmayı hedefleyen tarım ve beslenme politikalarının yoksul ailelere beslenme yardımı sağlamanın ötesinde küçük çiftçiliği gözeten agro-ekolojik tarım uygulamalarına yönelmesi gerekir.
Deniz Akgün
Çocukların yetersiz beslenme sorununun çözümü ancak gıda egemenliği ile sağlanabilir
Ülkemizde yaşanan ekonomik sosyal krizin beslenme yetersizliği sorununa ve beslenme ile ilişkili sağlık sorunlarında ciddi artış görülmesine yol açma riski bulunuyor.
Gamze Burcu Gül
Yoksulluk Sağlıklı Beslenmeyi de İmkânsız Hale Getiriyor
Toplum sağlığı önünde çok önemli bir engel olan yoksulluk, sağlıklı beslenmeyi de imkânsız hale getiriyor. Çünkü yoksul insanlar tek tip, dengesiz ve enerji yoğunluğu yüksek gıdalarla beslenmek durumunda kalıyor.
Berra N. Kalkan
Yükseköğrenime erişebilmek
Üniversiteye başladığımda şehrin işçisinin, köylüsünün, memurunun çocuklarıyla şehrin kalburüstü ailelerinin çocuklarının eşitçe adilce bir arada aynı sıralarda eğitim alıyor olması beni çok duygulandırmış, tüylerimi diken diken etmişti.
Bayazıt İlhan
Açlık, kötü beslenme, gıda güvencesizliği insanlığın kaderi mi?
Dilek Hoca´nın gündeme taşıdığı Birleşmiş Milletler (BM) Gıda Güvencesi ve Beslenme Durumu Raporu 2022 çok önemli veriler içeriyor. BM’nin açlığı, gıda güvencesi sorunlarını ve kötü beslenmeyi 2030 yılında tüm formlarıyla ortadan kaldırma hedefinden uzaklaşıldığı tespit ediliyor.
Dilek Aslan
Birleşmiş Milletler Gıda Güvencesi ve Beslenme Durumu Raporu 2022…
Birleşmiş Milletler Gıda Güvencesi ve Beslenme Durumu Raporu (2022) yayınlandı. Kapsamlı raporun verdiği mesajlar ne yazık ki iyi değil...
Dilek Aslan
Beslenme ve gıda politikalarının Forum kapsamında çalışılması ile ilgili...
Sağlıklı beslenme ve gıda temel bir ihtiyaç ve insan hakkı. Bu gerekçe ile özel bir dosya olmayı hak ediyor elbette. Ancak, görebildiğim kadarıyla, forumun mevcut dosya yapısı içinde ʺayrı dosyaʺ yerine önerinin ikinci kısmı olan ʺözel bir çalışma alanıʺ olarak ilerlemesi daha uygun gibi.
Eriş Bilaloğlu
gıda ve beslenme politikaları
7 Nisan´da yapılan Fikir Çemberi´nde (Suyumuz Gıdamız Çevremiz ve İyilik Halimiz) Bülent Şık ʺkatılırsınız katılmazsınız... siyasi partilerin hemen bir çoğunun bir tarım politikası vardır ama gıda ve beslenme politikası yokturʺ dedi.
Dilek Aslan
Gıda güvencesi sorunları ve ilgili indeksler...
Küresel düzeyde görülen çatışmalar, iklim değişikliği, ekonomik sorunlar, vb. yoksulluğu ve eşitsizlikleri derinleştirmektedir. Bu durum herkes için temel bir gereksinim olan sağlıklı beslenme ve gıda seçeneklerini de yakından etkilemektedir.
Dilek Aslan
Tek sağlık yaklaşımının kimi öncelikleri ve gıda güvencesi
Değerli forum üyeleri, Birkaç gündür paylaşımlarımı sürdürdüğüm tek sağlık yaklaşımının aşağıda yazılı olan bazı öncelikleri bulunmaktadır.