ForumSağlık2023

SUT ne'ye çare?

Sağlığın Cüzdanı

Uzun bir süredir söyleniyor(du), hatta üzerinde yaygın bir hemfikirlik de var gibi: SUT fiyatları gerçeklerin çok gerisinde, güncellenmiyor... mutlaka değiştirilmeli, düzeltilmeli, arttırılmalı!

Farklı bir sistem kurgusu, söylemi olanlar bile ister istemez "evet, arttırılmalı" demek durumunda kalıyor(du). Acaba SUT'un arttırılması hangisi güncel ihtiyaca çözüm oluyor, olacak? Bu soruyu "hiç bir anlamı yok SUT rakamlarının artırılmasının" anlamında (kasıtlı/art niyetli) sormuyorum. Aksine... konuya hakim olan arkadaşlarımızın yazacakları üzerinden kısa, orta ve mümkünse uzun dönemli bir değerlendirme için tartışma zemini olsun diye soruyorum. Yanı sıra "SUT öncesi dönemde" ne oluyordu? Hangi "ihtiyaçtan" doğdu? SUT ile ne düzenleniyor ve "daha iyi bir sağlık sisteminde" SUT olacak mı? 

...?.

..??

Soruları çoğaltmak, yukarıda -varsa- hatalı soruları (!) çıkartmak, doğru sorular ışığında yanıt aramakta yarar var. Konuyla ilgili bu ortamda Ergün Demir, Güray Kılıç, Candan Coşkun gibi yazan ama yanı sıra Forumda yer alan çok sayıda sağlık finansmanıyla ilgili isim var. Beklentim çok da uzun olmayan yazışmalarla yol almak. Kuşkusuz kaynak yazı vb de önerilebilir ama mümkünse paylaşımda kısaca "ana fikir"/görüş yazılsa... sadece kaynak yazı iletilmese...  

Son olarak... 8 Şubat'ta beyaz GöREV'e çıkanlar "işte SUT arttı, bunu bizler de (kamu-özel) taleplerimizle şöyle ilişkilendirebiliriz" diyebilir mi?

Yorum Ekle

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.