ForumSağlık2023

1 Eylül Türkler, Kürtler ve KKTC’nin Dünya Barış Günü!

100 Yıldan Öğrendiklerimiz

Tüm dünyada 2001’den beri 21 Eylül’de, Türkiye ve KKTC’de ise 1 Eylül’de kutlanıyor Dünya Barış Günü! 

Türkiye solunun ezberciliği bağlanmışlığı, karar verici konumdaki “abilerin”, başkanların dünyadan bi haberliğin kanıtı gibi…

Evet, sosyalist enternasyonel kararıyla Faşizmin Polonya‘yı işgaliyle 2. Paylaşım Savaşını başlatmasının yıl dönümü olarak, 1 Eylül Dünya barış günü olarak ilan edilmiş ve Varşova Paktı tarafından kutlanmıştı bir zamanlar. Ancak dünya o dünya değil artık. Dünyada 1 Eylül’ü Barış Günü olarak kutlayan kimse yok artık.

Bir zamanlar Meclis Başkanı sıfatıyla Bülent Arınç tarafından kutlama mesajı falan yayınlanmışlığı var ama uzun yıllardır, solcuların yönetimde olduğu kurumlar dışında kutlayan da yok!

Mevzu Polonya’nın istilasıyla Almanlardan (1 Eylül) sonra hele Sovyetler’de işgal etsinde (17 Eylül) ondan sonra kutlansın diye düşünmüş olabilir belki de bu tarihi seçerken BM!

BM önce 1981’de, genel kurul açılışı olan Eylül’ün 3. salı gününü, sonra 2001 yılında, bu ne böyle Paskalya gibi değişip duruyor demiş olsa gerek ki (Genel Kurul’un 7 Eylül 2001 tarih ve A/RES/55/282 sayılı kararı ile) 21 Eylül Dünya Barış Günü ilan edilmiş ve kutlanıyor.

Bu kutlamalar çerçevesinde aynı zamanda, Ekonomi ve Barış Enstitüsü (IEP) tarafından hazırlanan BM Genel Sekreteri tarafından açıklanan küresel barış indeksi de açıklanıyor her yıl  ve "Yaşasın, mutlak dünya barışı" dileğiyle Barış Çanı çalınıyor.

Küresel Barış İndeksi; sosyal güvenlik ve emniyet, süregelen iç ve dış çatışma ve arkerileştirme diye üç başlık altında toplanan; yurt içi ya da yurt dışındaki çatışmalardaki ölümler, cinayet oranı, silahlanma seviyesi, silah ihracatı, terör, siyasi istikrar ve mahkûm sayısı gibi faktörlerin yer aldığı 23 göstergeden oluşuyor.

İyiden kötüye doğru 1 ile 5 arası değer verilen parametrelerin toplamına göre hesaplanan ülke puanımız 2023‘de de yine çok düşük:2,8. 

2023 Küresel Barış Endeksi'ni göre Türkiye 163 ülke arasında 147'nci…

Tüm dünyada Barış çanı çalınıyor 21 Eylülde; dünya üzerindeki 19 barış çanından biri de Ankara’da Botanik Parkta ancak Türk ve Kürt solu ezberini bozamıyor, 40 yıldır 1 Eylül’ü karar verici abilerinin kırılmaz inadıyla “Dünya” barış günü diye kutluyor, dünyanın bundan haberi olmasa da…

Oysa 21 Eylül’de, Ankara’da Barış Çanı etrafında toplanıp; savaşın, çatışmanın merkezi haline getirilmişliğimizi, sosyal güvenliğimiz, barışın, huzurumuzun, güvenliğinin gasp eden kötü ve kötü niyetli yönetimi konuşabiliriz. Konuşmalıyız ancak bitmiyor; işgalci, dar kadrocu, kendinden menkul siyasi angajmanların içeriksiz, derinliksiz ezberi.

Yakın gelecekteki bir 21 Eylül’de, Ankara’da, Barış Çanını çalarak, hep birlikte; “Barış, Hemen Şimdi!“ diye haykırabilmek, gasp edilen barışımız için, güvenliğimiz için gerçekten birlikte toplumsal bir mücadeleye başlayabilmek dileğiyle…

Yorum Ekle

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.