Bayazıt İlhan
Erzincan İliç´teki katliam: Bunları yaşamak zorunda mıyız?
Depremlerde, madenlerde, iş cinayetlerinde, kadın cinayetlerinde, silahlı saldırılarda, çatışmalarda ölmek kader midir? Kader planı mıdır? Değil, biliyoruz. Ama ne çare, ölmeye devam ediyoruz. Sermayenin, onun siyasi...
Cem Kılınç
Eczacılar Kimlerle ʺEmpatiʺ Kurmalı: İlaç Tekelleriyle mi, Yoğun Bakımdaki Çukurovalı Çocukla Mı?
Ülkemizde uzunca bir süredir ʺilaç yokluğuʺ konuşuluyor, birçok mecrada değişik veçhelerden ele alındı. Şu günlerde bu konuyu dile getirirken halk sağlığının çıkarıyla kaderini ortaklaştırması gereken eczacılar, meseleyi kamuoyuna aktarırken kavram setini doğru yerden kurmakla da mükellef.
Özgür Erbaş
Benden Bu Kadar
Başlık, filmin (As Good as It Gets) Türkiye’deki yayın adından alındı. Filmin türü IMDB’ye göre romantik komedi. Başrol oyuncuları Jack Nicholson´ın En İyi Erkek Oyuncu, Helen Hunt´ın En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü´nü namı diğer Oscar kazandığı 1997 yapımı filmi sağlık hakkı yönüyle ele almak da mümkün.
Bayazıt İlhan
Gezi´nin güzelliği benzersizliğini koruyor
Gezi 2013 yazındaki haliyle değil ama değişik biçimlerde insanların özgürlük, adalet isteklerine, yaşam biçimine, emeğe, doğaya, şehre, ağaca, hayvana, börtü böceğe saygı taleplerine ışık tutmaya devam ediyor.
Merve Kayaduvar
Acil serviste kaybolan hastalar
Doktora tezimin alan araştırması için Adana ve Mersin Şehir Hastaneleri'nde yaptığım görüşmelerde acil servislerin alan büyüklüğü nedeniyle hastaların acil servislerde kaybolduklarını, asistan hekimlerin bırakın uzman bir hekimi...
Akif Seval
Üç hastane büyüklüğünde acil servis
Yanlış hatırlamıyorsam 2018 yılında okuduğum bir haberde bir şehir hastanesinin bünyesinde 290 yataklı, 50 poliklinik odalı, içinde 7 golf arabası ile hizmet verilecek 3 hastane büyüklüğünde -şüphesiz, helikopter pistleri de eksik olmayan- bir acil servisin açılacağı yazılmıştı.
Hayriye Pelenk
Acil Servisler
Hastanelerde olduğu gibi acil servislerinde fiziksel yapıları oluşturulurken hasta ve çalışan için en uygun ortamlar mı sağlanıyor? Ne yazık ki cevabım hayır. Mevcut yöneticilerin uygun buldukları planlamalar hayata geçiriliyor Buda bu ortamlarda ki çalışma şartlarını oldukça güçleştirebiliyor.
Eriş Bilaloğlu
Yönetimin bam teli: Acil Hizmetler
IV. Uluslararası Sağlıkta Performans ve Kalite Kongresi’nde bir bölümün başlığı böyleydi. Yönetimin bam teli: Acil Hizmetler
Selçuk Atalay
Acil Sağlık hizmetleri ile ilgili neleri konuşuyoruz? 2
Forum Sağlık 2023’ün acil Sağlık hizmetleri konusunda öncelikle öne çıkardığı sorun “acil servislerdeki yoğunluk oldu”. Bu hayli eski bir sorun. Açıkçası SDP sürecinde bu konuda nasıl bir değişim yaşandı merak ediyorum.
Selçuk Atalay
Acil Sağlık hizmetleri ile ilgili neleri konuşuyoruz? 1
Sağlıkta Dönüşüm Programı (SDP) döneminde, acil servislerin en çok şu konular üzerinden kamuoyunda tartışıldığını hatırlıyorum;
Figen Şahpaz
Ambulans’ta doktor olmalı mı?
2 gün önce Afyonkarahisar’da “artık her ambulansta bir de doktor” olduğu haberi müjde gibi verildi. Türkiye‘de 2007’dan sonra ambulanslarda doktor olmadan paramediklerle hizmet verilmeye başlandı.