ForumSağlık2023

Soruların yanıtları yeni pandemiler için belirleyici olacak

Pandemi Sonrası

Bu soruların yanıtları yeni pandemiler içinde önemli. bu nedenle de sormaya tartışmaya yanıt aramaya devam etmeli. 

Dünya influenza pandemilerine hazırlanmış ve her ülke kendi hazırlık planını yapmıştı. Ancak pandemi hem bir başka virüs grubundan geldi hem de gördük ki uluslararası hazırlık başta olmak üzere planlar rafta kaldı. Aşı konusunda yaşanan eşitsizlik herhalde bunun en önemli göstergesi. 

Küresel ticaret ve seyahat hareketliliği artık bulaşıcı etkenlerin çok daha hızlı ve kolay yaygınlaşmasını sağlıyor. Bu nedenle de bu tehditleri yerel olarak bastırmak kolay değil. 

Pandemi yönetimlerinin başarısı da sağlık sistemleri tartışmalarıyla yakından ilgili. Gerek erken uyarı gerekse de pandemiye yanıt verme anlamında SARS ve MERS salgınlarından çıkarılan derslerin ve yapılan hazırlıkların önemli bir olumlu etki sağladığını gördük bazı ülkelerde. 

Bir başka deneyim de alınan önlemlerin kapsamı kadar bu önlemlerin ve hastalığın kendisinin yarattığı tahribatlara karşı ne yapıldığı. Gördük ki sosyal ve ekonomik parçalanma engellenemedi. "olağan dönemdeki" sınıfsal imtiyazlar ve ayrıcalıklar sürdürüldü, eşitsizlik derinleşti. 

Uluslararası işbirliği vurgusu çok önemli gerçekten, tüm dünyayı tehdit eden pandemiler ile tek başına başetmek olanaklı değil, aşıdan tedaviye, ilaç üretiminden bilimsel bilgiye ticarikeşen değil kamu gereksinimlerini karşılayan bir bakışa ve dayanışmaya gereksinim var. Bu açılardan bu tartışmayı sürdürmek önemli gerçekten.

Yorum Ekle

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.