ForumSağlık2023

zorunlu mesleki sorumluluk sigortası kaldırılacak mı?

Sağlıkçılar

[Forum güncel/gündelik tartışmaların cazibesine kapılıp girmeli mi?... uygun değil gibi (ya da çok emin değilim) ama konu aynı zamanda -tercihan yakın- gelecekte 'ne olmasın?'a da ışık tutuyorsa fırsat bilerek dahil olmakta yarar var, diye düşünüyorum].

Çok uzun süredir "sevilen" bir kıyaslama "hekim-hakim" ikilisi. Adalet Bakanı da 14 Mart 2022 arifesinde yaptı: Hekimleri de hakimler gibi korumalıyız.

Bu cümle aynı zamanda korumadığının ifadesi. Keşke bu kadarla kalmış olsa... daha ötesi yaşanıyor, hekimler en yukarıdan hedef gösteriliyorlar. Dolayısıyla bu cümlenin hedef gösterenleri de kapsayan bir korumayı içermesini umuyoruz. Çünkü biliyoruz ki özellikle şiddet sağlık alanında hemen her ülkede şu ya da bu ölçüde var, bizdekinin (sayı ve tarz olarak ciddiyetinin ötesinde) farkı doğrudan merkezi otorite tarafından deyim yerindeyse "kışkırtılması". Bu fark da sayı ve tarzın ciddiyetini "cesaret kaynağıyla" açıklanabilir kılıyor.

Koruma önce hedef göstermeme ile sözlü ve fiziksel şiddetten başlamalı.

Malpraktise, tazminat davalarına gelince... Önce adını TTB'nin daha önce koyduğu gibi "hizmet kaynaklı zarar" olarak netleştirmeli, hizmet esnasında zarara uğrayanların zararını kamu en kısa sürede karşılamalı. Bu konu sermayeye kaynak oluşturmaya malzeme edilmemeli, farklı meslek gruplarının da pazarına dönüştürülmemeli.

Bu yaklaşımla atılacak adımlardan biri zorunlu mesleki sorumluluk sigortası olmalı; hangi meslekler için zorunlu?  Kıyaslamaya dönersek.... zorunlu mesleki sorumluluk sigortası hakimler için geçerli mi? O halde Adalet Bakanı kaldırılacağını mı söylemiş oluyor?

Adalet Bakanı'nın kastının bunu içerdiğini sanmadığım gibi bunu temenni olarak söylemeye bile yetkisi yoktur. Gelecekte (oldukça yakın olsun) sermayeye kaynak aktarmaya son verip ortaya çıkan hataları nasıl düzeltip tekrarlanmamasını sağlayacağımız bir akılla sistem kurulsun.  

 

 

 

Yorum Ekle

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.