ForumSağlık2023

Şehir hastanelerine yapılan ödemeler bütçede öngörülenin çok üstüne çıkmış durumda

Sağlığın Cüzdanı

Özgür Erbaş'ın tespitleri şehir hastanelerinin tüm yurttaşlarımız için nasıl ciddi bir borç yüküne dönüştüğünü açıkça gösteriyor. 

2021 yılı bütçesine göre bu yıl içinde şehir hastaneleri için 9 milyar 977 milyon TL kira ve 6 milyar 414 milyon 998 bin TL hizmet bedeli olmak üzere toplam 16 milyar 391 milyon 998 bin TL ödeme öngörülüyordu. Kasım ayı itibarıyla 28.729.558.159,48 TL ödeme yapıldığına göre (üstelik bu yıl açılması planlanan dört hastanenin hiçbiri açılamadı) Aralık ödemesi hariç olmak üzere bir yılda öngörülenin 12 milyar 337 milyon 560 bin TL üzerinde ödeme gerçekleşmiş. Durum vahim! Nedenleri açıklanmalıdır.

Yapılan düzenlemelerle "Bütçe giderlerinin ekonomik sınıflandırılması tablosu"nda şehir hastanelerine yapılan ödemelerin önceki gibi kamu özel işbirliği kira ve hizmet bedelleri olarak değil değişik kodlarla, anlaşılması zor biçimde "gizlendiği" de anlaşılıyor. Neden? Bu paraları bu halk ödemiyor mu? Şeffaf biçimde tüm hastanelere yapılan ödemelerin ayrı ayrı, her ay açıklanması gerekmez mi?

Yorum Ekle

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.