ForumSağlık2023

Barınma problemi

Sağlıkçılar

Haftaya derslerim başladığında nerede kalacağımı düşünürken başıma ağrılar girmesi sonucu, bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Ben Hacettepe Üniversitesi'nde tıp okuyorum. Hacettepe'nin Sıhhiye kampüsündeki öğrenci yurdunda kalıyorum. Yurttaki odalar iki kişilikti. Bu yıl, odaları dört kişilik hâle getirmişler ve yurt ücreti zamlanmış. Dikkatinizi çekmek isterim, yurdu yıkıp yeniden yapmamışlar; daha geniş odalarımız yok. İki kişinin yaşayabileceği boyuttaki odaları dört kişilik hâle getirmişler. Yataklar ranzaya çevrilmiş. Her odaya ikişer tane de masa eklenmiş. Oksijen problemini nasıl halledeceklerini henüz kestiremiyorum. Kim bilir, belki birer tane oksijen tüpü de verirler - zira bizim yurttaki odalar iki kişilik :)

İşin tuhaf tarafı şu ki, yaşam kalitemiz yarıya düştüğü hâlde, yurt ücreti zamlanabiliyor. Biz de, geleceğin doktorları olarak, bize yarım porsiyon oksijen ve bir metrekarelik ayak basacak yer sağlayan devletimiz için, günde sekiz saat ders çalışarak kendimizi kandırıyoruz.

Tabii bu sıkıntılı süreçte hemen pes etmedim, kalacak alternatif bir yer bulmaya çalıştım. Günlük oksijen ihtiyacımı karşılayabilecek düzeydeki yurtlar, asgari ücret kadar ücretlendirilmişti. Çaresiz, oksijen ihtiyacımı bir başka bahara ertelemek durumundayım. 

Bu durumu yabancı bir arkadaşıma anlatmaya kalktım. "İki kişilik odada kalıyordum," diye söze başladım. Çok şaşırdı, "personal space"iniz yok mu sizin dedi. "Şimdi dört kişilik odaya dönüştürmüşler," diye lafın devamını getiremedim. Biz öğrenci mantığıyla değil, koğuş mantığıyla yaşıyoruz. Maslow'un hiyerarşisindeki ilk basamakta takılmışız. 

Yalnız barınma değil, beslenme sorunu da yaşıyoruz. (Yemekhane ücretlerinin de zamlandığını söylememe gerek yok.) Bu durumda kimse kişisel gelişim falan beklemesin bizden. "Öldürmeyen şey güçlendirir", "Zor zamanlar güçlü insanlar doğurur" diyerek durumu güzellemeye de çalışmasın kimse. Siz Maslow'dan iyi mi biliyorsunuz?

Belirtmeliyim ki benden çok çok daha kötü durumda arkadaşlarım var. Kalacak yeri belli olmayanlar bile var. Malum, biz zavallı tıpçılar, ders yılına KYK yurt başvuru sonuçları açıklanmadan önce başlıyoruz. Bu absürt durumu da yazmadan geçmeyeyim, belki birilerinin dikkatini çeker.

"Gökkubbe çadırımız olsun!" sloganını yanlış anlamamamız dileğiyle...

Yorum Ekle

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.